Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět rad, jak ochránit finance při odchodu ze zaměstnání

  • 0
Odchod ze zaměstnání je většinou nepříjemná událost. A i když dnes není velký problém najít nové uplatnění, může trvat i měsíce, než se s novým šéfem domluvíte. Co dělat, aby dny bez práce zásadně nezasáhly do vašeho rodinného rozpočtu, radí finanční specialistka Broker Consulting Gabriela Havlíčková.

1 Povinné platby

Důležité je neopomenout pravidelné povinné platby, které za vás odváděl zaměstnavatel - důchodové a zdravotní pojištění. Nejsnazší cestou, jak zachovat jejich plynulé placení, je registrace na úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání po splnění podmínek. V žádném případě nepodceňujte tyto platby, za jejich neuhrazení hrozí poměrně vysoké penále, které jednotlivé instituce budou vymáhat.

2 Náklady na domácnost

Udělejte si přehled vašich měsíčních výdajů na domácnost, které rozdělíte na nezbytné a zbytné. Mezi ty první budou patřit náklady, bez nichž se nelze obejít:

  • platby za bydlení (nájem, odvody do fondu oprav, hypotéka, služby jako elektřina, plyn, televizní poplatky)
  • náklady na další služby, které pravidelně využíváte, jako jsou telefonní tarif, platby za internet, finanční účty a další
  • náklady na jídlo, hygienické potřeby či léky
  • speciální náklady, kterými jsou vaše závazky, mezi něž většinou patří splátky, ale i pravidelné spoření či investice

V druhém sloupci budou ty výdaje, bez kterých se lze na nějakou dobu obejít -oblečení, zábava a další požitky, ty byste měli po dobu bez zaměstnání zcela omezit. 

Po sečtení nákladů v prvním sloupci vám vyjde částka, kterou měsíčně potřebujete na uhrazení všech vašich závazků. Jste si jisti, že je pokryjete z podpory v nezaměstnanosti, kterou dostanete?

3 Najděte rezervy a snižte výdaje

Pokud je odpověď na výše položenou otázku ne, tak je čas začít jednat. Je třeba znovu vzít první sloupec a položku po položce zvážit, zda není možné na nich ušetřit.

Jistě se dá vyjednávat s poskytovateli internetového připojení či telefonními operátory o změně tarifu, nebo využít konkurenční nabídky. Daleko větší ohrožení ale představují vaše pravidelné závazky, tedy různé splátky úvěrů. Zde je třeba jednat co nejrychleji, úvěrové společnosti také neváhají s vymáháním pohledávek.

Myslete na zadní vrátka

Stačí tisíc korun měsíčně. Začněte si odkládat ještě dnes. Poradíme jak.

Jakmile dojde ke ztrátě zaměstnání, je vhodné bez prodlevy kontaktovat úvěrovou společnost a zjistit podmínky na odklad či snížení splátek. Nebojte se, úvěrové společnosti jsou na takové případy připraveny a v drtivé většině případů mají zájem se s klientem včas dohodnout, aby jim nevznikaly další náklady spojené s vymáháním dluhu.

Odklad či snížení pak neznamená, že se sníží celková částka, kterou dlužíte, jen se odsune či prodlouží doba jejího splacení. Při vynechání nebo pozdním placení závazků navíc hrozí ještě negativní záznam v bankovním či nebankovním registru klientských informací, což by v budoucnu při další žádosti o úvěr mohlo ovlivnit posuzování vaší bonity či platební důvěryhodnosti.

4 Konsolidujte jednotlivé úvěry

Sloučení několika úvěrů do jednoho představuje možnost, jak snížit celkovou splácenou částku. Zde je dobré vyhledat pomoc nezávislého finančního konzultanta, který vám zdarma s danou možností pomůže. Konsolidace má totiž řadu podmínek a ne vždy pro vás může být vhodným řešením.

Pokud si naopak pravidelně odkládáte formou spoření či investic, je vhodné na přechodnou dobu spořené částky snížit na nejnižší možné minimum. Rušit spoření či dlouhodobé investice kvůli několikaměsíčnímu výpadku je až tím naprosto krajním řešením.

5 Vlastní finanční rezerva

Na podobné situace, jako je ztráta zaměstnání, bychom ovšem měli být připraveni dopředu. V době, kdy vyděláváte, byste měli tvořit krátkodobou rezervu, kterou využijete právě v době neočekávaného výpadku příjmů po dobu několika měsíců. Její výše je individuální, ale všeobecně platí, že by se měla pohybovat ve výši tří až šesti měsíčních nákladů na domácnost, tedy nákladů ze sloupku jedna.