ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Mám důchodový věk, co s penzijním spořením? Zdanění výnosů se lze vyhnout

Pokud máte penzijní spoření, můžete si v důchodu vybrat, zda zvolíte měsíční rentu, nebo jednorázovou výplatu. Co je výhodnější? A jak je to v případě, že už sice máte důchodový věk, ale naspořené peníze vlastně nepotřebujete? Zhodnocují se i nadále? Na otázky odpovídá prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Mám penzijní spoření, spořím již řadu let, za pár měsíců dosáhnu důchodového věku a odcházím do penze. Jaké mám možnosti v případě ukončení spoření? A co je výhodnější?
Možnosti máte dvě. Své naspořené prostředky si můžete nechat po částech pravidelně vyplácet. Výši renty ovlivní doba jejího čerpání a výše vámi naspořené částky. Tedy rozhodnete se, kolik let (měsíců) chcete čerpat, a podle toho se naspořená částka rozdělí na díly, které pak měsíčně dostáváte.

Tato varianta je výhodná zvlášť tehdy, pokud budete rentu čerpat po dobu alespoň deseti let, protože při rentě na kratší dobu jsou výnosy z penzijka daněny 15% sazbou. Pokud zvolíte alespoň tříletou rentu, nemusíte danit příspěvky zaměstnavatele.

Druhou variantou je jednorázový výběr. Dostanete vše najednou, ale výnosy a případné příspěvky zaměstnavatele musíte zdanit 15% sazbou.

Pro ty, kteří penzijko nemají a teprve o něm uvažují. Musím si zvolit způsob výplaty už při sjednání spoření?

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.