Otevřená zpověď: Chci pracovat, a ne být na dlažbě

aktualizováno  1. srpna
Ztratit práci a novou hledat marně je pro většinu lidí vážná životní situace. Zvlášť v 55 a více letech. "Když se vám úspory pomalu tenčí a žádné peníze do domácnosti nepřicházejí, je to stresující," říká otevřeně žena, která se snaží najít už téměř rok nové uplatnění.
"Doba je špatná a pracovních příležitostí málo," říká paní Jaroslava, která hledá práci již řadu měsíců. Ilustrační snímek

"Doba je špatná a pracovních příležitostí málo," říká paní Jaroslava, která hledá práci již řadu měsíců. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku začíná být ohroženo chudobou stále více lidí, za rok 2011 dalších 70 tisíc. Patří k nim i paní Jaroslava z Prahy. Řadu let pracovala ve zdravotní pojišťovně a práce s lidmi ji bavila. Firma ale začala loni šetřit a propouštět řadové pracovníky. "Dostala jsem výpověď," svěřila se mi zhruba před rokem.

Kývla na brigádu, další smlouvu jí nedali

I když ji tato životní situace zasáhla znenadání, snažila se vše brát optimisticky. "Třeba půjde někdo na mateřskou nebo do penze a práce bude," mínila. Po čase potkávám paní Jaroslavu znovu. Je stále bez práce. "Našla jsem si letos brigádu. Slibovali mi, že si mě pak nechají na stálý pracovní poměr," začíná svou zpověď. Uvěřila, podepsala dohodu o provedení práce a těšila se, že bude mít opět stálý příjem a nebude už muset sahat na úspory.

Co odhalil průzkum

"Chudoba je především vinou státu," míní dvě třetiny občanů ČR. Pětina lidí míní, že za svoji chudobu si může člověk především sám.
Zdroj: CVVM, Občané o chudobě – březen 2012

"Když jsem odpracovala povolených 300 hodin, řekli mi, že mě nepotřebují. Měli už dalšího. Platit za někoho sociální a zdravotní pojištění nechtěli," říká štíhlá žena, jejíž věk prozrazují jen šediny.

Žije sama, její syn se už osamostatnil. "Během studií si vždycky dokázal najít brigádu. Když školu dokončil, práci hledal těžko. Teď se snaží ohánět, aby si ji udržel," poznamenává Jaroslava.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz. Dnes přes 17 tisíc žhavých pracovních nabídek.

Znovu chodí na pracovní úřad a snaží se sama najít další pracovní příležitost. Rozesílá životopisy a čeká, že se někdo ozve. "Stojí to spoustu času, hledání práce je skoro na plný pracovní úvazek. Doba je ale špatná a pracovních příležitostí pro lidi po padesátce málo." Z jejího hlasu je cítit nádech hořkosti a její ruce prozrazují nervozitu a obavy.

Zvažuje hodit školu za hlavu a začít uklízet

"Mám chuť pracovat, nechci být na dlažbě. Důchodový věk se mi opět oddálil, do předčasné penze mi zbývá ještě pár let, musím se něčím živit. Snad neskončím jako bezdomovec," říká.

Fakta

Chudoba v Česku

  • Loni bylo chudobou ohroženo o 71 tisíc občanů více, než v roce 2010. Příjmovou chudobou je přitom v České republice ohroženo přes jeden milion lidí (9,7 procenta všech obyvatel).
  • Nejvíce jsou ohroženi lidé v neúplných rodinách (34,7 procenta osob) a v domácnostech nezaměstnaných (45,7 procenta osob), kde je hlavní příčinou nárůst dlouhodobé nezaměstnanosti.
  • Hranice chudoby: u jednočlenné domácnosti roční čistý příjem 114 097 Kč

Zdroj: ČSÚ: Předběžné výsledky šetření Životních podmínek v ČR v roce 2011

Její úspory se pomalu tenčí, přehodnotit musela všechny své plány a doma počítá každou korunu. "Odhlásit internet a mobil ale nejde, hledat bez nich novou pracovní příležitost je dnes prakticky nemožné."

Jediný příjem, který nyní Jaroslava má, jsou tři a půl tisíce měsíčně za úklid v domě, ve kterém bydlí. "Když spolubydlící na schůzi zvažovali, že svěří úklid nějaké firmě, nabídla jsem se, ať nikoho nehledají. Teď si říkám, že bych se tím mohla třeba i živit na živnostenský list, najít si další domy na úklid… Klidně budu dělat uklízečku, co na tom, že mám školu. Hlavně, že začnu opět vydělávat. Když bude zdraví sloužit, vydržím to do důchodu a třeba si takto přivydělám i k penzi, která nejspíš nebude moc velká," plánuje.

"A nepřemýšlíte o nějaké rekvalifikaci?" ptám se. "Nemám na to peníze. Na pracovním úřadě mi řekli, že mi mohou nabídnout rekvalifikaci nejdříve až po půl roce. Jednu rekvalifikaci mám ale z dřívějška, zaplatila jsem si kurz sportovního maséra. Ta práce by mě bavila, musela bych ale skončit s úklidem," ukazuje hrubé ruce.

Pracovní úřady mohou být čekárny na důchod

Oddalování důchodového věku bez toho, že by stát podporoval vytváření dostatečného množství pracovních příležitostí, není podle Jaroslavy zrovna promyšlené. Pracovní úřady by se tak během krátké doby mohly proměnit na přeplněné čekárny, do kterých budou tisíce nezaměstnaných chodit do doby, než se dočkají penzijního věku.

Paní Jaroslava ale patří k lidem, kteří to nevzdávají. I po měsících marného hledání nové pracovní příležitosti je v ní stále kus optimismu a odhodlání svou životní situaci změnit k lepšímu. "Stát mi s tím nepomůže, musím si poradit sama. Takových lidí, jako jsem já, je ale dnes hodně," říká z vlastní zkušenosti.

Máte obavu ze ztráty práce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. června 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 2989
Ne 504
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

Předčasný důchod má už 618 tisíc lidí. Téměř třetina bere pod 10 tisíc

Ilustrační snímek

Do předčasného důchodu loni odešlo 15 341 Čechů. Nenávratně krácený důchod tak má v Česku už 618 842 lidí a další si...

Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší

Ilustrační snímek

Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz