Musím si dobře vybrat členy týmu a naučit je přihrávat, říká dirigent Štilec

aktualizováno 
Od čtyř let hraje na housle, svůj první hudební soubor Quattro Orchestra založil už v osmnácti. Marek Štilec o své práci říká: "Dirigent je jako fotbalový trenér. Musí si dobře vybrat členy týmu, sladit je, aby si uměli přihrávat, a hlavně jim dát vizi."

Dirigent Marek Štilec | foto: MF DNES

Hudebník podle Marka Štilce nesmí pocítit, že mu chybí představa o tom, co po něm žádá a o co usiluje. Nesmí zaváhat a musí rychle rozhodovat. "Jinak se může stát, že hudebníci dirgenta při koncertu neberou vážně a nereagují na jeho pokyny. Dirigent je od toho, aby pomohl urychlit nastudování skladby. On jediný na nic nehraje proto, aby slyšel celkový zvuk."

Samozřejmě, že ho při dirigování bolí ruce. "Zkuste si s nimi třeba jen hodinu pohybovat ve vzduchu," směje se. "Na koncertě jeho práce vypadá lehce, ale je náročná i na soustředění… Nicméně koncert je taková třešnička na dortu, jen výsledek práce."

Pro dirigování se rozhodl v sedmnácti. Lákalo ho především to, že na rozdíl od houslisty, který se soustředí pouze na výkon, má dirigent mnohem širší záběr a větší vliv na celkový výsledek. Dirigent vybírá repertoár, členy orchestru a je i dramaturgem. "Hlavně však jde o vizi. Tou mojí bylo vytvořit špičkový komorní soubor, který bude uvádět kvalitní soudobou hudbu. Musím mít jasnou představu, jak toho cíle dosáhnout," říká.

"Je to také hodně o tom, jakou dirigent vytvoří v orchestru atmosféru. Když je dobrá, členové po čase začnou mít stejné hudební cítění. Podobně je to i ve vztazích. Například když někoho řadu let znáte, jen pouhým pohledem zjistíte, jakou má náladu."

Jak pracuje Dirigent Marek Štilec

Jeho pracovní doba je nepravidelná. Koncertuje od září do června, dopoledne a večer zkouší s orchestrem. Momentálně studuje  Vzdělání v magisterském programu AMU. Dovolenou nejraději tráví jízdou na kole po Česku. 

Slyší noty

Prosadit se jako dirigent není snadné. "Zatímco v orchestru se uplatní i třeba šestnáct houslistů, dirigent je jen jeden. Musím neustále pracovat, přemýšlet nad skladbami, nad jejich provedením," vysvětluje.

První krok, který pomohl jeho kariéře, bylo právě založení šestnáctičlenného orchestru. Název si vypůjčil od skladatelské skupiny Quattro, jejíž skladby patří k jeho nejoblíbenějším.

Pak začaly přicházet nabídky, aby jako dirigent hostoval i v jiných tělesech. Za své nejprestižnější hostování považuje spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Pražskou komorní filharmonií, které sklízejí úspěchy i jinde ve světě.

Koncerty mívá domluvené i na dva roky dopředu. Nejzazší plánování je dva až tři měsíce, pokud se zrovna nejedná o záskok, když někdo z jeho kolegů náhle onemocní. "Je to občas trochu schizofrenní, když v létě studuji skladby na Vánoce," říká.

Právě v prosinci je pracovně nejvytíženější. "Kolem Vánoc totiž přijdou i lidé, kteří celý rok obvykle na koncerty nechodí." Celkově má ročně až 25 vystoupení a vedle toho nahrává CD pro Český rozhlas.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Spí co nejdéle

Prvním krokem k přípravě koncertu je výběr repertoáru. Následuje studium symfonie, kterému věnuje nejméně dvacet dní. "Učím se vše nazpaměť jako herci scénář k divadelní hře. Všechny party musím dokonale zvládnout - housle, hoboje, klavír… Notový zápis je jen základ a dirigent jeho provedení dotváří,“ vysvětluje.

Pak přijdou na řadu zkoušky souboru, obvykle jsou tři až čtyři.

"Když mám koncert, snažím se spát co nejdéle. Vypnu mobil a ten den řeším jen to nejdůležitější. Snažím se maximálně soustředit na večer. Zpětně si v hlavě promítám skladbu, přemýšlím, kde bude třeba dát si pozor… Mám strach, aby to, co se na zkouškách vypracovalo, na koncertě vyšlo. Aby muzikanti podali co nejlepší výkon," říká.

Prasklé struny houslí se nebojí. "Takové věci mohou koncertu pomoci. Stejně jako třeba zakopnutí pěvce při opeře či jiné nepředvídatelné situace lidé v hledišti spíše ocení."

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz