ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina lidí si volno střádá. I to má ale své podmínky

  • 6
Vzájemná domluva o zdravotním volnu funguje především v mladých společnostech nebo rodinných podnicích s menším počtem zaměstnanců. Tam, kde jsou firemní pravidla utaženější, si pro tyto případy lidé šetří část své dovolené.

„Do jisté míry je přirozené nechat si vždy nějakou malou část dovolené pro strýčka Příhodu, což se u nás určitě také děje. Ale jinak si zaměstnanci vybírají dovolenou průběžně,“ říká Petra Horká z marketingové agentury Advisio. Letos mají zdejší zaměstnanci nastřádáno volna víc než jindy – kvůli sedmiměsíčnímu home office.

Chcete mít v práci více volna? Najděte si práci s benefity na internetovém portálu jobDNES.cz.

„Vybírání dovolené pro náhlé potřeby je v Česku naprosto běžnou praxí,“ potvrzuje personální ředitelka společnosti Edenred Karolína Häuslerová. Z jarního průzkumu poskytovatele benefitů mezi 520 zaměstnanci vyplývá, že naprostá většina z nich dovolenou v běžném roce nevyčerpá a převádí si ji pro případ nouze do následujícího kalendářního období.

„Týden a více dní si každoročně převádí více než třetina Čechů, další pak šetří několik dní. Pouze čtvrtina lidí si vybere veškerou dovolenou v daném roce,“ doplňuje Karolína Häuslerová. Dovolená je podle ní pro zaměstnance atraktivní jako řešení nouzového stavu proto, že zaručuje nejvyšší příjem.

„Záleží na nátuře zaměstnance, zda se chce takto jistit pro případnou nemoc a kvůli pracovní neschopnosti nepřijít o peníze. Převádění dovolené by nemělo být pravidlem, ale toleruje se to s tím, že se očekává, že si volno z předchozího roku zaměstnanec vyčerpá během prvních čtyři až pět měsíců,“ říká Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Převádění dní firmy tolerují

Převádění dovolené na další rok pro případy „kdyby něco“ sice firmy tolerují, ale diktují si podmínky. „Zaměstnanci to zkoušejí, ale mají nařízeno, aby si dovolenou vybírali v rámci každého roku. Do nového roku povolujeme převod maximálně pěti dnů,“ říká Radim Linka z Beghelli-Elplast.

Výrobce osvětlení poskytuje svým lidem čtyři týdny zákonného volna, po zkušební době k tomu přibudou i tři sick days. „Tyto tři dny nelze převádět do dalšího roku, ale zase je mohou čerpat na cokoli. Využívají je všichni, jen mě občas nějaký zbude a propadne,“ říká Radim Linka. Další možností, jak získat volno navíc, je odpracovat si ho. „Tam, kde je to možné, mají naši zaměstnanci možnost si nadpracovat nadčasové hodiny a ty si pak vybrat jako volno,“ dodává ředitel.

Kolik dní dovolené vám obvykle na konci roku zbývá?

více než 10 dní: 10,7 %

5-10 dní: 24,7 %

3-5 dní: 22,9 %

1-3 dny: 16,8 %

žádný: 22 %

žádný + neplac. volno 2,3 %

Zdroj: Průzkum společnosti Edenred prostřednictvím aplikace agentury Ipsos mezi 523 zaměstnanci