Jaké dávky a příspěvky od státu mohou čekat senioři

Část 2/4

1.PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

PRO KOHO: Je určen nejen seniorům. Náleží lidem, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu potřebují k běžnému životu pomoc jiného člověka. Stupeň závislosti a výše finanční pomoci se určují podle toho, nakolik jsou na cizí pomoc odkázaní. Při posuzování se hodnotí schopnost zvládat pohyb, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu a vykonávání potřeby, péči o zdraví a domácnost. Bere se ohled rovněž na věk.

KOLIK:

  • Měsíční výše příspěvku pro starší 18 let, lehká závislost . . . . 880 Kč
  • středně těžká . . . 4 400 Kč
  • těžká závislost . . . 8 800 Kč
  • úplná závislost . . 13 200 Kč

NA CO: Z příspěvku lidé hradí pomoc, kterou jim poskytuje někdo jiný. Může to být asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu, ale i osoba blízká – příbuzní, sousedi. Rozhodně nejde jen o dovážku obědů.

Příjemci příspěvku si mohou sjednat paní na úklid, doprovod k lékaři, pomoc zdravotní sestry či třeba pobyt v denním stacionáři.

KDE SE ŽÁDÁ: Žádá se na příslušném úřadu práce podle trvalého bydliště. Součástí žádosti je i Oznámení o poskytovateli pomoci, tedy o člověku, který bude pomáhat.

Žadatel je nejprve podroben takzvanému sociálnímu šetření – přímo domů přijde sociální pracovník a zkoumá váš život v přirozeném prostředí. Pak úředníci posuzují stupeň závislosti – vychází se z vašeho zdravotního stavu doloženého nálezem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, z výsledku zmíněného sociálního šetření a zjištění potřeb člověka, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a vyšetření posuzujícího lékaře.

JAK SE VYPLÁCÍ: Peníze se vyplácí měsíčně, zasílá je krajská pobočka úřadu práce. Výplata je zastavena, pokud byl příjemce po celý kalendářní měsíc hospitalizován, ale je znovu obnovena od měsíce, kdy pobyt v nemocnici skončil. 

Od podání žádosti do vydání rozhodnutí trvá řízení i několik měsíců. Běžně by mělo zabrat 105 dní (60 dnů má na zpracování úřad práce a 45 dnů lékařská a posudková služba), prodlužuje se například o období, kdy jste hospitalizovaní.

Než je příspěvek na péči schválen, je možné využít nové nemocenské dávky dlouhodobé péče. Ta náleží lidem, kteří nemohou pracovat, protože doma pečují o někoho, kdo vyžaduje dlouhodobou péči (například po operaci). Čerpat ji tak mohou třeba potomci seniora, kteří o něho budou pečovat po návratu z nemocnice, kde byl alespoň 7 dní a podle vyjádření lékaře bude péče trvat alespoň 30 dní. Na dávku je nárok maximálně 90 dní.

Dávka se počítá obdobně jako nemocenská. Zaměstnanci žádají u svého zaměstnavatele, podnikatelé (kteří si platí dobrovolné nemocenské) na správě sociálního zabezpečení.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Další z rubriky

Výlet na kolech kolem rakouských jezer se nekonal. Stál je ale tisíce

Ilustrační foto.

Se synem se vydal na dlouho plánovaný výlet do okolí rakouských jezer. Oba se těšili, jak si to užijí na kolech. Osud...

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Chcete úspěšně projít oddlužením? Těmto chybám se vyhněte

Ilustrační snímek

Nezvládáte splácet půjčky, možná jste už i v exekuci. Požádáte o oddlužení a budete-li se snažit a nějaký čas vystačíte...

Alena Schillerová diskutovala v Otázkách Václava Moravce o návrhu státního rozpo...

Alena Schillerová diskutovala v Otázkách Václava Moravce o návrhu státního rozpo...

Kurzy.cz Zdroj: ČT1 | 16. 6. 2019 | 12:00 | Pořad: Otázky Václava Moravce

Najdete na iDNES.cz