PROJDE? Jihlavský Filip Dort (ve žlutém ) se snaží projít obranou Viktorie Žižkov. | foto: Yan Renelt, MF DNES

V žižkovském šlágru druhé ligy gól nepadl, Dukla vede o šest bodů

• 24
Očekávaná bitva o druhou příčku ve druhé fotbalové lize gól nepřinesla. Žižkov hrál ve 25. kole s Jihlavou 0:0 a dál má před svým konkurentem v boji o postup do nejvyšší soutěže jednobodový náskok. Vedoucí Dukla Praha zvítězila ve Znojmě 3:0 a na druhý Žižkov má náskok už šest bodů.

I když by to od nich čekal málokdo, fotbalisté Třince hrají ve druhé lize o postup, když porazili 2:1 Zlín a už dorážejí na vedoucí pozice. Stejně jako Vlašim, která přehrála stejným poměrem Sezimovo Ústí.

Žižkov - Jihlava 0:0

Žižkov k utkání nastoupil bez čtyř hráčů základní sestavy, když brankářovi Vaclíkovi, Bořilovi, Bodečkovi a nejlepšímu střelci soutěže Markovičovi nedovolil start disciplinární trest.

I proto byla Jihlava aktivnějším celkem a měla k výhře mnohem blíže.

Mešanovič ale mířil jen do boční sítě a Dortovu střelu z přímého kopu vyrazil konečky prstů domácí brankář Kolář. Po změně stran pak s lobem neuspěl Karlík a v závěru Dolejšovu šanci na poslední chvíli zablokovala domácí obrana.

Oslabený Žižkov se dostal do jediné vážnější šance, ale Šťastného tvrdá rána z dvaceti metrů jen o pár centimetrů minula hostující branku.

Rozhodčí: Drábek - Kordula, Ubias. ŽK: Dort, Pecl, Karlík, Halama, Dolejš (všichni Jihlava). Diváci: 2350.
Žižkov: Kolář - Slodowy, Procházka, Kropík, Čermák - Súkeník, Houžvička, Šťastný (84. Brabec), Zapalač - Kalod, Dočekal (78. Mašek). Trenér: Pulpit.
Jihlava: Uvarenko - Veselý, Tlustý, Halama, Cihlář - Da Silva (55. Dolejš), Dort, Karlík, Kopic (87. Bača) - Tecl, Mešanovič (73. Gába). Trenér: Vrzáček.

Znojmo - Dukla Praha 0:3 (0:1)

Těsně před přestávkou otevřel skóre Berger, po změně stran dvěma zásahy pojistil vítězství favorita kamerunský kanonýr Chigou. Znojmo se po třetí porážce bez vstřeleného gólu v řadě propadlo na předposlední, sestupovou pozici o skóre za Kladno.

Hosté pod vedením trenéra Luboše Kozla od počátku potvrzovali roli favorita. Přesto se gólu dočkali až v předposlední minutě prvního poločasu, poté co Berger střelou z bezprostřední blízkosti překonal brankáře Hrubého.

Po akci stejného hráče po změně stran zvýšil Chigou.

Domácí předčili soupeře jen v množství faulů a v 71. minutě na jeden takový doplatil Hnaníček. Jeho zbytečný a ostrý zákrok na Hanouska potrestal rozhodčí vyloučením. A Dukla početní výhodu využila v závěru utkání, kdy se podruhé v zápase zapsal do střeleckých statistik opakovanou ranou Chigou.

Branky: 63. a 79. Chigou, 44. Berger. Rozhodčí: Kovařík - Pospíšil, Vnuk. ŽK: Kazár, Nepožitek, Lukáš - Vorel. ČK: 71. Hnaníček (Znojmo).
Znojmo: Hrubý - Jonov, Mička, Krajičič (55. Vašíček), Kazár - Kováč, Lacko, Nepožitek (74. Podzemský), Hříbek - Lukáš, Hnaníček. Trenér: Smrček.
Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Pospíšil, Mikula - Berger (86. Vrzal), Hanousek, Šiml, Svatonský (64. Pázler) - Malý (83. Gedeon), Chigou. Trenér: Kozel.

Varnsdorf - Kladno 1:1 (0:0)

Oba celky jsou po remíze stále ohroženi sestupem.

Dnešní bod je ziskem především pro Kladno, které přežilo pokutový kop soupeře a zásluhou toho se dostalo ze sestupového pásma před Znojmo, s nímž však má stejný počet bodů. Třináctý Varnsdorf je čtyři body před nimi.

Kladno se ujalo vedení v 58. minutě, kdy zamířil přesně Sklenář. Varnsdorf, který měl předtím hned několik velkých šancí, vyrovnal v 67. minutě po hlavičce Pimpary po rohovém kopu.

Rozhodnutí měl na kopačce domácí kapitán Hozda, který si v 87. minutě stoupl k penaltě, ale hostující brankář Jakubov jeho pokus zneškodnil a stal se kladenským hrdinou.

Branky: 67. Pimpara - 58. Sklenář. Rozhodčí: R. Hrubeš - Filípek, Mencl. ŽK: Rendla (Kladno). Diváci: 1100.
Varnsdorf: Porcal - Ježdík, Pimpara, Stehlík, Jakobovský - Breite (60. Čemba), Hozda, Chod (62. D. Procházka), Rudnickij - Jordák, J. Procházka (79. Mach). Trenér: Křeček.
Kladno: Jakubov - Rendla, Procházka, Samek, Hajník - Holub, Radosta, Wojnar (73. Čurda) - Sklenář, Štverák (71. Tóth), Kabele (88. Puchmertl). Trenér: Peřina.

Hlučín - Čáslav 1:2 (0:1)

Skóre zápasu otevřel v 24. minutě Sedláček, který se po standardní situaci dostal k odraženému míči a prostřelil vše, co stálo v cestě. Hlučín vyrovnal zásluhou Bartla, který proměnil penaltu nařízenou za Kunáškův faul na Bartošáka.

O osudu zápasu rozhodla první minuta nastavení, kdy Džafič potrestal chybu domácího brankáře Hampla. Hlučín tak nedokázal navázat na předchozí dvě kola, ve kterých porazil Sezimovo Ústí i vedoucí tým soutěže Duklu Praha.

Branky: 50. Bartl z pen. - 24. Sedláček, 90.+1 Džafič. Rozhodčí: Hájek - Handlíř, Lakomý. ŽK: Kunášek, Džafič (oba Čáslav). Diváci: 711.
Hlučín: Hampel - Štefek (84. Coufal), Bogdaň (31. Žondra), Pavlík, Cverna - Bartl, Hrtánek, Motal, Mozol - Bartošák, Ondrušík (64. Hanus). Trenér: Bartl.
Čáslav: Ducheček - Kotrba, Ptáček, Šisler, Kunášek - Mojdl (85. Prášil), Šturma (65. Racko), Růžička, Džafič - Fikejz (64. Hušťava), Sedláček. Trenér: Abrhám.

Karviná - Sokolov 0:0

Domácí ztratili body po předchozích dvou výhrách, západočeský tým bodoval počtvrté za sebou.

I když utkání žádnou branku nepřineslo, diváci viděli řadu šancí. V úvodu přehlavičkoval karvinskou branku po rohovém kopu Šilhan, na druhé straně se vedlo stejně Milosavljevovi. Mlikovu nebezpečnou střelu zblokovali domácí na roh. V závěru prvního poločasu se neujala ani Daridova přízemní střela, která šla těsně vedle domácí branky. Jeho další pokus vyboxoval gólman Kafka a Šilhan ranou z 22 metrů těsně přestřelil.

Ihned po přestávce zahrozil domácí Látal, ale míč po jeho akci prošel brankovištěm, aniž by našel adresáta. Vzápětí gólman Kafka zneškodnil Šilhanovu střelu po břevno. V poslední minutě mohl rozhodnout o výhře Karviné Gonda, ale jeho pokus z otočky těsně minul branku.

Rozhodčí: Matějek - Slavík, Paták. ŽK: Slončík - Chupač, Dřížďal. Diváci: 1381.
Karviná: Kafka - Pavlík, Mráz, Motyčka, Knötig - Ciku, Jursa, Slončík (59. Ficek), Milosavljev - Z. Látal (71. Gonda), Vrána (88. Radzinevičius). Trenér: Kula.
Sokolov: Dvořák - Blažek, Chupač, Dřížďal, Hanzlík - Podrazký (90.+1 Kura), Darida, Šindelář, Čada - Šilhan (86. Duchnič), Mlika (77. Vaněček). Trenér: R. Látal.

Třinec - Zlín 2:1 (0:1)

Vstup do zápasu vyšel lépe hostům, které poslal v šesté minutě do vedení přesnou střelou na zadní tyč mladý záložník Novák. Vzápětí mohl vyrovnat Onuchukwu, který šel sám na branku, ale technickou střelou minul.

Zlín přišel o těsný náskok hned v úvodu druhého poločasu, kdy Ceplák poslal míč z přímého kopu k tyči.

Třinec mohl jít znovu do vedení, ale Bačík trefil v 73. minutě tyč. Chvíli nato přišel rozhodující moment na druhé straně. Po centru se dostal k míči ve velkém vápně Hanus a tvrdou ranou překonal gólmana Dostála podruhé.

Branky: 47. Ceplák, 77. Hanus - 6. Novák. Rozhodčí: Nenadál - Santarius, Dobrovolný. ŽK: Hanus, Mrázek - Kroupa, Bublák. Diváci: 516.
Třinec: Lipčák - Lisický, Kuděla, Rehák, Joukl - Malíř, Hanus, Siegl, Ceplák - Surynek (90. Byrtus), Onuchukwu (72. Mrázek). Trenér: Luhový.
Zlín: Dostál - Malý, Malcharek, Hájek, Jelínek - Šrom (80. Poznar), Bublák, R. Dobeš (80. Šmahaj), Novák (66. J. Dobeš) - Kroupa, Bačík. Trenér: Kalivoda.

Vlašim - Sezimovo Ústí 2:1 (2:1)

Fotbalisté Vlašimi se po třech zápasech bez vítězství dočkali ve druhé lize tříbodového zisku, když otočili zápas proti Sezimovu Ústí a vyhráli 2:1.

O osudu zápasu rozhodl první poločas, ve kterém padly všechny branky. Zápas nezačal pro Vlašim vůbec dobře, protože už v první minutě se trefil hostující Kočí. Ukončil tak střelecký půst Sezimova Ústí, které neskórovalo 249 minut a vedení kvůli špatným výkonům dokonce pohrozilo hráčům pokutou.

Domácím se podařilo vyrovnat ve 23. minutě, kdy se štěstím skóroval Matějka. Vedení na stranu Vlašimi strhl těsně před přestávkou z protiútoku Tafat.

Branky: 23. Matějka, 44. Tafat - 1. Kočí. Rozhodčí: Ochotnický - Lhoták, Pilný. ŽK: Krmpotič - Ciferský, Javorek. Diváci: 480.
Vlašim: Frydrych - Nešpor, Petrů, Krmpotič, Schuster - Matějka (69. Janda), Zlomislič, Vebr, Průcha - Strnad (78. Nádeníček), Tafat. Trenér: Kočí.
Sezimovo Ústí: Fryšták - Knakal, Novák, Nesvadba, Rožboud (30. Hric) - Kočí (72. Dobal), Javorek, Ciferský, Jasanský - Horka (55. Mach), Vukadinovič. Trenér: Zákostelský.

Most - Sparta Praha B 1:1 (1:0)

Domácí se dostali do vedení po půlhodině hry z první střely směřující mezi tyče. Jendruščákův roh poslal do branky hlavou obránce Lafrance. Po jeho zaváhání v úvodu druhého poločasu rozhodl o dělbě bodů Putz.

Hosté v první půli vyslali na branku jedinou střelu, kterou Paleček bez potíží lapil. Po přestávce začali aktivněji Letenští a také oni z první větší příležitosti skórovali. Lafrancemu nevyšel úmysl přihrát míč hlavou brankáři, čehož využil Putz a zblízka prostřelil gólmana Palečka.

Stejný hráč mohl v 73. minutě poslat hosty i do vedení, ale tentokrát se zaskvěl mostecký brankář. Na druhé straně pak Fraňka vychytal Mokrohajský.

Branky: 29. Lafrance - 50. Putz. Rozhodčí: Možíš - Chytil, Vysloužil. ŽK: Danoski, Franěk, Lafrance, Hofmann (všichni Most). Diváci: 435.

Most: Paleček - Knakal, Běloušek, Lafrance, Jendruščák - Ruseckij (46. Rosendo), Christof, Hofmann, Danoski - Bednář (71. Frnoch), Badaljan (58. Franěk). Trenér: Aňon.
Sparta B: Mokrohajský - Sus, Doležal, Polom, Krob (46. Skalák) - Glaser, Hušek, Abena, Kraják - Pavelka (89. Rada), Putz (78. Lačný). Trenér: Svoboda.