Neplatiči povinného ručení se zřejmě nemusí obávat sankcí

  9:18aktualizováno  9:18
- Přestože ministerstvo financí nevyslyšelo žádost České pojišťovny, aby prominulo motoristům dluhy za povinné ručení z uplynulých let, neplatiči mohou s velkou pravděpodobností zůstat klidní. Je vysoká šance, že pokud do konce roku zajdou na dopravní inspektorát a své vozidlo trvale vyřadí z provozu, nebudou muset zaplatit až několik desítek tisíc korun dlužné částky, penále a pokutu. Jejich auta se totiž neobjeví v aktuální policejní evidenci, která se v lednu historicky vůbec poprvé porovná se seznamem plátců, kteří uzavřeli smlouvy o povinném ručení s jednotlivými pojišťovnami.

"Porovnávat se bude takzvaná živá evidence, tedy vozidla provozovaná k začátku roku 2000. Ostatní vozidla, která jsou trvale vyřazena z provozu nebo jsou jejich státní poznávací značky uloženy na dopravních inspektorátech, nebudou předmětem tohoto srovnávání," potvrdil ředitel dopravních policistů Zdeněk Bambas.


To ovšem ještě nemusí být konečné slovo. O tom, zda budou srovnány také databáze z minulých let, totiž teprve rozhodne legislativní rada vlády. Podle zákona o povinném ručení totiž Česká pojišťovna musí vymáhat dluhy z uplynulých tří let.

Ústav proto požádal radu, aby neplatiče amnestovala. "Doufáme, že na doplatky nedojde," říká mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

I kdyby legislativní rada amnestii zamítla, je otázkou, zda by se pojišťovna neplatičů dopátrala. Potřebovala by totiž seznamy vozidel provozovaných v roce 1997 a následných dvou letech.

"Pokud tyto informace policie neposkytne, nemáme šanci dlužníky zjistit," připouští Urban. Policii stejně jako pojišťovně totiž zákon na ochranu dat brání, aby své databáze komukoli předala.

Vypátrat dlužníka bylo dosud dílem náhody. Buď policisté při kontrole zjistili, že motorista nemá povinné ručení zaplaceno, a oznámili to pojišťovně, nebo se neplatiči prozradili tím, že s nepojištěným vozidlem havarovali a způsobili škodu. "Těchto případů bylo v minulých letech jen několik málo tisíc," upozorňuje Urban.

Pojišťovna odhaduje, že povinné ručení neplatilo až půl milionu lidí. Dluh včetně penále, který by měli nyní podle zákona uhradit, dosahuje i několika desítek tisíc korun. Tuto početnou skupinu tvoří především lidé, jejichž vozidla skončila ve šrotu, a oni je z policejní evidence neodhlásili.

"Policie eviduje pět a půl milionu vozidel, z čehož přes milion je těch, která existují jen na papíře. Ve skutečnosti jsou zlikvidována či nepojízdná," tipuje Bambas a věří, že se po vyčištění evidence od registrovaných vraků ocitnou na pranýři jen ti, kdo po silnicích jezdí s nepojištěnými auty.

"Smyslem pojištění je chránit oběti dopravních nehod. Vůz, který deset let neexistuje, nemůže nikoho zmrzačit, nic nemůže rozbít," vysvětluje Bambas. "Už dnes tito lidé stojí ve frontách na inspektorátech, aby své lajdáctví napravili. Největší nápor ještě přijde," tvrdí šéf dopravních policistů.

Až ministerstvo vnitra začátkem příštího roku porovná policejní evidenci provozovaných vozidel se seznamy pojišťoven, předá výčet neplatičů okresním úřadům. Ty je mohou ve správním řízení potrestat až dvacetitisícovou pokutou a odebrat jim na jeden rok řidičský průkaz.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Kurzy.cz Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garan...

Najdete na iDNES.cz