ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Bossing či žádost o zvýšení mzdy. Poradíte si s nástrahami pracovního trhu?

  • 4
V práci trávíme zpravidla nejméně osm hodin, což je třetina dne. Zásadním způsobem tak ovlivňuje naše životy. I proto je dobré vyvarovat se chyb a nástrah nejen při hledání zaměstnání, ale i během práce samotné. Víte, jak se bránit mobbingu? Nebo co při pohovoru určitě neříkat? Ověřte si své znalosti v dnešním kvízu.

Podle zkušeností personalistů uchazeči o práci během přijímacích pohovorů opakují stejné chyby. „Používají otřepané fráze o flexibilitě, výkonnosti a týmovém hráčství nebo odpovídají, že práce pro ně znamená celý život a že jsou naprostí workoholici. Na zkušeného personalistu žádná z těchto vět příliš nezafunguje a proto byste se jich měli určitě vyvarovat,“ říká HR expert a spoluzakladatel personálního startupu Sloneek Milan Rataj.

Hledáte seriózního zaměstnavatele? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz a najdete ho hned.

Vhodnější je vsadit na přirozenost. Vyplácí se být sebevědomý, fakticky zmínit své úspěchy, ale vše s mírou. Přílišná vychloubačnost, povýšenost nebo dokonce arogance personalistu většinou odradí.

KVÍZ: Umíte si poradit s nástrahami pracovního trhu?

Pomyslné nástrahy a úskalí nečekají jen při hledání práce, ale také při jejím vykonávání. Nebezpečné signály je možné vidět už během zkušební doby, někdy se však ukáží až časem. Může jít nejen o problémy související se samotnou pozicí a pracovní náplní, ale i firemní atmosférou nebo vztahy na pracovišti.

„Doba se mění. Co si nechali zaměstnanci líbit ještě před několika lety, by byl v dnešní době nonsens. Tomuto trendu přispívá i nízká nezaměstnanost a s ní spojený nedostatek pracovní síly na trhu. Velká část firem prochází rychlou emancipací a snaží se posunout dopředu prostředí, firemní kulturu i benefity, aby přilákala nové lidi a zároveň udržela ty stávající,“ shrnuje Milan Rataj.

, pro iDNES.cz