Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Energetický slovníček od A do Z. Čtrnáct pojmů, které se vyplatí znát

Při detailním zkoumání ročního vyúčtování nákladů za energie nebo výběru nového dodavatele narážíme na řadu pojmů a zkratek. Když jim dokážeme porozumět, budeme se v problematice energií a jejích spotřeby, a tedy i možné úspory mnohem lépe orientovat.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Připravili jsme seznam nejčastěji používaných pojmů, které je dobré znát. S lepší znalostí problematiky je snazší najít cestičku, jak a kde ušetřit. Pro přehlednost jsme volili abecední uspořádání.

Distribuční sazba
Tarif stanovující cenu energie a podmínky pro její dodávky. Nastavení distribuční sazby závisí například na počtu a typu spotřebičů používaných v domácnosti. Distribuční sazby pro domácnosti lze poznat podle počátečního písmene D (např. D02d, D25d).

Dodavatel energií
Společnost nakupující energii, kterou za předem stanovené ceny nabízí a prodává koncovým spotřebitelům (např. maloodběratelé – domácnosti). Ke své činnosti potřebují licenci udělovanou Energetickým regulačním úřadem.

EAN (European Article Number)
Kód EAN identifikuje odběrné místo (místo spotřeby energie). Tvoří ho 18 číslic. Při zániku odběrného místa zaniká rovněž kód. Když se jen mění spotřebitel (například při stěhování), nebo dodavatel, číslo odběrného místa se nemění.

EIC (Energy Identification Code)
Energetický identifikační kód tvoří šestnáct znaků – čísel, písmen a pomlček. Kód slouží k označení místa spotřeby a dodavatele energie. Kód je nepřenosný při zániku odběrného místa. Při převodu odběrného místa z jednoho spotřebitele na druhého zůstane zachován.

Porovnejte si ceny dodavatelů energií a najděte toho nejvýhodnějšího.

ERÚ (Energetický regulační úřad)
Státní úřad, který chrání zájmy spotřebitelů, vydává licence dodavatelům energií, stanovuje regulované složky cen energií, řeší spory mezi dodavateli a spotřebiteli a kontroluje energetické společnosti.

Fixace ceny
Dodavatelé energií svým zákazníkům nabízejí možnost zafixovat si cenu energií na delší období. Možnost fixace se hodí zejména v dobách, kdy hrozí růst cen energií. Dodavatelé energií často za podpis smlouvy na dobu určitou nabízejí k zafixování cenu nižší než u smluv na dobu neurčitou, kterou lze kdykoli bez sankcí vypovědět.

Odběrné místo (místo spotřeby)
Je to místo, které je napojeno na síť elektrické energie. Na jednoho zákazníka může být evidováno více míst spotřeby (například byt, garáž, chata).

OTE (Operátor trhu s elektřinou)
Akciová společnost založená na základě energetického zákona. Jediným akcionářem společnosti je Česká republika, zastupovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Mezi hlavní úkoly OTE patří organizace trhu s energiemi, vypracovávání zpráv o trhu a vedení národního rejstříku emisních povolenek. Vedle toho OTE technicky zajišťuje změnu dodavatele energií. Poplatek za služby OTE je součástí konečné ceny energie.

Provozovatel distribuční soustavy
Fyzicky zajišťuje přenos energie od dodavatele energie ke konečnému zákazníkovi. Laicky řečeno jsou to ti, kteří se starají o trubky a dráty. Provádějí také odečty plynoměrů a elektroměrů. Hlavní provozovatelé plynové distribuční soustavy v ČR jsou GasNet, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská distribuce. U elektřiny jsou to ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Předpokládaná roční spotřeba
Využívá se pro kalkulaci záloh na platby za energie, není-li známa předchozí roční spotřeba. Počítá se na základě velikosti obytné plochy a předpokládaného způsobu využívání.

Stálá platba
Fixní složka ceny distribuce a dodávky energie. Výši stanovuje dodavatel a spotřebitel ji zpravidla platí pravidelně každý měsíc.

Tarif
Spotřebitel má buď jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. V prvním případě je mu účtována jednotná sazba po celý den. V případě druhém je dodávka elektřiny rozdělena na období nízkého a vysokého tarifu. V období nízkého tarifu se účtuje nižší sazba. Dvoutarifní sazba se většinou nabízí odběratelům, kteří využívají spotřebiče náročnější na spotřebu energií (například bojler nebo elektrické vytápění).

Výše záloh
Výše zálohy se určuje na základě reálné spotřeby energie uvedené v posledním vyúčtování za poslední rok. Výše zálohy se upraví tak, aby ideálně nedocházelo ke tvoření nedoplatků, ani přeplatků. Pokud spotřeba za minulý rok není známa, třeba po stěhování, počítá se s předpokládanou roční spotřebou.

Autor:
  • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Nebojte se platby kartou. Jaké zásady přitom dodržovat

Nakupování přes internet se během pandemie stalo nezbytností. Obávat se zneužití svého účtu je přitom zbytečné. Stačí...

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Zmapováno: Za kolik natankujete, když vyrazíte autem po Evropě

Ustupující pandemie usnadňuje cesty do zahraničí. Pokud se na dovolenou chystáte vyrazit automobilem po vlastní ose,...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...