ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Může mi SVJ nařídit revizi plynových spotřebičů na vlastní náklady?

  • 14
Jako vlastník bytu máte nejen řadu práv, ale současně i povinností. Jak je to s kontrolami plynu a povinnými revizemi a kdo je hradí, přiblížíme na konkrétním případu.

„Mám byt v osobním vlastnictví, společenství vlastníků jednotek (SVJ) rozhodlo o tom, že revize plynových spotřebičů bude hrazena ze společných peněz. V naplánovaném termínu jsem byl v nemocnici a nemohl svůj byt zpřístupnit, nyní po mě výbor žádá, ať revizi provedu na své náklady. Má na to právo? A je vůbec revize povinná?“ ptá se čtenář iDNES.cz.

„Podle vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce, č. 85/1978 Sb., o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení, platí, že pro plynové spotřebiče umístěné v bytových jednotkách je povinná pouze jedna revize, a to tzv. výchozí revize, která se provádí před uvedením zařízení do provozu,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis.

Poté je věcí vlastníka, aby prováděl kontrolu zařízení. Energetický zákon totiž každému zákazníkovi ukládá povinnost udržovat odběrné plynové zařízení v bezvadném stavu a zjištěné závady bez zbytečného odkladu odstraňovat.

„Společenství vlastníků jednotek ale nemá žádnou zákonem danou pravomoc do tohoto nějak zasahovat a cokoli vlastníkovi jednotky přikazovat,“ shrnuje advokát a dodává: „Vlastník je povinen si sám kontroly zajistit a zaplatit.“

Bývá obvyklé, že kontroly plynových zařízení zajišťuje právě společenství vlastníků jednotek a náklady s tím spojené platí ze svých prostředků. „Takové náklady však nelze považovat za náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud tedy náklady na kontroly plynových zařízení ve vlastnictví vlastníků jednotek hradí SVJ, mělo by k tomu mít souhlas všech vlastníků jednotek,“ říká Pavel Nastis.

Kontrola spotřebiče je vhodná, revize OZP nutná

I když máte v bytě jen plynový sporák, kontrolu nepodceňujte. „Je vhodné jednou za rok, maximálně jednou za tři roky provést kontrolu a servis, popřípadě seřízení plynových spotřebičů a to včetně přívodu plynu (plynové hadice) ke spotřebičům,“ doporučuje ředitel technického odboru Českého plynárenského svazu Petr Štefl.

Jiné to je s domovními plynovody, přesněji odběrným plynovým zařízením. To začíná hlavním uzávěrem plynu a vyhláška určuje, kdy a kdo je povinen provádět jeho kontroly a revize. „Povinnost se nevztahuje na odběratele charakteru domácnost, ale právnické osoby, tedy i společenství vlastníků jednotek, tuto povinnost mají,“ upozorňuje Petr Štefl.

A ještě jedna rada na závěr. Zemní plyn je odorizovaný (zapáchá). Pokud jej ucítíte, ihned volejte na plynárenskou pohotovostní/poruchovou službu na linku 1239. Linka je dostupná z jakéhokoliv telefonu a je aktivní na celém území České republiky.