Brankář Olympie Jan Stejskal zasahuje, před ním se střetli opavský Václav...

Brankář Olympie Jan Stejskal zasahuje, před ním se střetli opavský Václav Jurečka (vlevo) a Daniel Fišl z Olympie. | foto: ČTK

Opava je zase prvoligová, blízko k návratu mezi elitu je i Příbram

• 35
Nehráli, nemuseli na hřiště, ale mohou slavit. Fotbalisté Opavy se po třinácti letech vracejí do nejvyšší soutěže. Razítko na jejich postup, který byl takřka celé jaro na spadnutí, dala nedělní porážka Pardubic ve Varnsdorfu 2:4. Opava své utkání 27. kola hrála v sobotu, v Praze proti Olympii remizovala 1:1.

Opava už nemůže skončit hůř než druhá, jistotu první ligy získala díky porážkám východočeských klubů Hradce Králové a Pardubic. Hradec už v pátek nečekaně podlehl poslednímu Ústí a Pardubice selhaly v neděli.

„Postupový sen naplněn!“ září titulek na webových stránkách Opavy.

„Nevím, co říct... Je to nádhera. Před čtyřmi lety jsem šel do Opavy s tím, že v budoucnu chceme postoupit. I když jsme to v sobotu nezvládli sami, teď je hotovo. Je to úžasné,“ řekl kapitán Nemanja Kuzmanović.

„Děkuji spoluhráčům, realizačnímu týmu, vedení i našim fanouškům. Cíl jsme splnili. Věřím, že i kvůli tomu přijde na středeční zápas co nejvíc lidí. I když se hraje v pracovní den, bylo by fantastické vyprodat stadion. Strašně se těším, až postup všichni společně oslavíme.“

Blízko návratu mezi elitu je tak i Příbram, loňský sestupující. Tři kola před koncem má osmibodový náskok před třetím Hradcem.

Opava naposledy hrála nejvyšší soutěž v sezoně 2004/05, kdy skončila poslední a sestoupila.

Místo do druhé ligy se však tehdy i kvůli dluhům propadla až do krajského přeboru, kde však strávila jen jeden ročník, protože nové vedení koupilo druholigovou licenci.

Po návratu do druhé ligy klub také dvakrát spadl do MSFL, ve které naposledy hrál před čtyřmi lety.  Už loni měli Opavští k postupu blízko, ale boj prohráli s rivalem z Ostravy. Navíc se dostali do finále poháru.

V současném druholigovém ročníku už byli jasně nejlepší.

Postup si mohli Slezané oslavit už v sobotu na hřišti. V celém utkání na Strahově proti Olympii dominovali, ale z nejméně deseti stoprocentních gólových šancí překonali fantastického domácího brankáře Jana Stejskala jen jednou. K potřebné výhře hostům nepomohla ani přesilovka v druhé části druhé půle.

Pražský nováček soutěže se skoro nedostával za půlku, ale na začátku druhého poločasu šel nečekaně do vedení. V 50. minutě napřáhl z 30 metrů Gidits a dalekonosnou bombou šokoval početnou skupinu hostujících fanoušků, kteří za týmem dorazili v očekávání postupu.

Hosté odčarovali branku Olympie až po hodině hry. Smola nejprve v 63. minutě trefil tyč, za necelé dvě minuty Kayamba pro změnu s přispěním Stejskala břevno a z dorážky hlavou už se prosadil střídající Puškáč. Hned za minutu bylo s domácími ještě hůř, protože Verner dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Brankář Olympie Stejskal však chytal životní zápas a zneškodnil dalších pět stoprocentních šancí Opavy.

„Nepamatuji si, že bych takový zápas zažil, o výhru jsme se připravili sami. Pokud jsme takhle nakládali s šancemi, tři body jsme si nezasloužili. Bylo to až trochu úsměvné. Možná si to kluci nechali na doma. Chtěli jsme dnes vyhrát, ta euforie a emoce jsou úplně jinde, než když to zjistíte z teletextu v neděli večer,“ řekl novinářům opavský kouč Roman Skuhravý.

Výhru Příbrami zařídil bývalý reprezentant Skácel, který si ve 37. minutě naskočil při standardní situaci na Grajciarův centr a hlavou přesně zakončil. Předtím trefil Hlúpik břevno. Sokolov už na to nedokázal odpovědět.

Důležitý záchranářský souboj posledních týmů tabulky Frýdku-Místku a Vítkovicemi skončil remízou 2:2. Boj o udržení tak zůstává velmi vyrovnaný.

Frýdek-Místek přitom brzy vedl o dvě branky, když se dvakrát prosadil Varadi. Bývalý ligový útočník ve 12. minutě využil velké chyby Dramého a sedm minut poté zvýšil hlavou po centru, když dostal hodně prostoru. Vítkovice navíc neproměnily penaltu za ruku. Jenže Twardzik své zaváhání brzy odčinil gólem a v úvodu druhé půle vyrovnal Žondra.

Ve Varnsdorfu bylo od začátku vidět, že domácí na rozdíl od soupeře z Pardubic měli o co hrát, a už ve druhé minutě je poslal do vedení Klobása. Na jeho gól sice vzápětí odpověděl Kovář, ale ještě do poločasu vrátil Severočechům vedení Kouřil. Krátce po přestávce zvýšil Durdevič, po hodině hry se podruhé prosadil Klobása.

V závěru už jen hostující Huf zkorigoval výsledek a Varnsdorf si díky výhře 4:2 připsal důležité body v boji o záchranu. V tabulce mu patří 12. místo a od sestupového pásma ho dělí tři body. Třinácté Táborsko, které dnes remizovalo 1:1 s Českými Budějovicemi, má o bod méně. Ústí nad Labem je čtrnácté jen díky lepšímu skóre oproti patnáctému Frýdku-Místku, zatímco Vítkovice jsou o bod poslední.

O pátečním duelu Hradec Králové vs. Ústí čtěte ZDE.

Výsledky 27. kola: Olympia Praha - Opava 1:1 (0:0), Frýdek-Místek - Vítkovice 2:2 (2:1), Příbram - Sokolov 1:0 (1:0), Hradec Králové - Ústí nad Labem 1:3 (0:2), Žižkov - Třinec 0:4 (0:2), České Budějovice - Táborsko 1:1 (0:0), Varnsdorf - Pardubice 4:2 (2:1), Vlašim - Znojmo 2:1 (1:1).

16 Vítkovice 27 6 8 13 30:45 26

FK Viktoria Žižkov - FK Fotbal Třinec 0:4 (0:2)

Branky: 16. Trávníček, 40. Janošík, 59. Juřena, 77. M. Čelůstka. Rozhodčí: Klíma – Kotalík, Pečenka. ŽK:27. M. Čermák - 53. Janoščín, 68. M. Čelůstka. Diváci: 958.

FK Viktoria Žižkov P. Soukup – Dressler, Košťál (C), V. Mareš, Trávníček (46. Jakub Moravec) – Toml – Štípek, M. Čermák, Batioja, Urbanec (46. Musa) – Kuchta (80. Frimmel).

FK Fotbal Třinec Adamuška – Velner, M. Čelůstka (C), Reintam, Bedecs, Janoščín – Buchvaldek (69. R. Vaněk I.), Samiec, Šumbera, Janošík (83. Cienciala) – Juřena (78. Dedič).

SK Dynamo Č. Budějovice - FC MAS Táborsko 1:1 (0:0)

Branky: 48. Mashike Sukisa - 82. Linhart. Rozhodčí: Houdek – Hrabovský, Černý. ŽK:79. Táborský - 47. Klusák, 62. M. Kučera, 90. Nešický. Diváci: 1243.

SK Dynamo Č. Budějovice Staněk – Nitrianský, Havel, P. Novák, Kladrubský (C) – Čavoš, Javorek – Švantner (77. Táborský), Hašek, Pešek – Mashike Sukisa.

FC MAS Táborsko Toma – Zavadil, Navrátil (C), Klusák, Šandera – M. Kučera – Mršić, Kopřiva (73. Blecha), Nešický, Prošek (64. Vandas) – Musiol (68. Linhart).

FK Varnsdorf - FK Pardubice 4:2 (2:1)

Branky: 2. Klobása, 30. Kouřil, 47. Durdević, 57. Klobása - 6. Kovář, 89. Huf. Rozhodčí: Matějček – Ratajová, Novák. Diváci: 522.

FK Varnsdorf Samoel – Rudnytskyy, Kozma, Zieris (C), Kouřil, Chlumecký (29. Bílek) – Durdević, Bláha, Zbrožek, Ondráček (74. Dordić) – Klobása (72. Šup).

FK Pardubice Knobloch – Látal, Šejvl, Jeřábek (C), T. Čelůstka – Mužík, Solil, Řezníček, Sokol (76. A. Fousek) – Petráň (61. Huf), Kovář (46. D. Novák).

FC Sellier & Bellot Vlašim - 1. SC Znojmo FK 2:1 (1:1)

Branky: 28. Vodháněl, 90+1. Vodháněl - 35. Šamánek. Rozhodčí: Mrázek – Melichar, Caletka. ŽK:38. Skopec, 71. Hadaščok - 27. Avdić, 82. Veselý. Diváci: 408.

FC Sellier & Bellot Vlašim Řehák – Mil. Kadlec, J. Štochl, Březina, Tusjak – Janda (46. Plachý), Skopec (79. Dao), Mareček, Ch. Frýdek (46. Badocha), Vodháněl – Hadaščok.

1. SC Znojmo FK Veselý – Javůrek, Malár, Čereda, Avdić – Helísek, Lacko, Machuča (79. Pospíšil), Šamánek – Teplý, Vašíček (75. Ambrozek).

FK Olympia Praha - SFC Opava 1:1 (0:0)

Branky: 50. Giditz - 64. Simerský. Rozhodčí: Julínek – Pelikán, Podaný. ŽK:42. Vasileiou, 60. Verner, 63. Katidis, 75. Fišl, 90+2. Stejskal - 90+4. Kayamba. ČK:65. Verner. Diváci: 1 224.

FK Olympia Praha Stejskal – Frizoni, Broukal, Fišl, Giditz, Katidis (C) – Moulazimis (46. Hejný), Rothe, Ruml (86. Žežulka), Vasileiou (79. Keita) – Verner.

SFC Opava Šrom – Helebrand, Hrabina (60. Jursa), Janetzký (56. Puškáč), Kayamba – Kuzmanović (C), Schaffartzik, Simerský, Smola – Svozil, Zapalač (77. Jurečka).

1.FK Příbram - FK Baník Sokolov 1:0 (1:0)

Branky: 37. Skácel. Rozhodčí: Dubravský – Dresler, Lakomý. ŽK:50. Matoušek, 90+1. Kodr - 63. Přeučil, 65. Mráz.

1.FK Příbram Boháč – Skácel, Kodr, Tregler, Soldát – Grajciar (C) (81. Antwi), Průcha – Hlúpik, Fantiš (54. Květ), Matoušek – Ayong (46. Slepička).

FK Baník Sokolov Bolek – Mejdr, Strada, Mráz, Čermák – Machek, Jakub Dvořák II. (C) – Kosak (74. Rychnovský), Končal (68. Silný), Vávra – Přeučil.

MFK Frýdek-Místek - MFK Vítkovice 2:2 (2:1)

Branky: 12. Varadi, 19. Varadi - 38. Twardzik, 54. Žondra. Rozhodčí: Miroslav Zelinka – Adam Horák, Jiří Polák. ŽK:33. Fukala, 82. Mravec - 60. Twardzik, 87. Dramé. Diváci: 812.

MFK Frýdek-Místek Mihálek – Biolek (76. Hruška), Mravec, Literák (C), Fukala – Macej (65. Krčula), Willwéber, Mozol, Slaninka – Tandir, Varadi (77. Chvěja).

MFK Vítkovice Květon – Cverna, Mikula (C), Dramé, Twardzik – Pašek, Motyčka, Okleštěk, Hýbl (83. Kučera) – Ožvolda (81. Mrázek), Žondra.