Naučte se investovat do perel, ceny stále rostou

aktualizováno 
Přinášejí slzy, nebo štěstí? Těžko říct, ale určitě jsou perly krásné a jejich cena stále roste. Pro ty, kteří hledají možnost kam uložit peníze, se mohou stát vhodnou alternativní investicí.
Pro české drobné investory připadá v úvahu při investování do perel pouze šperk. Ilustrační snímek

Pro české drobné investory připadá v úvahu při investování do perel pouze šperk. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mořské i sladkovodní perly pocházejí především z Asie a Oceánie. "Jejich největším producentem je v současnosti Čína, pokrývá asi 90 procent celosvětové produkce. Okolo 70 procent objemu výroby každoročně Číňané vyváží do jiných zemí jako surovinu k dalšímu zpracování," uvádí Igor Polanský ze společnosti Moneco. Perly podle něj v současnosti zažívají určitou renesanci právě proto, že investoři hledají alternativní možnosti pro uložení peněz.

Nepřehlédněte

 • Perly vznikají v těle perlorodky mořské a sladkovodního velevruba rodu Margaritana. 
 • Přírodní neboli orientální perly vznikly bez zásahu člověka. Mají většinou nepravidelný tvar a na jejich povrchu se často objevují různé skvrny, zploštění a výstupky (barokní perly). Jsou cennější, protože jejich výskyt v lasturách je náhodný a nepravidelný.
 • Perly kultivované (pěstěné) vznikají tak, že se do asi tři roky staré perlorodky vsune tělísko z pláště dárcovského mlže, které se po vyprovokování obranné reakce začne postupně obalovat perletí.
 • Perly sladkovodní vznikají ve sladké vodě, mohou být také kultivované.
 • Mořské perly (asi nejznámější jsou japonské) mají, stejně jako perly sladkovodní, nejrůznější zabarvení. Některé perly se pro zvýšení prodeje ještě dodatečně barví speciálními barvami. Dosahují velikosti až 14 milimetrů.
 • Perly umělé jsou napodobeniny ze skla, jsou potaženy perlovou esencí a vyplněny voskem.
 • Gemologické laboratoře existují téměř v každém státě (zejména ve vyspělých zemích). Posuzují pravost a kvalitu šperků, perel a drahých kamenů.

Perla jako investice

U většiny drahých kovů (i diamantů) si můžete zvolit mezi několika způsoby investování. "Buď si pořídit cenný papír, jehož hodnota závisí na ceně kovu, to je takzvaná nepřímá investice. A nebo můžete drahý kov nakoupit přímo fyzicky," vysvětluje Igor Polanský.

U perel to však neplatí. Když chcete investovat do perel, musíte si jednotlivé kousky koupit fyzicky, nepřímá metoda tu neexistuje.

Kolik za perly zaplatíte

Hodnotu perly určuje její tvar. Kulaté perly jsou dražší než podélné. Důležité je také, jak se perla leskne a jestli nemá na povrchu nějaké kazy. A také platí, že mořské perly jsou dražší než sladkovodní.

"Cena průměrné bílé perly South Sea ve velikosti 10 až 10,9 milimetrů byla v roce 1983 227 dolarů (4 313 korun), pak postupně klesala až na 100 dolarů (1 900 korun) v roce 2005 a v posledních letech už jen rostla až na loňských 750 dolarů (14 250 korun)," dokazuje růst ceny Igor Polanský.

Velkou investiční hodnotu mají čistě přírodní perly nalezené ve volné přírodě. "Například v roce 2005 byla La Regente, pátá největší přírodní perla na světě, vydražena za 1,8 milionu eur, což je v dnešním přepočtu 45 milionů korun," uvádí Igor Polanský a dodává, že velmi kvalitní perly představují pouze pět procent z celkového světového objemu. Jejich ceny se pohybují mezi 400 dolary (7 600 korun) až 4 000 dolary (76 000 korun). Na druhou stranu za levné čínské perly zaplatíte zhruba 5,5 eura (138 korun).

Pro drobného investora je vhodný šperk

Chcete-li uložit peníze do perel, pořiďte si prsten či náhrdelník. Ceny náhrdelníků z přírodních perel se mohou pohybovat v řádu milionů korun. Jedny z nejkvalitnějších šperků vyrábí například japonská společnost Mikimoto.

Pozor, u nákupu šperků neplatí, že vyšší cena musí znamenat i vyšší kvalitu. Mnoho obchodníků totiž hřeší na to, že se zákazník v perlách nevyzná. Podle Igora Polanského navíc cenové srovnání ztěžuje fakt, že není dostupný žádný cenový index perel. V současnosti jsou perly ve formě šperků k dostání v některých klenotnictvích.

Nevýhodou investice do drahých kamenů, a tedy i perel a perlových šperků v Česku je "vstupní poplatek", kterým je daň z přidané hodnoty. Zatímco investiční zlato je od DPH osvobozeno, ostatních drahokamů se to netýká.

TABULKA: Orientační ceny přírodních mořských perel South Sea v USD 2010

Jak poznat kvalitní perlu a na co si dát pozor

Kvalita perel se hodnotí podobně jako cenné papíry pomocí ratingového (známkovacího) systému. "U perel však není známkování pro prodejce závazné a nedá se objektivně změřit. Perly prodávané na jednom místě jako AA tak můžete jinde dostat pod označením AAA-," upozorňuje prodejce perlových šperků Eva Toledo Flores a radí nejprve si perly dobře prohlédnout.

I když kvalitu na první pohled nerozeznáte, budete-li se řídit následujícími radami, alespoň částečně se ochráníte před nevhodnou investicí:

 • Nedokonalosti perel bývají často schovány u místa, kde je perla provrtaná. A pokud je perla nekvalitní, začne se perleť v tomto místě odlupovat. Takové perly nejenže nejsou pěkné, ale jsou prakticky bezcenné.
 • Kvalitní šperk je navlečen na pevné šňůrce s uzlíky mezi jednotlivými perlami a je zakončen uzávěrem s pojistkou. Perly jsou k uzávěru uvázány speciální technikou tak, aby na uzávěr plynule navazovaly. Uzlíky na jednotlivé perly pevně doléhají, perly se mezi nimi neposunují (perly se navzájem nepoškrábou, když se náhrdelník roztrhne, nerozsypou se).
 • Pravé perly mají specifický lesk, který je způsoben rozdílnými odrazy světla na jednotlivých vrstvách perleti. Umělé perly svým leskem připomínají sklo, jejich lesk je jednotvárný.
 • Pravé perly mívají při bližším pohledu viditelné tvarové a povrchové nedokonalosti.
 • Pravé perly se při oděru chovají, jakoby měly na povrchu vrstvu z jemného písku, zatímco umělé po sobě hladce kloužou.
 • Vyzkoušejte prodavače. Při koupi se ho zeptejte na typy perel a rozdíly mezi nimi.
 • Sladkovodní jsou levnější (perlorodky vyprodukují více perel) než mořské (péče o perlorodky je náročnější).

TABULKA: Typy perel

 • Když kupujete mořské perly, zeptejte se na přibližnou tloušťku vrstvy perleti (vyjadřuje dobu, po kterou perly v perlorodce vznikaly).
 • Na informace máte nárok a pokud se bude prodavač vymlouvat, nic nekupujte a běžte raději jinam.
 • Seriózní prodejce by měl mít ke každému šperku expertní certifikát vydaný Českou gemologickou laboratoří.
 • Dobrého prodejce poznáte i podle toho, že perlový šperk upraví na míru, informuje o tom, jak máte o šperk pečovat a nabídne převléknutí perel v budoucnu. (Zdroj: www.leola.cz)

Připraveno ve spolupráci s časopisem FondShop

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

KOMENTÁŘ: Nejdůležitější vlastnosti investora v krizi? Nejen psychická odolnost

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl své peníze zhodnotit skvělou investicí. Jenomže investování se neobejde bez určité míry rizika. Jak se...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

ČR zná jména nových europoslanců - ANO 21,2%, ODS 14,5%, Piráti 13,95%, STAN 11,...

Kurzy.cz 26. května 2019 Voliči v České republice po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Celkem 2...

Najdete na iDNES.cz