Bývalí reprezentanti karel Poborský (vlevo) a Petr Kouba na slavnostním...

Bývalí reprezentanti karel Poborský (vlevo) a Petr Kouba na slavnostním otevření jihlavské fotbalové Akademie. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Akademie mladým nastaví cestu. Ale je to na nich, tuší Poborský

  • 0
Regionální fotbalovou akademii FAČR v Jihlavě, která je po Plzni teprve druhou v republice, ve čtvrtek slavnostně otevřeli dva vicemistři Evropy z roku 1996, Petr Kouba a Karel Poborský.

Do jedné z lavic Základní školy E. Rošického v Jihlavě krátce usedli dva zcela netradiční hosté, bývalí fotbaloví reprezentanti Petr Kouba a Karel Poborský.

„Po jak dlouhé době to bylo? To je dobrá otázka,“ usmíval se třiačtyřicetiletý Poborský. „S Petrem jsme se zrovna bavili, že nechodíme ani na rodičáky. Takže je to opravdu dlouho,“ doplnil. „Já už mám děti odrostlé, takže už mají školu za sebou,“ vysvětlil s úsměvem o tři roky starší Kouba.

Dvojice vicemistrů Evropy z roku 1996 však na Vysočinu nezamířila náhodou. V Jihlavě totiž pomohla slavnostně otevřít Regionální fotbalovou akademii (RFA) FAČR.

Regionální fotbalová akademie FAČR

● Regionální fotbalové akademie FAČR pro hráče U14 a U15 si kladou za cíl sjednocení výchovy nejtalentovanějších hráčů stejného věku v dané lokalitě a zahájení jejich systematické práce pod dohledem špičkových odborníků.
● V akademiích jsou pro mladé fotbalisty od pondělí do pátku zajištěné společné tréninky i školní výuka. Samozřejmostí je servis v podobě stravovacího a pitného režimu, včetně programů péče o zdraví –s důrazem na komplexní rozvoj mladého člověka, v případě potřeby i ubytování internátového typu.
● Pilotní projekt regionálních akademií odstartoval v Plzni, Jihlava je prvním místem na Moravě. V říjnu bylo podepsáno memorandum o vzniku akademie v Jihočeském kraji – s platností od 1. září 2016.

„Pocity jsou příjemné, protože nejsem v pozici žáčka, který čeká na vyzkoušení. Takže jsem si to ve škole užíval,“ uvedl s úsměvem Poborský, bývalý záložník, který v minulosti oblékal dres takových týmů, jakými jsou Manchester United, Benfica Lisabon či Lazio Řím.

Vznik podobných akademií, za kterými kromě Fotbalové asociace České republiky stojí také spolupráce s konkrétním městem a krajem, si oba bývalí reprezentanti pochvalují. „Je to velice dobrá věc, protože v tomto věku se lámou osobnosti jednotlivých hráčů. A je potřeba je u sportu – u nás konkrétně u fotbalu – udržet,“ myslí si Poborský. „Cílem je zkvalitnit výběr, protože poslední dobou všichni vidíme, že český sport za Evropou zaostává.“

Mladíkům se věnují trenéři – specialisté. „Žijeme s nimi celou dobu. Od rána, kdy je společná snídaně, až do večera, kdy jsme s hráči na internátu,“ popisuje šéftrenér RFA Vysočina Jan Kameník.

Vzdělání hráčům umožňuje právě ZŠ Rošického, která má se sportovními třídami letité zkušenosti. „Tradice kopané na naší škole je nějakých patnáct let. Takže jsme v podstatě navázali na to, co jsme měli úspěšně rozběhlé,“ popisuje ředitel školy František Svoboda. „I když v úvodu bylo trošku obtížné vše sladit s potřebami akademie, školy, tréninků a fotbalového klubu, troufnu si říct, že dnes nemáme jediný problém, se kterým bychom se potýkali,“ těší Svobodu.

„Minulý měsíc jsem se byl podívat v Plzni, která tento projekt zahájila jako první. Moc se mi to líbilo a měl jsem z toho velice dobrý pocit,“ tvrdí Kouba, který v minulosti prošel celky Deportivo La Coruňa a 1. FC Kaiserslautern. „Myslím, že je to myšlenka, která má smysl a dojde svého uplatnění. Věřím, že zde budou vyrůstat kvalitní hráči.“

To se ostatně na Vysočině dařilo také v nedávné minulosti, kdy z jihlavské líhně vzešli současní reprezentanti Theodor Gebre Selassie, Matěj Vydra, Michael Rabušic, Stanislav Tecl, Jan Kopic, Lukáš Masopust nebo Jan Kliment.

„Jako dlouholetý člen realizačního týmu Jakuba Dovalila, jeho asistent, jsem do Jihlavy jezdil pozorovat reprezentanty do 21 let. Byli jsme zde docela často, protože kvalitní kluci tady byli. A doufám, že i budou,“ věří Kouba.

„Mladí hráči mají v těchto akademiích cestu nastavenou. A už je to jen na nich,“ myslí si Poborský. „Takže bych jim chtěl poradit, ať se k tomu postaví poctivě a nabídnutou šanci využijí.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko