Michal Sadílek (vlevo) padá na trávník po zákroku Žana Medveda ze Slovinska.

Michal Sadílek (vlevo) padá na trávník po zákroku Žana Medveda ze Slovinska. | foto: Reuters

Slovinsko - Česko 1:1, převaha, ale málo šancí. Vyrovnání přišlo pozdě

• 307
Čeští mladíci si na fotbalovém mistrovství Evropy do 21 let zkomplikovali boj o čtvrtfinále. S domácími Slovinci remizovali ve druhém utkání základní skupiny 1:1.

Postup do červnových vyřazovacích bojů, pro který Češi do Slovinska přijeli, už patrně povede jen přes vítězství nad Španělskem, obhájcem titulu.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

To není nejjednodušší úkol.

Český tým i ve druhém utkání na turnaji prohrával a dotahoval. Znovu mu po přestávce pomohl vlastní gól soupeře po standardní situaci.

Pět minut před koncem poslal ostrý centr do pokutového území záložník Janošek a domácí útočník Prelec si balon hlavou srazil do sítě.

V tu chvíli si hosté věřili i na otočku. Přitlačili, chtěli druhý a vítězný gól, od kterého nebyl ve čtvrté nastavené minutě daleko kapitán Chaluš. Po rohovém kopu zakončoval levačkou ve skluzu, ale bránu netrefil.

Tabulka skupiny B

Tým Z V R P S B
1. Španělsko 2 1 1 0 3:0 4
2. ČR 2 0 2 0 2:2 2
3. Itálie 2 0 2 0 1:1 2
4. Slovinsko 2 0 1 1 1:4 1

„Kluky musím pochválit za to, že bojovali až do poslední vteřiny o vítězství,“ řekl po utkání trenér Karel Krejčí. „Zároveň ale převládá zklamání z výsledku, chtěli jsme zápas zvládnout, ale neunesli jsme tíhu okamžiku.“

Remíza pro žádný z týmů před posledním zápasem skupiny příliš neřeší. I kouč Krejčí to před utkáním zmiňoval.

Češi byli proti jedné z pořadatelských zemí favority, ale prospali první poločas. Po přestávce hru zlepšili, zintenzivnili, byli nebezpečnější, ale ve finální fázi také až příliš nepřesní. Proto berou jen bod.

Nastoupili se třemi změnami v sestavě - Janošek, Granečný a Kohút nahradili Karabce, Vitíka a Šulce - a na rozdíl od duelu proti Itálii hráli v rozestavení na čtyři obránce. Převahu však měli dlouho jen na oko. Chybělo víc přímočarých a kolmých akcí, spoustu přihrávek mířilo do stran nebo dozadu, žádný moment překvapení.

Pozorní Slovinci si s českými útoky věděli rady, v defenzivě byli precizní, dobře organizovaní. A vpředu dokázali z minima vytěžit maximum.

Z ojedinělé akce se dostali do vedení, když Chaluš nedoskočil na centr z levé strany, míč propadl za Janoška, kde číhal pohotový Matko. Rychle se zorientoval a zblízka prostřelil Jedličku, hvězdu posledního zápasu.

Češi ukázali do přestávky málo: Lingr sice zajímavě pálil z dálky, ale brankáře Vekiče nepřekvapil. I proto trenér neváhal a o přestávce v sestavě udělal průvan.

Ladislav Krejčí (vpravo) spěchá za balonem, zezadu se ho snaží zastavit Slovinec Timi Elšnik.

Tři personální změny hru českého týmu oživily. Zejména Šulc s Ostrákem dodali rychlost a větší hlad. Dostávali se do předfinální fáze, jenže když měli zakončit nebo přihrát do šance, většinou se jim nedařilo.

Zablokované střely, několik nedotažených akcí. Až pět minut před koncem se Češi radovali, podobně jako v zápase s Itálií díky soupeři.

Ten si dal pět minut před koncem vlastní gól, pak se ještě v poslední minutě zuby nehty ubránil rohovému kopu. Domácí měli sice méně střel, méně přihrávek i menší procentuální držení míče. Ale bod si za svůj bojovný výkon zasloužili.