Diskuze

Čím větší fond, tím lepší investice?

Předminulý týden přesáhl majetek spravovaný ISČS 30 miliard Kč. Tato společnost si tak razantně upevňuje svoji dominantní pozici na českém trhu a jediný, kdo ji může ohrozit, je IKS se svými 21 miliardami. Ve stejné době menší správci trpí nezájmem investorů. Není snad pro malé investiční společnosti na našem trhu místo?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dušan Rais

1. 7. 2002 7:17
Ještě jeden důvod!
"Malé fondy" se mohou snadno stát obětí kriminalizace podnikání v tomto oboru. Hlavně, když mají sídlo v tuzemsku. Ty velké mohou vzdorovat dostatečně dlouho případným atakům a mají tak dostatek času činit opatření. I to je bohužel tvrdá česká realita "kvality našeho kapitálového trhu".
0 0
možnosti

investor

28. 6. 2002 9:23
zahranicni fondy
Je jen otazkou casu, kdy i ty nejvetsi ceske investicky budou prevalcovany zahranicnimi fondy... Jedinym resenim bude zacleneni ceskych fondu do investicni spolecnosti materske zahranicni banky (SparInvest, SGAM). Za deset let uz nikdo nebude znat ISCS ci IKS.
0 0
možnosti

Honza

28. 6. 2002 16:05
Re: zahranicni fondy
Naprosty souhlas, ja uz davam penize jenom do zahranicnich fondu
0 0
možnosti

Petr Kalina

28. 6. 2002 9:22
Argumenty proti.
Nemyslím, si že situace ve prospěch obřích fondů je tak jednoznačná. Zde jsou některé argumenty:
1/ Menší fondy umožňují lepší manévrovací schopnost při změně situace na trzích nebo po rozhodnutí o úpravě rozložení jednotlivých finančních instrumentů. Několika obchody tak dosáhnete požadovaného vlivu na portfolio. Pokud si představíme portfolio jako jedoucí vlak s vagóny, pak stačí připojit nebo odpojit několik vagónů a  vlak změni rychlost (pozor rychlost, ne směr=nevykolejí)
2/Menší fondy jsou transparentnější pro podílníka než větší - portfolio s 50 instrumenty je čitelnější, než se 150. Pokud se podívate do portfolií větších fondů, většinou se tam pohybuje také několik zapomenutých a nevydařených investic.
3/ Ne zcela souhlasím také s argumentem problémů s řízením likvidity u menších fondů. Paradoxně, může to být naopak, do velkých fondů přichází větší množství prostředků, které "musí" být zainvestovány, pokud by neměla být "poškozena" výkonnost fondu. Takovéto "nucené" investice častěji vedou k chybným investičním rozhodnutím.
Pokud nejde o masivní odkupy v řádu několika procent z majetku portfolia menšího fondu, pak s řízením likvidity menšího fondu žádné problémy nejsou. 
4/ Samozřejmě argument poplatkový je oprávněný, s tou lepší diversifikací to je opět jen poloviční pravda. V moderních učebnicích portfolio managementu se dočtete, že příspěvek k diverzifikace s přidaním nového cenného papíru do portfolia většího než 20 titulů je již docela zanedbatelný. Jednodenní volatilita bude vyšší u portfolia se 40 tituly než u 150 tituly, ale na celkový risk/return profil fondu je vliv zanedbatelný. 
Pokud bych si tedy mohl vybrat velikost fondu :-), rád bych v České Republice spravoval fond s majetkem kolem 1 mld. Kc.
0 0
možnosti

Petr Cech

28. 6. 2002 9:31
Re: Argumenty proti.
Ad 1/ Je opravdu spracne menit portfolio fondu vzdy se zmenou na trhu? Fond by mel mit dlouhodobou strategii a te se drzet nehlede na kratkodoby vyvoj trhu, ktery bude s nejvetsi pravdepodobnosti nasledovan korekci.
Ad 2/ Nevydarene investice muze udelat maly fond stejne jako velky. Na akcie v portfolio snad nezapomina ani velky fond, ci snad mate nejakou vlastni zkusenost ????
 
0 0
možnosti