Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Energetický slovníček od A do Z. Čtrnáct pojmů, které se vyplatí znát

aktualizováno 
Při detailním zkoumání ročního vyúčtování nákladů za energie nebo výběru nového dodavatele narážíme na řadu pojmů a zkratek. Když jim dokážeme porozumět, budeme se v problematice energií a jejích spotřeby, a tedy i možné úspory mnohem lépe orientovat.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Připravili jsme seznam nejčastěji používaných pojmů, které je dobré znát. S lepší znalostí problematiky je snazší najít cestičku, jak a kde ušetřit. Pro přehlednost jsme volili abecední uspořádání.

Distribuční sazba
Tarif stanovující cenu energie a podmínky pro její dodávky. Nastavení distribuční sazby závisí například na počtu a typu spotřebičů používaných v domácnosti. Distribuční sazby pro domácnosti lze poznat podle počátečního písmene D (např. D02d, D25d).

Dodavatel energií
Společnost nakupující energii, kterou za předem stanovené ceny nabízí a prodává koncovým spotřebitelům (např. maloodběratelé – domácnosti). Ke své činnosti potřebují licenci udělovanou Energetickým regulačním úřadem.

EAN (European Article Number)
Kód EAN identifikuje odběrné místo (místo spotřeby energie). Tvoří ho 18 číslic. Při zániku odběrného místa zaniká rovněž kód. Když se jen mění spotřebitel (například při stěhování), nebo dodavatel, číslo odběrného místa se nemění.

EIC (Energy Identification Code)
Energetický identifikační kód tvoří šestnáct znaků – čísel, písmen a pomlček. Kód slouží k označení místa spotřeby a dodavatele energie. Kód je nepřenosný při zániku odběrného místa. Při převodu odběrného místa z jednoho spotřebitele na druhého zůstane zachován.

Porovnejte si ceny dodavatelů energií a najděte toho nejvýhodnějšího.

ERÚ (Energetický regulační úřad)
Státní úřad, který chrání zájmy spotřebitelů, vydává licence dodavatelům energií, stanovuje regulované složky cen energií, řeší spory mezi dodavateli a spotřebiteli a kontroluje energetické společnosti.

Fixace ceny
Dodavatelé energií svým zákazníkům nabízejí možnost zafixovat si cenu energií na delší období. Možnost fixace se hodí zejména v dobách, kdy hrozí růst cen energií. Dodavatelé energií často za podpis smlouvy na dobu určitou nabízejí k zafixování cenu nižší než u smluv na dobu neurčitou, kterou lze kdykoli bez sankcí vypovědět.

Odběrné místo (místo spotřeby)
Je to místo, které je napojeno na síť elektrické energie. Na jednoho zákazníka může být evidováno více míst spotřeby (například byt, garáž, chata).

OTE (Operátor trhu s elektřinou)
Akciová společnost založená na základě energetického zákona. Jediným akcionářem společnosti je Česká republika, zastupovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Mezi hlavní úkoly OTE patří organizace trhu s energiemi, vypracovávání zpráv o trhu a vedení národního rejstříku emisních povolenek. Vedle toho OTE technicky zajišťuje změnu dodavatele energií. Poplatek za služby OTE je součástí konečné ceny energie.

Provozovatel distribuční soustavy
Fyzicky zajišťuje přenos energie od dodavatele energie ke konečnému zákazníkovi. Laicky řečeno jsou to ti, kteří se starají o trubky a dráty. Provádějí také odečty plynoměrů a elektroměrů. Hlavní provozovatelé plynové distribuční soustavy v ČR jsou GasNet, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská distribuce. U elektřiny jsou to ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce.

Předpokládaná roční spotřeba
Využívá se pro kalkulaci záloh na platby za energie, není-li známa předchozí roční spotřeba. Počítá se na základě velikosti obytné plochy a předpokládaného způsobu využívání.

Stálá platba
Fixní složka ceny distribuce a dodávky energie. Výši stanovuje dodavatel a spotřebitel ji zpravidla platí pravidelně každý měsíc.

Tarif
Spotřebitel má buď jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. V prvním případě je mu účtována jednotná sazba po celý den. V případě druhém je dodávka elektřiny rozdělena na období nízkého a vysokého tarifu. V období nízkého tarifu se účtuje nižší sazba. Dvoutarifní sazba se většinou nabízí odběratelům, kteří využívají spotřebiče náročnější na spotřebu energií (například bojler nebo elektrické vytápění).

Výše záloh
Výše zálohy se určuje na základě reálné spotřeby energie uvedené v posledním vyúčtování za poslední rok. Výše zálohy se upraví tak, aby ideálně nedocházelo ke tvoření nedoplatků, ani přeplatků. Pokud spotřeba za minulý rok není známa, třeba po stěhování, počítá se s předpokládanou roční spotřebou.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Předčasný výběr „stavebka“ je poslední volba, jak řešit propad příjmů

Předčasná výpověď smlouvy ze stavebního spoření kvůli získání peněz pro vyrovnání poklesu příjmů by měla být podle...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

KVÍZ: Víte, jak dnes prodat nebo koupit nemovitost?

Na realitním trhu letos nezůstal kámen na kameni. Nejdřív vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, pak...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR LEPENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz