Odvaha investorů roste

aktualizováno 
Obchodování na akciových trzích v USA a u nás doma se v průběhu týdne různilo jak průběhem, tak výsledkem. Zatímco v Americe začal týden poklidně a až závěr týdne znamenal výraznější růst, domácí burza sice začala optimisticky, ve druhé polovině ale nakonec ztrácela. Na trhu s podílovými fondy je patrná změna v chování investorů, což dokazuje i statistika za tři čtvrtletí.
peníze, dolary

peníze, dolary | foto: Profimedia.cz

Začátek týdne na trzích v zámoří se vyznačoval nevýraznou aktivitou investorů a nedostatkem důležitých zpráv. Jediným impulsem k mírnému růstu tak nakonec byla klesající cena ropy, která klesla pod hranici 60 dolarů. Úterní obchodování nepříznivě ovlivnily výsledky stavebních společností, středa však byla opět ve znamení klidného průběhu a stagnace.

Nejvýraznější změnu v pozitivním smyslu zaznamenaly trhy ve čtvrtek, když na trhu opět úřadovala ropa a přidala se i společnost Intel, která oznámila úmysl uskutečnit odkup akcií a navýšit dividendu, což mělo na obchodování velmi dobrý vliv. I poslední den v týdnu trhy mírně rostly a všechny hlavní indexy si tak mohly připsat zajímavý růst (DJIA + 1,5 %, Nasdaq + 1,5 %, S&P 500 +1,1 %).

Investoři na Pražské burze začali týden nákupy a mohlo se zdát, že indexy se v průběhu krátké doby opět dostanou na svá maxima z počátku října. Úterní obchodování však ukázalo, že k tomu tak brzo nedojde. Po nevýrazné středě ovládli poslední dva dny trh prodejci ovlivněni nejistým vývojem na polské politické scéně a nevalnými výsledky společností v Maďarsku. Až na výjimky tak ztrácely všechny SPAD-ové tituly.

Největší ztráty zaznamenaly Zentiva (-3,5 %), Komerční banka (-3,4 %) a Philips Morris (-3,2 %). Mírný nárůst si naopak připsaly akcie CME (+0,6 %), dařilo se Erste Bank (+1,8 %), které pomohlo příznivé doporučení i pozitivní vývoj na trhu v Rakousku a také společnosti Orco (+2,8 %), které zase pomohla zpráva o spolupráci s realitní divizí banky Morgan Stanley ve východní Evropě. I přesto však nakonec oba hlavní indexy zaznamenaly týdenní ztrátu (PX-D -0,9 %, PX 50 -1,1 %).

Fondy: změna trendu na obzoru

Podílové fondy zaznamenávají v posledních měsících změnu v preferencích investorů, kteří se konečně začali ve výraznější míře orientovat na podílové fondy preferující dynamické strategie a investující převážně do akciových instrumentů.

Pravděpodobně to souvisí s výkonností fondů. Za posledních pár týdnů totiž fondy

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

peněžního trhu, oblíbené zejména pro jejich nízkou volatilitu a jistý, i když malý výnos, několikrát ztrácely, což se na jejich celkovém, už i tak nevýrazném výnosu musí projevit. Pravidelně ztrácejí v poslední době také fondy dluhopisové, a jelikož ani výhled do budoucna, související s plánovaným zvyšováním úrokových sazeb, není nijak růžový, investoři se od nich postupně odvracejí.

Změna chování investorů je patrná také v tempu přírůstku peněžních prostředků do jednotlivých skupin zahraničních podílových fondů členských společností Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Podíl zahraničních podílových fondů tvoří 40 % z celkového objemu 214,6 mld. Kč zainvestovaných ve fondech. Zatímco přírůstek majetku v akciových a smíšených fondech činil za poslední čtvrtletí více než 20 %, do dluhopisových fondů přibylo 6,5 % a do fondů peněžního trhu něco málo přes 3 %.

Také týdenní statistika čistých prodejů domácích fondů členských společností Unie investičních společností (UNIS) nevyznívá pro konzervativní fondy nijak lichotivě. Dluhopisové fondy ztratily v uplynulém týdnu 27 mil. Kč, na čemž se podílel zejména fond IKS Dluhopisový (-23,3 mil. Kč). Ještě víc prostředků se odlilo z fondů peněžního trhu (-88,2 mil. Kč), kde se „činil“ fond IKS Peněžní trh (-128,9 mil. Kč).

Největším přírůstkem se může tento týden pochlubit akciový fond ISČS Sporotrend (+110,4 mil. Kč), díky němuž tento týden akciové fondy statistiku s čistými prodeji vedou (+126,9 mil. Kč). S mírným odstupem za nimi skončily fondy smíšené (+123,9), především zásluhou fondů IKS Balancovaný (+55,8 mil. Kč) a ČSOB středoevropský (+44,3 mil. Kč). Nezahálely ani fondy fondů, které si přilepšily o 119 mil. Kč díky výkonu zajištěného IKS MAX 5 (+48,8 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotech. 1,65% ČPI Rop. a enrget. průmyslu -2,80%
IKS Světových indexů 1,49% ISČS-SPOROTREND -1,60%
ČSOB Akciový Mix 1,26% AKRO nových ekonomik -0,14%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,00% ISČS-TRENDBOND -1,40%
ČPI Korporátních dluhopisů -0,06% IKS Plus bondový -0,98%
ČSOB Bond mix -0,10% AIG FCE stredoeurópsky -0,85%
Fondy fondů ISČS-Global Stocks 1,55% IKS-Fénix konzervativní -0,17%
IKS Fond fondů 1,00% ISČS-Opatrný mix -0,05%
ISČS-Dynamický mix 0,73% IKS MAX 5 0,01%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% ISČS-SPOROINVEST -0,02%
Pioneer-Sporokonto 0,02% IKS Peněžní trh -0,01%
ČPI-Peněžního trhu 0,01%    
Smíšené J&T Opportunity CZK 1,67% ISČS-Výnosový -1,59%
AIG zahraničný rasotvý 1,22% IKS Balancovaný -1,30%
IKS MAX 4 0,87% IKS Global konzervativní -0,45%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROTREND 110,4 IKS Peněžní trh -128,9
IKS Balancovaný 55,8 IKS Dluhopisový -23,3
IKS MAX 5 48,8 ISČS-SPOROBOND -8,4

Zdroj: UNIS

Další zajištěné novinky od ČSOB

Podílové fondy společnosti KBC/ČSOB v uplynulém týdnu zaznamenaly čisté prodeje ve výši 72,1 mil. Kč. Kromě profilového fondu KBC MF ČSOB Konzervativní Fond (+26 mil. Kč) se investoři nechali zlákat trojicí nových zajištěných fondů ČSOB Světového Růstu+ 7 (+29,4 mil. Kč), ČSOB Reverzní click 5 (+25,5 mil. Kč) a ČSOB Světový Click EUR+ 4 (+8,8 mil. Kč). Ty jsou v prodeji od 1. listopadu a zvýhodněné upisovací období se vstupním poplatkem 2 % trvá do 30 prosince 2005.

Prvně jmenovaný fond slibuje investorům neomezený výnos za 4 roky a jeden měsíc při 50% participaci na koši indexů DJ EuroStoxx 50 a S&P 500. Druhý fond nabízí maximální zhodnocení 59 % jen za 3 roky a 6 měsíců. Výnos je navázaný na index DJ EuroStoxx 50.

Pro investory požadující výnos v euru nabízí fond ČSOB Světový Click EUR+ 4 za 5 let a 1 měsíc zhodnocení v rozmezí 4 – 35 %. Zaklikávání výnosů, které jsou odvozeny od indexů DJ EuroStoxx 50 a S&P 500 se vykonává každých 6 měsíců.

Jsou pro vás novinky od ČSOB zajímavé? Nebo patříte ke skupině dynamických investorů, kteří preferují neomezené výnosy i za cenu vyššího rizika? podělte se s námi o své názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co mají společného bitcoin a zlato

Ilustrační snímek

Bitcoin je novodobá digitální měna, o které se hodně píše. Zlato je klasika. Je to drahý kov a historicky se prostě...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Škola investora: do čeho a jak investovat, když ekonomika přibržďuje

Ilustrační snímek

Konzervativní spoření moc nevynáší. Úrokové sazby na spořicích a termínovaných vkladech se drží stále při zdi. Rostoucí...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz