Ostrava - Slavia:  Pospěch obchází Bejbla

Ostrava - Slavia: Pospěch obchází Bejbla - Ostravský Zdeněk Pospěch obchází Radka Bejbla. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Debakl Slavie, dál jde v poháru Ostrava

• 381
Ostrava - Fotbalisté Ostravy jsou posledními semifinalisty domácího poháru. V úterním utkání vyřadili Slavii pěti góly a doplnili už známou trojici Slovácko, Liberec, Plzeň. Ostravský tým byl v celém utkání jasně lepší a soupeře přehrával. Zvítězil vysoko 5:1. Dvojice pro boj o finále určí středeční los.

Utkání jsme sledovali
minutu po minutě

Ostrava vylovila ze svého archivu výkon, jaké na podzim loňské sezony plnily Bazaly při památném tažení za mistrovským titulem. Slavia od začátku prakticky v ničem nestačila.

Domácí převaha vyjádřili už po deseti minutách. Zatímco Magera po ideálním Žůrkově centru hlavičkou ještě netrefil, vzápětí se do Čížkova trestného kopu vložila blonďatá hlava stopera Klimpla a premiérový gól slovenského reprezentanta na ostravském angažmá dal Baníku vedení.

Slavia se sílící útočné nadvládě soupeře vzepřela jen jednou. Kuka však ve 13. minutě před prázdnou brankou o milimetry nedosáhl na míč, který mu po pohledné kombinaci s Bejblem předložil Švec. Akcie Pražanů pod vytrvalým tlakem Slezanů
klesaly ke dnu.

Vynikající Cigánek si navzdory netradičnímu místu uprostřed zálohy debut v základní sestavě osladil ve 25. minutě, když ve středu hřiště založil akci a po zpětné příhře Pospěcha z druhé vlny bez přípravy sám razantně z hranice pokutového území přinutil Kozáčika ke druhé kapitulaci.

Šéf slávistické střídačky Jarolím se kormidlem utkání pokusil otočit poločasovým nasazením útočníků Vlčka s Fořtem, ale sázka na totální ofenzivu shořela už v zárodku. Domácí náhradník Metelka, který v půli přišel za mizerného Žůrka, se hned po několika sekundách dostal za záda hostujících obránců a snadno podstřelil Kozáčika.

Ostrava s neuvěřitelnou lehkostí dál koncertovala, nadýchaný Pospěchův centr Bystroň hlavou umístil mimo Kozáčikův dosah do levého horního růžku.

Pražané se zmátořili po hodině hry, Fořtův volej však Vašek reflexivně vytáhl na břevno. Hostující útočník si přece spravil náladu, když v 67. minutě nachytal gólmana Baníku z 20 metrů ranou pod horní tyč.

Jenže Slavia si hrubkami v obraně nepřestávala koledovat o malér. Kozáčikův kiks unikl trestu a Metelka lobem napnul jen vnější síť, ale důrazný Pospěch záhy obral o míč ve velkém vápně Bejbla, vynutil si jeho faul a Magera z penalty přidal pátý gól.

Baník se pak smířil s držením míče a užil si postup do semifinále, jímž se o krok přiblížil svému cíli v podobě účasti v některém z evropských pohárů.

"Slavia nastoupila s osmi defenzivními hráči, čekali jsme presink a hodně soubojů ve středu hřiště. Uzpůsobili jsme tomu i naši taktiku a jsem rád, že se nám podařilo dát dva rychlé góly, které narušily to, co Slavia chtěla hrát," prohlásil ostravský trenér Jozef Jarabinský, který vyzdvihl výkon novice Cigánka.

Slávistický kouč Karel Jarolím byl výkonem svých svěřenců rozezlen. "Zápasu jsme se jen zúčastnili jako sparingpartner. Nevyhráli jsme snad jediný osobní souboj a nasazení hráčů nebylo hodné jména Slavie," nebral si Jarolím servítky. "Chtěli jsme hrát na nulu a s postupem času nasadit ofenzivnější typy hráčů."

výsledky Poháru ČMFS

Ostrava - Slavia 5:1 (2:0)
10. Klimpl, 25. Cigánek, 46. Metelka, 51. Bystroň, 72. Magera z pen. - 67. Fořt. Rozhodčí: Šedivý - Holub, Hojsík.ŽK: Látal - Bejbl. Diváci: 5192.

Ostrava: Vašek - Látal, Besta, Klimpl, Čížek - Pospěch, Cigánek, Bystroň, Tomašák (74. Slončík) - Magera (80. Drozd), Žůrek (46. Metelka). Trenér: Jarabinský.
Slavia: Kozáčik - Došek (46. Vlček), Holeňák, Latka, Zbončák - Švec, Gedeon, Bejbl, Rychlík (46. Fořt) - Kuka, Koloušek (62. Sedláček). Trenér: Jarolím.