Budějovice na rezervu Sparty vůbec neměly

• 22
Ústí nad Labem - Zkáza favoritů: první čtyři týmy druhé fotbalové ligy nevyhrály, navíc kromě Hradce Králové ani nebodovaly. Vedoucí Kladno podlehlo Drnovicím, České Budějovice rovněž doma nestačily na rezervu Sparty, Xaverov podlehl v Kunovicích. Hradec Králové remizoval s béčkem Olomouce, což mu stačilo k návratu na druhé postupové místo.

Po porážce v derby s Xaverovem a nezdaru ve středečním čtvrtfinále Poháru ČMFS se Spartou zabrali fotbalisté Viktorie Žižkov. V zápase 22. kola porazili na domácím trávníku HFK Olomouc 3:0.

České Budějovice - Sparta B 0:1 (0:0)

Sparta svého soupeře vůbec nešetřila a ve středu pole Jihočechy od začátku přehrávala. Také úspěšnost hlavičkových soubojů vyznívala lépe pro Pražany. První velkou šanci měl v 13. minutě hostující Herzán, ale jeho hlavička po Poláčkově centru v síti neskončila.

Budějovický Mrkvička poté natřikrát ve vápně nepropasíroval míč zahuštěnou sparťanskou obranou a Poborský z trestného kopu mířil těsně nad břevno.

Po dvou dálkových střelách domácího Dvořáka sparťané rychle zaútočili a způsobili ve vápně soupeře nevídaný závar, k míči se však jako poslední dostal brankář Filipko.

Po peřstávce domácí Pivoňka nevyužil centr Poborského, poté však znovu tlačili Pražané. Poláček ale poslal míč vedle, přestože měl v blízkosti odkryté branky dost času, a příležitost spálil také střídající Jungr, když udělal kličku Filipkovi, ale rozvlnil jen boční síť.

Střelecký pokus se nezdařil ani Haškovi, vysoký Lukáš trefil hlavou břevno a šanci sprintujícího Volešáka zmařil včasným vyběhnutím brankář Filipko. Trest za pasivitu Dynama ale nakonec přece přišel: Jungr v 83. minutě hladce prošel středem domácí obrany a střelou přes padajícího budějovického gólmana rozhodl zápas.

Branka: 83. Jungr. Rozhodčí: Adam. ŽK: Plocek, Vozábal, Mrkvička - Poláček, Hašek. Diváci: 3671.

Budějovice: Filipko - Skála, Pivoňka, Homoláč, Bureš - Poborský, Dvořák, Vozábal, Plocek (61. Belej) - Mrkvička, Faldyna (56. Táborský).
Sparta: Zlámal (90. Zich) - Kopta, Šimůnek, Lukáš, Žižka - Jarolím, Volešák, Hašek, Kolář (46. Jungr), Poláček - Herzán (63. Jeslínek)

Kladno - Drnovice 0:1 (0:1)

Vedoucí tým druhé ligy z Kladna nečekaně podlehl Drnovicím 0:1 a přišel o  domácí neporazitelnost. Cigánek sice už v druhé minutě vyzkoušel pozornost brankáře Bureše, ale to bylo na dlouhou dobu všechno.

Hosté poprvé zahrozili o chvíli později, když Grim z brejku protáhl gólmana Vaška. Hra se odehrávala většinou ve středu pole, až přišla rozhodující poslední minuta prvního poločasu.

Hosté rozehráli rohový kop, po nedůrazném zásahu kladenské obrany se k míči dostal Schwarz a z otočky dal jediný gól zápasu.

Kladno v druhé půli sice dřelo a vypracovalo si několik brankových příležitostí, ale Galbavý, Kalina ani střídající Šilhan se neprosadili. Drnovice si tak odvezly z Kladna nečekané tři body.

Branka: 45. Schwarz. Rozhodčí: Paták. ŽK: Neuwirth, Cigánek - Bureš, Třasoň, Víšek. Diváci: 1280.
Kladno: Vašek - T. Marek, Neuwirth, Killar, Drozd - Kalina (77. Šilhan), Kaciaň, Cigánek, Herda (46. Gross) - Galbavý, Veleba (73. Šelicha).
Drnovice: Bureš - Hodinář, Schwarz, Schindler, Víšek - T. Bouška, Grim (90. Vojtíšek), Pánek (75. Gába), Třasoň - Adamec, Martin Lička (87. Fober).

Hradec Králové - Olomouc B 0:0

Na kluzkém terénu začali lépe domácí, několika slibným akcím, vedeným většinou po pravé straně, ale chybělo zakončení. Bez efektu zůstaly i Šmardovy rohové kopy a Štěpán nepotrestal ani hrubku olomoucké obrany. Ve 24. minutě vystřelil z 30 metrů Pavel Černý, mířil však vedle levé tyče svého jmenovce v brance hostí.

Olomouc se ale postupně dostávala do hry a zápas se vyrovnal. Tím spíš, že Hradečtí chybovali v rozehrávce a prohrávali osobní souboje. V 37. minutě odvrátil míč z prázdné branky obránce Karal.

V druhém poločase měl další velkou možnost domácí Štěpán, jeho hlavičku v 56. minutě však Černý zlikvidoval. Hradec tlačil, dostával se do dalších šancí, ale olomoucká obrana je všechny se štěstím zlikvidovala.

Rozhodčí: Příhoda. ŽK: Barcal, Rezek - Kaščák, Krajčovič, Přibyl. Diváci: 1520.

Hradec: Podhajský - Kaplan, Filip, Karal, Jůn - Štěpán (80. Přibyl), Jiroušek (64. Kowalczyk), Šmarda, Rezek - Černý, Semerák (85. Gavula).
Olomouc: Černý - Kopecký, Krajčovič, Barcal, Vepřek - Stoklásek (66. Janotka), Rýdel, Kaščák, Pulkert - Šultes (53. J. Schulmeister), V. Schulmeister (90+1. Šalamoun).

Žižkov - HFK Olomouc 3:0 (1:0)

Vedení v zápase zajistil Viktorce ve 22. minutě po rohu střelou k vzdálenější tyči Kaspřák. I v následujících minutách byli domácí aktivnější, ale vypracované příležitosti gólovou pojistku nepřinesly.

Hosté hrozili pouze z několika střeleckých pokusů, které však mířily mimo tyče
Bartalského branky.

Rozhodnutí zápasu přineslo odvážné sólo Kaloda, který obešel čtyři protihráče a přidal pět minut před koncem druhý gól. V nastaveném čase ještě stejný hráč vítězství zvýraznil.

Branky: 85. a 90+2. Kalod, 22. Kaspřák. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Teuber.
ŽK: Kropík - Šíma. Diváci: 643.

Žižkov: Bartalský - Kaspřák, Vizingr, Kropík, Šťastný - Kučera (88. Novotný), Pokorný, Görner (85. Procházka), Hottek (46. Grznár) - Bukač, Kalod.
HFK: Doležal - Lošťák, Lukášek, Kotůlek, Jurga - Dadák, Janeček (72. Červenec), Šíma, Kazár (64. Matěj) - Kropáček, Korčián.

Kunovice - Xaverov 1:0 (0:0)

Až na pátý pokus se fotbalisté Kunovic dočkali jarního vítězství. Tři body jim nabídl faul Bálka na pronikajícího Fischera v pokutovém území, po němž nařízenou penaltu s přehledem proměnil Josefík. Kunovičtí tak i přes výhru stále čekají na první jarní gól ze hry. Neskórovali už 450 minut. Xaverovští příliš nebezpeční nebyli, jejich jedinou šanci zápasu v podání Bálka bravurně vyškrábl gólman Kovář.

Branka: 69. Josefík z pen. Rozhodčí: Čecháček - Kocián, Pelikán. ŽK: V. Marek, L. Marek, Bálek (všichni Xaverov). Diváci: 257.

Kunovice: Kovář - Živný, Zemánek, Josefík - Helísek (72. Gerych), Ševela, Fischer, Kasálek - Hušťava (56. Kříž), Němec, Janoviak (82. Kopčil).
Xaverov: V. Marek - Kalivoda (90. Moreira), Penc, Chleboun, Hendrych - Bartoš (79. Lenz), Hašler, L. Marek, Mejzlík - Bálek, Kočí (65. Javorek).

Ústí nad Labem - Kroměříž 2:0 (2:0)

Domácí začali náporem a už v sedmé minutě skóroval Petr Dragoun. Po
Fouskově rohovém kopu si zpracoval míč a poslal ho pod břevno kroměřížské
branky.

Hanáci poté vyrovnali hru v poli, ale první střelu vyslal na branku domácího Nováka až v 38. minutě Máša. Krátce nato zvýšil na 2:0 pro Ústí Brožík, který po Dragounově centru napálil přesně míč z voleje.

Druhý poločas začali Hanáci ofenzivou, brankáře Nováka nebezpečně ohrozil Zakopal a v 72. minutě nastřelil Klabal břevno ústecké branky. Chvíli poté opustil po druhé žluté kartě hřiště domácí záložník Martykán.

Početní převahu ale hosté nevyužili a hráči Ústí si v závěru bezpečně kontrolovali
tříbodový zisk.

Branky: 7. P. Dragoun, 40. Brožík. Rozhodčí: Moláček. ŽK: Merzič, Mareš, Fousek, Martykán - Ditrich, Kořínek. ČK: 75. Martykán. Diváci: 520.

Ústí n. L.: R. Novák - Fürbach, T. Novák, Valenta, Merzič - Stožický (90. Karlík), P. Dragoun, Martykán, Mareš (61. Džuban) - Brožík (70. Ohněník), Fousek.
Kroměříž: Kořínek - Ditrich, Farbák, Klabal, Máša (67. Světlík) - Bajer, Šmahaj, Julina (46. Zakopal), Kobylík, Klimek (85. Chytrý) - Lakomý.

Hlučín - Vítkovice 0:1 (0:0)

Severomoravské derby rozhodl vítkovický útočník Jakus, který potrestal po hodině hry nedorozumění domácího brankáře Kosmála se stoperem Štýbarem. Branka posily z Třince vzala domácímu týmu naději na posun z posledního místa tabulky, Vítkovičtí se naopak vzdálili pásmu sestupu.

Hosté si v zápase vypracovali víc brankových příležitostí a díky pozorné obraně dirigované Opršalem nepustili domácí hráče do mnoha brankových příležitostí. Těsně před rozhodujícím momentem zápasu se sice do šancí dostali v rychlém sledu Žižka a Dombi, ale neproměnili je a Jakus jejich zaváhání potrestal.

Branka: 63. Jakus. Rozhodčí: Matějek. ŽK: Veselý, Žižka, Chlebek, Petřík, Melecký - Švrček, Mikulenka, Knapp. Diváci 1240.

Hlučín: Kosmál - Veselý, Štýbar, Hornyak, Petřík (82. Galajda) - Novosad (78. Skotnica), Melecký, Chlebek (60. Hanus), Žižka - Langer, Dombi.
Vítkovice: Kello - Hejdušek, Lukšík, Opršál, Švrček - Kušnír, Derych, Knapp (90. Rygel), Mikulenka - Černý (74. Fujerík), Jakus (86. Švec).