Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Kam s Českem při losu Eura 2020? Většina míst ve skupinách je obsazená

Romexpo, multifunkční arena v Bukurešti přichystaná na los mistrovství Evropy 2020. | foto: Profimedia.cz

29 2019
Přání fotbalové reprezentace před sobotním losem mistrovství Evropy 2020: vyhnout se skupině A, která se hraje v Baku. "A kdyby na nás vyšel Mnichov s Budapeští... Kvůli fanouškům, aby to měli blízko," poznamenal trenér Jaroslav Šilhavý.

Trenéři národních mužstev, manažeři, nejvyšší funkcionáři z jednotlivých asociací se v sobotu sejdou v multifunkčním komplexu Romexpo v Bukurešti.

Během hodinového slavnostního ceremoniálu, který začne od 18.00, budou rozlosovány jednotlivé skupiny. Sledovat ho můžete v online reportáži.

Jedním z hráčů, kteří na podiu bude tahat míčky ze skleněných nádob, je i Karel Poborský, ambasador závěrečného turnaje.

Jelikož se Euro 2020 hraje ve dvanácti městech kontinentu, tak i los bude mít neobvyklý a komplikovaný scénář.

Rozdělení do košů

Koš 1: Belgie, Itálie, Anglie, Německo, Španělsko, Ukrajina

Koš 2: Francie, Polsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Rusko

Koš 3: Portugalsko, Turecko, Dánsko, Rakousko, Švédsko, Česko

Koš 4: Wales, Finsko, vítěz play-off Ligy národů A, vítěz play-off Ligy národů B, vítěz play-off Ligy národů C, vítěz play-off Ligy národů D

Spíš než o los půjde o dosazení jistých i nejistých účastníků do šesti skupin, z nichž se každá hraje ve dvou určených městech.

„Nechci spekulovat, jestli je Baku největší strašák, ale já si přeju, aby byl los co nejatraktivnější pro české fanoušky. Vybírat si podle soupeřů sportovně nemá cenu, protože tím si jen přivoláme potíže,“ poznamenal předseda asociace Martin Malík.

Do Bukurešti odcestoval už v pátek na kongres Evropské fotbalové unie (UEFA), v sobotu za ním na samotný los dorazí trenér Jaroslav Šilhavý a reprezentační manažer Libor Sionko.

Devět ze čtyřiadvaceti účastníků šampionátu už ví, v které skupině, v jakém městě a v jakém pořadí odehraje zápasy základní části. Mezi ty ostatní, kteří jsou v napětí, patří i Češi.

Ti však mají také několik jistot: netýkají se jich petrohradsko-kodaňská skupina B, v níž už jsou pořadatelské země Rusko, Dánsko a také Belgie. Češi vědí, že nenarazí ani na Portugalsko, Turecko, Švédsko a Rakousko, s kterými sdílejí třetí výkonnostní koš.

Rozdělení do skupin

možné varianty při losu

SKUPINA A (Řím, Baku): Itálie, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, Finsko/Wales

SKUPINA B (Petrohrad, Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko, Finsko/Wales

SKUPINA C (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Nizozemsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy A nebo Ligy D

SKUPINA D (Londýn, Glasgow): Anglie, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy C

SKUPINA E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy B

SKUPINA F (Mnichov, Budapešť): Německo, Francie/Polsko/Švýcarsko/Chorvatsko, Portugalsko/Turecko/Rakousko/Švédsko/Česko, vítěz play off Ligy A nebo Ligy D

Poznámka: Tučně vyznačené země mají jistotu

Los tak Čechům určí dva nebo tři z ostatních dvanácti jistých účastníků. Poslední čtyři postupující vzejdou až z březnového play off Ligy národů. I proto je losovací akt tak složitý.

Co všechno se tedy v sobotu večer v Bukurešti bude řešit?

Evropská fotbalová unie (UEFA) rozdělila mužstva do čtyř výkonnostních košů podle výsledků nedávno skončené kvalifikace. Všechny země z nejvyššího koše už vědí, do které základní skupiny patří.

Itálie, Anglie, Španělsko a Německo jako pořadatelé hrají všechna tři utkání ve svých pořadatelských městech v Římě (skupina A), v Londýně (skupina D), v Bilbau (skupina E) a v Mnichově (skupina F).

Belgie byla automaticky zařazena k Rusku a Dánsku do petrohradsko-kodaňské skupiny B, protože v ní z politických důvodů nemohla být Ukrajina, zbývající tým prvního koše. Na Ukrajinu tak zbyla skupina C, kterou hostí Amsterdam s Bukurešťí a jistým členem už je Nizozemsko z druhého koše.

Play off Ligy národů

Liga A: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko
Liga B: Bosna - Severní Irsko, Slovensko - Irsko
Liga C:: Skotsko - Izrael, Norsko - Srbsko.
Liga D: Gruzie - Bělorusko, Severní Makedonie - Kosovo

Semifinále 26. března 2020, finále 31. března 2020.

Už dřív bylo rozhodnuto, že pořadatelské země odehrají minimálně dvě utkání základní skupiny doma. Podle výsledků kvalifikace je jisté, že Itálie, Anglie, Španělsko, Německo a Nizozemsko budou mít domácí prostředí dokonce ve všech třech duelech základní fáze. O pořadatelství souboje Dánsko - Rusko rozhodl los, protože obě země z jedné pořadatelské skupiny si vybojovaly postup přímo z kvalifikace. Třikrát doma bude hrát Dánsko.

Ve druhém koši jsou vedle Nizozemska (skupina C) a Ruska (skupina B) také Francie, Polsko, Švýcarsko a Chorvatsko. Tyto týmy se budou losovat a žádné restrikce neplatí.

Z třetího koše zná svou skupinu Dánsko (skupina C), ostatní týmy Portugalsko, Turecko, Švédsko, Rakousko a Česko čekají, kam je los přiřadí.

Pořadí zápasů na Euru

Řím, Kodaň, Amsterdam, Londýn, Bilbao, Mnichov
1. pozice ve skupině vs 2. pozice ve skupině, 1. vs 3., 1. vs 4 (číslo 1 má Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Anglie, Španělsko, Německo)

Baku, Petrohrad, Bukurešť, Glasgow, Dublin, Budapešť
3. vs 4., 2. vs 4., 2. vs. 3. (číslo 4 má Rusko)

Ve čtvrtém koši jsou Wales s Finskem, poslední koš je také určen pro čtyři vítěze play off Ligy národů. Ale už před losem je jisté, že vítěz Ligy národů B půjde na Euru do skupiny E, kterou vedle Bilbaa hostí i Dublin a jedním z účastníků play off je Irsko.

Stejně tak vítěz Ligy národů C je při losu automaticky přiřazen ke skupině D, protože vedle Londýna ji hostí i Glasgow a účastníkem play off je Skotsko.

Zároveň je jisté, že vítězové Ligy národů A a D půjdou do skupiny C, nebo do skupiny F podle toho, jestli z nich postoupí Rumunsko (hostitelské město Bukurešť), nebo Maďarsko (Budapešť). To se určí definitivně až 1. dubna 2020. Když Rumuni nepostoupí, vítěz Ligy národů A bude hrát v Budapešti.

Wales a Finsko, jediní jistí ze čtvrtého koše, půjde do skupiny A nebo B, jiná možnost není.

„Ať už los dopadne jakkoli, věřím, že nás fanoušci podpoří všude. Věřím, že i když nás los pošle do ne úplně ideální destinace, tak si tam stejně cestu najdou. Ale kdybychom se dostali do skupiny s Mnichovem a Budapeští, bylo by to pro ně nejjednodušší,“ poznamenal reprezentační kouč Šilhavý.

„Soupeře si těžko vyberete. V prvním i druhém koše jsou všichni silní. A ze čtvrtého bych si nepřál Kosovo s kterým jsme hráli v kvalifikaci a bylo pro nás nepříjemné.“

Vyřazovací fáze Eura 2020

Osmifinále od 27. do 30. června, každý den dvě utkání (Londýn, Bilbao,  Amsterdam, Budapešť, Kodaň, Bukurešť, Glasgow, Dublin).

Čtvrtfinále 3. a 4. července, každý den dvě utkání (Baku, Řím, Petrohrad, Mnichov)

Semifinále 7. a 8. července v Londýně

Finále 12. července v Londýně

Samotný los začne tím, že se každému koši určí pozice ve skupině, která je důležitá pro pořadí zápasů. Pak se losují země. Jenže například u prvního koše je to dané, pořadatelské země mají číslo 1, protože mají zajištěny tři zápasy doma. Jedničku má i Dánsko (B1) z třetího koše a Nizozemsko (C1) z druhého koše.

Každopádně z toho vyplývá, že z celkových čtyřiadvaceti účastníků je místo ve skupinách předem přiděleno třinácti.

Pořadí zápasů podle čísel je dopředu rovněž určené. Země, které dostane pro pořadí zápasů číslo 3, bude mezi městy cestovat. Pokud by Češi dostali trojku a pak byli nalosováni do skupiny A (Řím, Baku), první duel odehrají v Ázerbájdžánu. Pak poletí do Říma a na třetí zase zpátky do Baku.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější

Gólman o kruté diagnóze: Netrpím sebelítostí, chci se s rakovinou domluvit

Kruté diagnóze se rozhodl postavit bývalý ligový fotbalista Radim Novák. Podpořili ho bývalí spoluhráči z Ústí nad...

Slavia v přípravě selhala, Sparta dala pět gólů, Baník utrpěl debakl

Slávističtí fotbalisté první test v zimní přípravě nezvládli, v Praze na strahovském stadionu Evžena Rošického podlehli...

Chceme Jindru, ozval se Lokomotiv. Trpišovský lukrativní nabídku odmítl

Fotbalový trenér Jindřich Trpišovský odmítl lukrativní nabídku z bohatého ruského klubu Lokomotiv Moskva a v...

Nadšení ze Škody. Sestřelil tým, který o něj stál, a stovka se blíží

Hamza Hamzaoglu, trenér poražených fotbalistů Genclerbirligi, mohl po pondělním utkání jen smutně pokrčit rameny: „O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia na konci kempu. Přidala tréninkové dávky, překvapili mladíci

Po desetidenní dřině na kondičním soustředění ve španělské Marbelle se slávističtí fotbalisté ve čtvrtek vrátí do...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky
Premium

POHLED: Euro guláš. Fotbalový svátek dělí týmy na vyvolené a nomády

Tohle tady ještě nikdy nebylo. A snad už nikdy nebude! Fotbalové mistrovství Evropy 2020 na dvanácti místech zároveň....

Čtenáři by na Euro vzali Hložka, věří v uzdravení Dočkala s Pavelkou

Do fotbalového Eura 2020 sice stále zbývá 191 dní, skupiny už jsou vylosované a reprezentačnímu trenérovi Jaroslavu...

Chuligáni i Rosického poslední zápas. Když Češi hráli s Chorvaty

Vzmach z 0:2, výtržnosti chorvatských fanoušků, zranění kapitána Rosického, pevné nervy náhradníka Necida. Když se...

Cílem je postup ze skupiny, řekl Šilhavý. Vřele se zdravil s koučem Anglie

Když se na sebe s Garethem Southgatem podívali, oba se rozesmáli. „Že se zase uvidíme,“ líčil trenér fotbalové...

Pronájem komerčních prostor 270 m2, Telč
Pronájem komerčních prostor 270 m2, Telč

Komenského, Telč - Telč-Staré Město, okres Jihlava
15 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz