Zkusili jsme zrušit 2. pilíř, v bance však stopli třetí

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme, jestli se dá vypovědět druhý pilíř penzijní reformy. To je možné do okamžiku, než je smlouva zapsaná v Centrálním registru smluv. Ukázalo se však, že je třeba poradce dobře kontrolovat. Ne vždy znají všechny postupy a dělají chyby.
Nejen klienti, ale i někteří odborníci se v penzijní reformě zatím příliš nevyznají. Ilustrační snímek

Nejen klienti, ale i někteří odborníci se v penzijní reformě zatím příliš nevyznají. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důchodové spoření jsem si uzavřela na zkoušku v polovině ledna. O druhém pilíři ve skutečnosti neuvažuji, chtěla jsem však vyzkoušet, jak v bankách fungují postupy při uzavírání a vypovídání smlouvy. Hned následující den po podpisu jsem se vypravila na pobočku, abych druhý pilíř zrušila.

Když jsem vcházela do vestibulu banky, netušila jsem ještě, že si odnesu nepříjemný zážitek, který mě málem připraví o­ docela slušné peníze.

Paní za přepážkou se propojila s­ help linkou a začala vyplňovat elektronický formulář. Protože si přeříkávala zapisované údaje polohlasem, mohla jsem reagovat průběžně a upřesňovat, že nevypovídám penzijní připojištění - ta smlouva, kterou chci zrušit, je na důchodové pojištění, to je TEN druhý pilíř.

Také zdůrazňuji číslo smlouvy, protože paní diktuje jiné, než které mám v papírech já... Podle přepážkové pracovnice je však prý všechno v pořádku, systém cosi aktivně a samostatně přečíslovává.

Chtěli zrušit jinou smlouvu

Nakonec pracovnice banky tiskne dokumenty a já mám ukončení smlouvy podepsat. Jenže, v záhlaví je napsáno, že ukončuji smlouvu penzijního připojištění. I číslo dokumentu je špatné. Bráním se a­ paní opět telefonuje.

Z jejího vysvětlování nabývám dojmu, že si myslí, že druhý pilíř vzniká tím, že na něj člověk přestoupí z pilíře třetího...

Nepřehlédněte

Chápu se osvětové role a ­já, klient, vysvětluji bankovní úřednici systém penzijní reformy, ve kterém se evidentně ztrácí. Nakonec se dobíráme k tomu, že normálním dopisem, bez formuláře vypovídáme mé včera uzavřené důchodové spoření (= druhý pilíř).

Odcházím z banky s pocitem, že druhého pilíře jsem se zbavila. Ale po tom, co jsem již zažila, ve mně přeci jen hlodá určitá pochybnost. Za tři dny proto volám na infolinku a zjišťuji, jestli skutečně ještě mám penzijní připojištění a jestli mi naopak nepřebývá důchodové spoření, tedy 2. pilíř.

A ejhle - ujišťují mne, že smlouva v pořádku odešla do Centrálního registru smluv. Moc nadšená z toho nejsem a rozjíždím zastavovací akci, využívající i všemožných pracovních kontaktů. Nakonec se zadařilo, i když už jsem se tiše smířila s tím, že budu spořit jinak, než jsem plánovala.

I někteří odborníci nemají jasno

Někteří klienti, ale i lidé, kteří by jim měli radit, penzijní reformu evidentně nezvládají. Nejen Česká spořitelna, jejíž klientkou jsem v tomto případě na pár dnů byla, svým zaměstnancům zamotala hlavu, protože kromě oficiálních termínů penzijní společnost, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, důchodové spoření zavádí ještě interní pojem "penzijní zabezpečení". Na trhu se objevují i další termíny jako penze s garancí, penzijní spoření… Vyzná se v nich málokdo.

"V závěru loňského roku prošla školením celá obchodní síť, a to tak, aby k 1. lednu 2013 byla schopna nové produkty klientům vysvětlit a nabídnout. Popisovaná situace se stát neměla a mrzí nás, že k ní hned zpočátku došlo. Svou roli zřejmě sehrál fakt, že s tímto datem přibyly do naší nabídky dva nové produkty (důchodové spoření a doplňkové penzijní spoření), které svou komplexností kladou na komunikaci s klientem vyšší nároky než tradiční penzijní připojištění. K opakování popsané situaci by už nemělo dojít a omlouváme se za ni," říká Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Česká spořitelna - penzijní společnost.

Jak dodává, o penzijní připojištění a státní příspěvky za uplynulých 12 let bych nakonec nepřišla. "Po podpisu a doručení výpovědi smlouvy o penzijním připojištění do penzijní společnosti začíná od následujícího měsíce běžet dvouměsíční výpovědní doba. Během ní s klienty komunikujeme a v reklamaci bychom chybu napravili," vysvětluje Poklop.

 A rada? Vstup do druhého pilíře si dobře rozmyslete - zpět to jde velmi obtížně. Všechno, opravdu všechno, co podepisujete, si proto předem důkladně pročtěte. Jde o závazek k povinnému spoření na dlouhá léta dopředu.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

V penzijních fondech mají Češi 457 miliard, loňské výnosy byly hubené

Ilustrační snímek

Na důchod si v penzijních fondech spoří podle údajů z prvního čtvrtletí 2019 přes 4,4 milionů lidí, z toho v...

Kdy a proč platit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia

Ilustrační snímek

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol nebo jejich rodiče se často ptají, zda musí hned po ukončení...

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Kurzy.cz V poslední době se hojně hovoří o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč. Ten by měl pomoci maminkám zv...

Najdete na iDNES.cz