Chorvatsko - Turecko: Šimunič (vpravo) a Arda

Chorvatsko - Turecko: Šimunič (vpravo) a Arda - Turecký záložník Arda si kryje míč před Šimuničem z Chorvatska. | foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Fotbalové Euro opět ukázalo nové hvězdy

  • 3
Když se onehdy postavili ke svému prvnímu reprezentačnímu zápasu Owen, Klose, Diouf nebo Baroš, nikdo je téměř neznal. Jenže po výkonech, které na velkých fotbalových akcích předvedli se po nich mohli velké kluby utlouct, jen aby je získali. I letošní šampionát ukazuje zajímavé a nové tváře hráčů, které s velkou pravděpodobností ve svých současných klubech dlouho nevydrží.

Nenajde se snad žádný poznámkový blok vyhledávačů talentů, v kterém by nyní chybělo jméno asi největšího objevu šampionátu.

Tím je jednadvacetiletý turecký záložník Arda Turan. Právě on má největší zásluhy na tom, že se Turci dokázali již třikrát probrat z klinické smrti a postoupili do semifinále, kde je ve středu čeká Německo.

Pokud Arda předvede podobný výkon jako v předchozích zápasech, mohou Turci podle mnohých expertů myslet i na finále.

Před začátkem turnaje měl být hlavním tahounem Turků kapitán Emre Belözoglu, jenže hned po úvodním utkání ve skupině se zranil.

Pro Turky to měla být tvrdá rána, ovšem opak byl pravdou. Na jeho místo nastoupil Arda a hned ohromil celý fotbalový svět.

Proti Švýcarsku byl nejaktivnějším tureckým hráčem a navíc v druhé minutě nastavení vstřelil parádní ranou z 20 metrů vítězný gól, který udržel Turky v boji o postup.

Ofenzivní záložník Galatasaraye Istanbul položil také základ famózního obratu v utkání s Českem, když čtvrt hodiny před koncem snížil na 1:2 a odstartoval nápor, který vedl k otočení stavu na 3:2 a postupu do čtvrtfinále.

V něm pak pomohl svému týmu dojít až do penaltového rozstřelu, v němž při svém pokusu nezaváhal a přispěl tak k překvapivému postupu přes Chorvatsko.

"Je to náš nejdůležitější hráč. Když na sobě zapracuje po fyzické stránce, může být jedním z nejlepších hráčů Evropy," ohodnotil Ardu trenér turecké reprezentace Fatih Terim.

Nelze se tak divit, že se o Ardovy služby okamžitě začaly hlásit věhlasné kluby jako Juventus, Newcastle či Arsenal.

Právě trenér londýnského týmu Arséne Wenger je pověstný tím, že do Arsenalu přivádí mladé hráče a rozvíjí jejich talent.

"Arda je výjimečný talent. Je nejlepší v turecké sestavě a podle mě má na to hrát na nejvyšší úrovni," uvedl Wenger, který má podle britských médií Ardovo jméno hodně vysoko na seznamu letních posil.

Musel by však sáhnout hluboko do kapsy, Galatasaray totiž za vycházející hvězdu evropského fotbalu požaduje minimálně deset milionů liber (přes 300 milionů korun).

Velkou pozornost na sebe během šampionátu přitáhl také ruský reprezentant Roman Pavljučenko.

Útočník Spartaku Moskva má velkou zásluhu na tom, že Rusové postoupili nejen ze skupiny, ale že pak ve čtvrtfinále vyřadili největšího favorita turnaje Nizozemsko.

Ve čtyřech utkáních se trefil třikrát, ovšem branek mohl nastřílet i dvakrát tolik, kdyby využil alespoň polovinu všech šancí, do kterých se dostal. Pro každou obranu byl velkým nebezpečím.

Přitom měl být Pavljučenko před turnajem až třetím útočníkem, ovšem Pavel Pogrebňak se zranil a Andrej Aršavin nesměl kvůli disciplinárnímu trestu v prvních dvou zápasech hrát.

Pavljučenko se tak rázem stal útočníkem číslo jedna, naplno toho využil a po šampionátu si bude moci vybrat, kam povedou jeho další kroky.

Již se na něj údajně vyptávala londýnská Chelsea i španělští giganti Barcelona a Real Madrid. Vytáhlý útočník se tak o svou budoucnost bát nemusí.

Nečekanou hvězdu ve svém středu objevili také Nizozemci.

Nejofenzivnější tým základních skupin sázel jeden gól za druhým a hned sedm hráčů se zapsalo mezi střelce, ovšem nejvíce se mluvilo o muži, který kryl svým spoluhráčům záda.

Řeč je o defenzivním záložníkovi Orlandu Engelaarovi, kterému bude brzy již 29 let.

"Před turnajem jsem si myslel, že se jen těžko najdou hráči, kteří dokážou překvapit, protože každý hráč už je známý. Ovšem v našem kádru je jeden fotbalista, který dokázal překvapit - a tím je Engelaar," řekla nizozemská legenda Ruud Gullit, mistr Evropy z roku 1988. "

Je to dobrý hráč, ne, je to skvělý hráč. I přes svou velkou výšku dokáže výborně ovládat míč," dodal na adresu 198 centimetrů vysokého záložníka Twente Enschede.

I u Engelaara však lze očekávat, že v létě změní působiště a zamíří do některé z prestižních lig. "Jsme blízko dohodě s německým Schalke.

Do hry se však vložily i kluby z Anglie, zájem projevily Everton a Newcastle," uvedl jeho agent.

Překvapením se staly také výkony rakouských fotbalistů. Ti bojovali do poslední chvíle o postup do čtvrtfinále především díky svým mladým hráčům.

V obraně si skvěle vedl jednadvacetiletý stoper Sebastian Prödl, v útoku pak překvapoval vysoký Roman Kienast, který do zápasů nastupoval z lavičky a pomáhal vytvářet závěrečný tlak.

Nejvíce však zaujal záložník tureckého původu Ümit Korkmaz, který do prvního zápasu s Chorvatskem rovněž nastoupil z lavičky a ofenzivní hru Rakušanů rozhýbal natolik, že již v sestavě zůstal.

Frankfurt si jistě mnul ruce, že rychlého levého záložníka získal z Rapidu Vídeň ještě před šampionátem.

Také v reprezentaci druhé z pořadatelských zemí mistrovství Švýcarska se objevily vycházející hvězdy.

Dobře si vedl defenzivní záložník italského Udine Gökhan Inler. O něm se již mluví jako o možném nástupci Mathieua Flaminiho v Arsenalu.

Trenér Wenger tak potvrdil, že se mu švýcarští hráči zamlouvají: v Arsenalu již má stopery Senderose a Djouroua, nyní se navíc zajímá také o další objev šampionátu útočníka Erena Derdiyoka.

Ten v sestavě Švýcarů nahradil zraněného kapitána Freie a připravil dvě branky pro Yakina.

Svou překvapivou hvězdu však měla také česká reprezentace. Ta sice odjela zklamaná již po soubojích ve skupinách, ovšem Libor Sionko na tom vinu nenesl.

Jednatřicetiletý pravý záložník se stal tahounem ofenzivy, když jednu branku dal, na další přihrál a podle odborníků byl jasně nejnebezpečnějším českým hráčem. I on by si tak mohl vysloužit zajímavější zahraniční angažmá než ve svém současném klubu FC Kodaň.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko