Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojistka na blbost v zaměstnání není jen pro řidiče. Komu se vyplatí?

  • 43
Při výkonu povolání můžete způsobit nemalé škody ať už na majetku, na zdraví či na penězích. Pálit vás to nemusí pouze tehdy, pokud máte správně uzavřené pojištění odpovědnosti z výkonu povolání.

„Pojištění se vztahuje na škody způsobené zaměstnavateli zaměstnancem při plnění pracovních úkolů v pracovněprávním nebo služebním vztahu. Je možné uzavřít i pojištění, které se vztahuje na krytí škod způsobených při činnosti konané na dohodu o provedení práce,“ vysvětluje finanční poradkyně společnosti Partners Dana Míchalová s dovětkem, že pojištění může být uzavřeno s působností v Česku i v celé EU.

Existují profese, ve kterých zaměstnavatelé takzvanou pojistku na blbost k uzavření pracovní smlouvy vyžadují. Jde především o profesionální řidiče nákladních automobilů, autobusů nebo osobních vozů. Podle zástupců pojišťoven toto pojištění skutečně nejvíce využívají řidiči, ale i ti, kteří obsluhují vysokozdvižné vozíky s drahými náklady.

Pojistka ovšem není jen pro řidiče. Pojistit se dají i škody způsobené pracovními stroji, ale i škody způsobené uložením pokuty nebo penále správním orgánem.

Při sjednávání pojištění zvažte limity plnění

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání vyjde při vyšší spoluúčasti na zhruba tisíc korun ročně a u těch, kdo v práci řídí služební auto, až na dva tisíce korun.

Jak nastavit pojistný limit? „Zaměstnavatel po vás podle zákona může požadovat náhradu škody až do 4,5 násobku vašeho platu,“ říká předseda představenstva První klubové pojišťovny Marek Orawski.

Máte životní pojištění? Nechte si od nás zdarma prověřit, zda je správně nastavené.

Pokud tedy pobíráte 17 tisíc korun hrubého za měsíc a neřídíte dopravní prostředek, postačí sjednat si limit v rozsahu 50 až 100 tisíc korun. Jestliže při výkonu povolání řídíte vozidlo, nebo jste řidičem z povolání, je potřeba sjednat si vyšší limit. Pro srovnání - kupříkladu fakturant, který řídí služební vozidlo, zaplatí za pojištění odpovědnosti 2 076 korun ročně. Za to bude mít 10% spoluúčast a výši pojistného limitu 100 000 korun. Naopak stejný fakturant, který neřídí služební vozidlo, za stejné pojištění zaplatí 764 korun. 

„Důvodem je, že pokud řídíte v práci auto, podstupujete riziko vzniku škod na zdraví i majetku. Pokud jste řidičem z povolání a trávíte osm nebo deset hodin denně za volantem, bude pojištění ještě vyšší. V takových případech je dobré si snížit míru spoluúčasti na deset procent či níže, nejnižší spoluúčast může být i tisíc korun, protože škody způsobené řidiči z povolání, například řidiči kamionů, kteří převáží nová auta, jsou milionové,“ upřesňuje Dana Míchalová.

Příklady odpovědnosti z výkonu povolání

1. Kolik zaplatí za pojištění odpovědnosti automechanik, který řídí při výkonu povolání:

  • Spoluúčast: 10%
  • Výše limitu: 100 000 Kč
  • Cena pojistného: 2 868 Kč ročně

2. Kolik zaplatí za pojištění odpovědnosti z výkonu povolání pokladní, která neřídí vozidlo v práci

  • Spoluúčast: 10%
  • Výše limitu: 100 000 Kč
  • Cena pojistného: 815 Kč ročně

Cenu pojistného určuje i výše spoluúčasti

Nejdůležitější roli v ceně pojištění odpovědnosti z výkonu povolání tedy hraje rizikovost povolání, ale i výše spoluúčasti. Platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojistného. Pojišťovny většinou nabízí 10, 20 nebo 30 %, ale i již zmíněných tisíc korun. Pro stanovení výše spoluúčasti je proto potřeba si vždy vyčíslit, jaké škody mohou při výkonu povolání nastat, ať už jsou to rozbité sklenice s okurkami, zničený milionový náklad, ale třeba i špatně zaúčtované transakce, kvůli nimž vznikly škody například na úrocích z prodlení.

Koho a co pojištění kryje:

  • Řidiče: Připojištění kryje škody způsobené zaměstnavateli na motorovém vozidle s přidělenou registrační značkou, které bylo svěřené zaměstnanci k plnění pracovních úkolů. Kryty jsou pouze škody způsobené na tomto vozidle. Kryty nejsou škody způsobené na vlastním motorovém vozidle zaměstnance a na vozidlech převzatých od zákazníka. Obdobně jako škody na motorovém vozidle jsou kryty škody způsobené řidičem nebo strojvůdcem na drážním vozidle.
  • Pracovní stroje: Připojištění kryje škody způsobené zaměstnavateli držením, používáním nebo provozem pracovního stroje. Kryty jsou škody způsobené tímto pracovním strojem i na tomto pracovním stroji. Kryty však nejsou jakékoliv škody způsobené při provozu pracovního stroje na pozemních komunikacích, kolejích a jiných drahách ani jakékoliv škody, které mají být kryty z povinného ručení. Pro škody způsobené na pracovním stroji s přidělenou registrační značkou při jeho provozu na pozemních komunikacích je nutné připojištění řidičů.
  • Ztráta svěřených věcí: Připojištění kryje škody způsobené zaměstnavateli ztrátou věci svěřené zaměstnanci ve smyslu ustanovení § 255 zákoníku práce (tj. nástrojů, ochranných pracovních prostředků a jiných podobných věcí). Za ztrátu se nepovažuje krádež nebo loupež. Kryty nejsou škody způsobené zaměstnavateli schodkem na svěřených hodnotách (§ 252 zákoníku práce) ani jakékoliv škody způsobené pohřešováním, ztrátou, krádeží nebo loupeží peněz, směnek, šeků, cenných papírů a cenin
  • Pokuty a penále: Připojištění kryje škody způsobené uložením pokuty nebo penále správním orgánem. Není přitom rozhodné, komu byla sankce uložena, zda zaměstnavateli nebo třetímu člověku, musí se však jednat o sankce uložené v důsledku zaviněného jednání zaměstnance, za něž bude zaměstnanec zaměstnavateli odpovědný.
, pro iDNES.cz