Jaké dávky a příspěvky od státu mohou čekat senioři

Část 2/4

1.PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

PRO KOHO: Je určen nejen seniorům. Náleží lidem, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu potřebují k běžnému životu pomoc jiného člověka. Stupeň závislosti a výše finanční pomoci se určují podle toho, nakolik jsou na cizí pomoc odkázaní. Při posuzování se hodnotí schopnost zvládat pohyb, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu a vykonávání potřeby, péči o zdraví a domácnost. Bere se ohled rovněž na věk.

KOLIK:

  • Měsíční výše příspěvku pro starší 18 let, lehká závislost . . . . 880 Kč
  • středně těžká . . . 4 400 Kč
  • těžká závislost . . . 8 800 Kč
  • úplná závislost . . 13 200 Kč

NA CO: Z příspěvku lidé hradí pomoc, kterou jim poskytuje někdo jiný. Může to být asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu, ale i osoba blízká – příbuzní, sousedi. Rozhodně nejde jen o dovážku obědů.

Příjemci příspěvku si mohou sjednat paní na úklid, doprovod k lékaři, pomoc zdravotní sestry či třeba pobyt v denním stacionáři.

KDE SE ŽÁDÁ: Žádá se na příslušném úřadu práce podle trvalého bydliště. Součástí žádosti je i Oznámení o poskytovateli pomoci, tedy o člověku, který bude pomáhat.

Žadatel je nejprve podroben takzvanému sociálnímu šetření – přímo domů přijde sociální pracovník a zkoumá váš život v přirozeném prostředí. Pak úředníci posuzují stupeň závislosti – vychází se z vašeho zdravotního stavu doloženého nálezem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, z výsledku zmíněného sociálního šetření a zjištění potřeb člověka, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a vyšetření posuzujícího lékaře.

JAK SE VYPLÁCÍ: Peníze se vyplácí měsíčně, zasílá je krajská pobočka úřadu práce. Výplata je zastavena, pokud byl příjemce po celý kalendářní měsíc hospitalizován, ale je znovu obnovena od měsíce, kdy pobyt v nemocnici skončil. 

Od podání žádosti do vydání rozhodnutí trvá řízení i několik měsíců. Běžně by mělo zabrat 105 dní (60 dnů má na zpracování úřad práce a 45 dnů lékařská a posudková služba), prodlužuje se například o období, kdy jste hospitalizovaní.

Než je příspěvek na péči schválen, je možné využít nové nemocenské dávky dlouhodobé péče. Ta náleží lidem, kteří nemohou pracovat, protože doma pečují o někoho, kdo vyžaduje dlouhodobou péči (například po operaci). Čerpat ji tak mohou třeba potomci seniora, kteří o něho budou pečovat po návratu z nemocnice, kde byl alespoň 7 dní a podle vyjádření lékaře bude péče trvat alespoň 30 dní. Na dávku je nárok maximálně 90 dní.

Dávka se počítá obdobně jako nemocenská. Zaměstnanci žádají u svého zaměstnavatele, podnikatelé (kteří si platí dobrovolné nemocenské) na správě sociálního zabezpečení.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Manželská smlouva teplé večeře nezaručí, jistí ale střechu nad hlavou

ilustrační snímek

Předmanželskou smlouvu jsme kdysi znali jen z filmů. Vloni ji u nás sepsal zhruba každý pátý pár, který se rozhodl...

Sedm rad, jak si půjčit, aniž by vás to zruinovalo

ilustrační snímek

Insolvence. Ti, kdo jsou ve finančním průšvihu, o ni usilují. Od června to mají jednodušší. Nemusí předem dokládat, že...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Špinavé triky u  spořicích účtů a investičních produktů

Kurzy.cz Marketingové materiály se jen hemží nabídkou zhodnocení vkladů 3 % - 7 % ročně. V době, kdy na běžném spořicím účtu vaš...

Adecco spol. s r.o.
Mechatronik - mzda od 35.000 Kč Dýšina

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz