Neplatiči povinného ručení se zřejmě nemusí obávat sankcí

  9:18aktualizováno  9:18
- Přestože ministerstvo financí nevyslyšelo žádost České pojišťovny, aby prominulo motoristům dluhy za povinné ručení z uplynulých let, neplatiči mohou s velkou pravděpodobností zůstat klidní. Je vysoká šance, že pokud do konce roku zajdou na dopravní inspektorát a své vozidlo trvale vyřadí z provozu, nebudou muset zaplatit až několik desítek tisíc korun dlužné částky, penále a pokutu. Jejich auta se totiž neobjeví v aktuální policejní evidenci, která se v lednu historicky vůbec poprvé porovná se seznamem plátců, kteří uzavřeli smlouvy o povinném ručení s jednotlivými pojišťovnami.

"Porovnávat se bude takzvaná živá evidence, tedy vozidla provozovaná k začátku roku 2000. Ostatní vozidla, která jsou trvale vyřazena z provozu nebo jsou jejich státní poznávací značky uloženy na dopravních inspektorátech, nebudou předmětem tohoto srovnávání," potvrdil ředitel dopravních policistů Zdeněk Bambas.


To ovšem ještě nemusí být konečné slovo. O tom, zda budou srovnány také databáze z minulých let, totiž teprve rozhodne legislativní rada vlády. Podle zákona o povinném ručení totiž Česká pojišťovna musí vymáhat dluhy z uplynulých tří let.

Ústav proto požádal radu, aby neplatiče amnestovala. "Doufáme, že na doplatky nedojde," říká mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

I kdyby legislativní rada amnestii zamítla, je otázkou, zda by se pojišťovna neplatičů dopátrala. Potřebovala by totiž seznamy vozidel provozovaných v roce 1997 a následných dvou letech.

"Pokud tyto informace policie neposkytne, nemáme šanci dlužníky zjistit," připouští Urban. Policii stejně jako pojišťovně totiž zákon na ochranu dat brání, aby své databáze komukoli předala.

Vypátrat dlužníka bylo dosud dílem náhody. Buď policisté při kontrole zjistili, že motorista nemá povinné ručení zaplaceno, a oznámili to pojišťovně, nebo se neplatiči prozradili tím, že s nepojištěným vozidlem havarovali a způsobili škodu. "Těchto případů bylo v minulých letech jen několik málo tisíc," upozorňuje Urban.

Pojišťovna odhaduje, že povinné ručení neplatilo až půl milionu lidí. Dluh včetně penále, který by měli nyní podle zákona uhradit, dosahuje i několika desítek tisíc korun. Tuto početnou skupinu tvoří především lidé, jejichž vozidla skončila ve šrotu, a oni je z policejní evidence neodhlásili.

"Policie eviduje pět a půl milionu vozidel, z čehož přes milion je těch, která existují jen na papíře. Ve skutečnosti jsou zlikvidována či nepojízdná," tipuje Bambas a věří, že se po vyčištění evidence od registrovaných vraků ocitnou na pranýři jen ti, kdo po silnicích jezdí s nepojištěnými auty.

"Smyslem pojištění je chránit oběti dopravních nehod. Vůz, který deset let neexistuje, nemůže nikoho zmrzačit, nic nemůže rozbít," vysvětluje Bambas. "Už dnes tito lidé stojí ve frontách na inspektorátech, aby své lajdáctví napravili. Největší nápor ještě přijde," tvrdí šéf dopravních policistů.

Až ministerstvo vnitra začátkem příštího roku porovná policejní evidenci provozovaných vozidel se seznamy pojišťoven, předá výčet neplatičů okresním úřadům. Ty je mohou ve správním řízení potrestat až dvacetitisícovou pokutou a odebrat jim na jeden rok řidičský průkaz.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

ilustrační snímek

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz