Arťom Dovbyk (v modrém) rozhoduje osmifinále se Švédskem ve prospěch Ukrajiny.

Arťom Dovbyk (v modrém) rozhoduje osmifinále se Švédskem ve prospěch Ukrajiny. | foto: AP

Švédsko - Ukrajina 1:2, prodloužení rozsekl Dovbyk, vítěze čeká Anglie

• 353
Posledním týmem, který se na Euru kvalifikoval mezi nejlepších osm, je Ukrajina. Osmifinále se Švédskem se rozhodlo až v prodloužení, vítěznou branku na 2:1 vstřelil Arťom Dovbyk. Ukrajinci v další fázi narazí na Anglii.

Po základní hrací době skončil zápas 1:1 a i v prodloužení to vypadalo, že se podruhé na šampionátu budou zahrávat penalty.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Když tu náhle si na centr Olexandra Zinčenka naběhl Dovbyk, kterého nezachytili švédští stopeři a hlavou prostřelil Robina Olsena. Skóroval ve 120. minutě, Švédové už neměli čas na odpověď.

Hra byla v prodloužení často přerušená kvůli různým zraněním a ošetřením, síly docházely.

Nejhůř to odnesl Arťom Besedin, jenž byl na hřišti sotva pár minut, když mu do stojné nohy vletěl obránce Danielson. Sice hrál balon a soupeře asi neviděl, zákrok to byl ale tak hrůzostrašný, že mu sudí Daniele Orsato udělil po zhlédnutí videa červenou kartu.

Švédové měli navzdory statistikám v utkání optickou převahu, většinou kombinovali na soupeřově polovině. Jenže když už se Ukrajinci vydali dopředu, byla z toho zajímavá situace.

Jaremčuk první střelou na bránu Olsena ještě rozchytal, ve 27. minutě už ale Zinčenko otevřel skóre. Jarmolenko odcentroval šajtlí z pravé strany, balon proskákal až k obránci či záložníkovi Manchesteru City, který ho obratem napálil do brány.

Rozhodčí Daniele Orsato mění po zhlédnutí videa verdikt ze žluté karty na červenou pro Marcuse Danielsona.

Švédům se podařilo vyrovnat ještě před pauzou. Prosadil se tahoun Emil Forsberg, který se na šampionátu trefil už počtvrté.

I po změně stran byli Seveřané aktivnější, ale Ukrajinci jako první ve druhé půli zahrozili. Po nahrávce od Jarmolenka se ke střele dostal Sydorčuk, ale jeho pokus skončil na bližší tyči.

O pár chvil později mířil na druhé straně na tu vzdálenější Forsberg, ale tyč zastavila i jeho střelu.

Do třetice to byl znovu Forsberg, kdo napálil brankovou konstrukci. Míč si navedl ke střele kolem dvou hráčů, gólman Buščan, který chvíli předtím ještě zasahoval proti ráně Kulusevského, sledoval, jak mu pomáhá břevno.

Oba týmy jako by pochopily, že zápas směřuje do prodloužení, energie opadla a druhý poločas se dohrál bez dramat. To penaltové nakonec před konecem prodloužení odvrátil Dovbyk.

Ukrajina se ve čtvrtfinále střetne s Anglií. Zápas se odehraje na Olympijském stadionu v Římě v sobotu od 21 hodin.

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.