Hvězdy v Lipencích: Tohle byl náš miláček, řekla první dáma o Moravčíkovi

Ivan Hašek (vlevo) v souboji s Tomášem Řepkou | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2010
Ivan Hašek, Ján Kocian, Jozef Chovanec, Lubomír Moravčík, Miroslav Kadlec, Vladimír Kinier, Václav Němeček, Peter Fieber, Stanislav Griga, Tomáš Skuhravý.

Tihle a další fotbaloví internacionálové se spolu sešli po dvaceti letech. A co víc, v sobotu se potkali v jednom mužstvu!

Jde o partu, která se v roce 1990 dostala do čtvrtfinále mistrovství světa v Itálii.

Byl to vpravdě znamenitý nápad lidí z klubu v Lipencích, kteří nechali ožít fotbalové legendy. Hráčů ze zmíněného týmu, který před dvaceti lety vedli trenéři Jozef Vengloš a Václav Ježek, se jich sešla většina.

"Tohle se zdejším lidem opravdu povedlo. Prostě nádhera," pochvaloval si Kocian.

"Měl jsem být v Nitře na třídním srazu, ale bývalé spolužáky doma potkávám často," říkal Moravčík. "Takže je jasné, že jak jsem se dozvěděl o akci v Lipencích, spolužákům jsem se omluvil a frčel do Čech."

Sigi Team: horní řada zleva Jarošík, Štajner, Berger, Palcr, Baranek, Lafek, Kuka, dolní řada zleva Novotný, Řepka, Šmicer, Siegl, Jun, Poborský, dole KlímaHáša Team: horní řada zleva Skuhravý, Chovanec, Němeček, Kadlec, Bílek, Novák, Kocian, Griga, Stejskal, dolní řada zleva Hübschman, Moravčík, Hašek, Trojan, Kinier, Fieber, Bielik, Habera.

Proti "Italům" se postavilo mužstvo, která dal dohromady Hosrt Siegl, nedávný prvoligový kanonýr.

"Když dával Ivan Hašek dohromady tu svou partu, nemohl jsem přece zůstat pozadu," poznamenal Siegl, v jehož sestavě se skvěla taková jména, jako například Řepka, Šmicer, Patrik Berger, Jarošík či Štajner.

Než začal hlavní zápas, rozdali si to v prvním ročníku turnaje o Pohár Ivana Haška žáci. Nejlepší byli kluci z týmu McDonald´s All Stars před Bohemians 1905 a Spartou.

"Kluci z McDonaldu se přitom dnes viděli poprvé," řekl svazový šéf Hašek. "Když jsem pak viděl, jak na sebe po finále naskákali, jak bezmezně se radovali, blesklo mi hlavou, že o budoucnost našeho fotbalu se nikdo bát nemusí."

Fotbalová den na jižním okraji Prahy si nenechala ujít ani první dáma Livie Klausová, která poklepala na základní kámen budoucího Sportovního centra v Lipencích.

Svým manželům v Lipencích fandily zleva paní Kinierová a paní GrigováMezi fanynkami v Lipencích nechyběly ani zleva Kateřina Hašková, Jitka Chovancová a Zdena Sieglová

"Pan prezident z toho sice velkou radost nemá, ale moji dva vnuci se dali na fotbal a ne na basket. I proto jsem ráda přijala vaše pozvání," řekla Livie Klausová organizátorům.

A užila si to i při představování jednotlivých aktérů hlavního zápasu.

"Jé, Moravčík! To byl náš miláček," glosovala potřesení rukou s bývalým internacionálem. A když došla za doprovodu Ivana Haška k někdejšímu "Bomberovi" Skuhravému, rozzářila se znovu: "Skuhravý! Jeho fotky jsme si s kamarádkama vylepovaly taky."

Potom už, na rozdíl žákovského turnaje, přišel na řadu pohled do fotbalové minulosti. I když ne tak docela, protože například Jarošík, Řepka, Hübschman, Štajner a Jun pořád válejí na té nejvyšší úrovni.

Fanoušci se bavili, k vidění byly souboje Chovance s Řepkou, tedy velkého šéfa s podřízeným, tvrdost sparťanského stopera okusil i Hašek, soupeřovy útoky rozbíjel pořád elegantní Kocian, technické finesy asi nikdy nezapomene Moravčík, nekompromisního Jarošíka musel mírnit Hašek slovy "brzdi trochu, tohle není Zaragoza".

První dáma Livie Klausová na fotbalovém dni v Lipencích, vlevo předseda fotbalového svazu Ivan HašekLivie Klausová poklepává na základní kámen budoucího Sportovního centra v Lipencích

A když si pomezní sudí natrhl lýtkový sval, kapitán Siegl poslal na lajnu reprezentačního manažera Šmicra. Ojedinělá podívaná, jak laxní asistent na čáře pouští jeden ofsajd na druhým. I proto se o praporek brzy přihlásil skutečný sudí z publika.

Už v prvním poločase vyfasoval tvrďas Řepka druhou žlutou kartu. Co teď? - hrklo v divácích. Ale nic dramatického se nedělo. Rozhodčí Pavlín Jirků, jinak známý šoumen, signalizoval, že Řepkův limit pro vyloučení je pět žlutých...

O přestávce došlo ve středovém kruhu na číslo jedenáctky dam, které pilně navštěvují místní sdružení Sokola. Předvedly svérázné vystoupení ve vlastní choreografii a diváci se mohli utleskat.

"Vážení," hlásil do mikrofonu moderátor Libor Bouček, "Právě sledujete vystoupení místních sokolek, celková váha ticíc jedenáct kilo a celkový věk šest set šedesát let." A aplaus zesílil!

Sympatické lipenecké sokolky sklidily bouřlivý aplausSigi Team italskou partu z MS 1990 porazil 7:5 a jeho vůdce Horst Siegl si zavdává z vítězné trofeje

Když potom v závěru Haškův tým se Sieglovým mužstvem prohrával, sudí Jirků povolil přesilovku. Ani šestnáct hráčů v poli však na výsledku nic nezměnilo, modří se bílým ubránili.

Domů se pak dlouho nikomu nechtělo. Při dobrém jídle i pití se sedělo dlouho do noci.

A když se internacionálové už přece jen loučili, hlavně slovenské fotbalisty zajímalo, jestli se tahle akce bude co nejdřív opakovat.

Sigi Team "Lipence 2010" - Háša Team "Ciao Italia 1990" 7:5

Branky: Jun 3, Štajner 2, Kuka, Jarošík - Novák, Hašek, Skuhravý, Trojan, Chovanec.
Sigi Team: Klíma - Jarošík, Řepka, Patrik Berger, Šmicer, Poborský, Baranek, Štajner, Siegl, Kuka, Jun, David Novotný, Lafek, Palcr.
Háša Team: Stejskal - Kocian, Kadlec, Bielik, Kinier, Fieber, Chovanec, Hašek, Bílek, Hübschman, Moravčík, Němeček, Skuhravý, Griga, Petr Novák, Ivan Trojan, Pavol Habera.

Na úterý 8. června v 17.40 připravila ČT4 z fotbalového dne v Lipencích dvacetiminutový sestřih.

Nejčtenější

Stramaccioni promluvil: Neúspěšný projekt, měl jsem Spartu lépe odhadnout

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Chystá se na nový život. V neznámém prostředí a čtyři tisíce kilometrů od domova. „V Íránu je úplně...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu....

Fotbalové Znojmo po sestupu: začátek, který je hned i koncem

Michal Hlavatý ze Sokolova (vpravo) bojuje s přesilou fotbalistů Znojma Davidem...

Po sestupu do MSFL začali fotbalisté Znojma přípravu v provizorním režimu sice s řadou zkušených...

Látalovy kapky. V Olomouci poznávají tvrdší přípravu nového trenéra

Tvrdá dřina olomouckých fotbalistů pod koučem Látalem.

Fotbalisté Olomouce, celí splavení, se ukrývají v rohu hřiště číslo dvě, který jako jediný...

Další z rubriky

Sázku brankářů vyhrál Rittich. Blažek mu kryl jen čtyři penalty

Celkem deset pokusů měl v Puklicích hokejový brankář David Rittich v penaltovém...

Jeden je brankářskou legendou ve fotbale, druhý má nastartováno, aby byl jednou podobně úspěšný v...

Ani druhý přípravný zápas se jihlavským fotbalistům nepovedl

Zklamaní jihlavští fotbalisté po neúspěšné baráži s Karvinou

Jihlavští fotbalisté za sebou mají úvodní týden přípravy na nový druholigový ročník.

Nový kanonýr Ústí se chce prostřílet výš: Jsem typ jako Lewandowski

Fortune Akpan Bassey

S tímhle jménem snad musí ústeckému fotbalu přinést štěstí. Fortune Akpan Bassey, nigerijský...

Najdete na iDNES.cz