ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cestujete sami s nezletilými dětmi? Pozor na souhlas druhého rodiče

  • 6
Letní prázdniny a čas dovolených jsou v plném proudu. Radovánky s ratolestmi na horách nebo u moře se ale mohou velice rychle proměnit ve velké nepříjemnosti kvůli sporu o vycestování mezi rodiči. Jak tomu předejít, radí advokát Adam Stawaritsch.

Občanský zákoník obecně stanoví, že pro běžné záležitosti, které se týkají nezletilých dětí, souhlas druhého rodiče není potřeba. Souhlas je vyžadován u záležitosti významných, kam řadíme například volbu předškolního či školního vzdělávání nebo třeba bydliště nezletilého. A jak je to s vycestováním?

„Zákon pro vycestování nezletilých dětí v rámci tuzemska nestanoví žádné podmínky. „Na tábor, do školy v přírodě nebo k babičce na vesnici může dítě vyrazit i bez souhlasu druhého rodiče,“ vysvětluje advokát Stawaritsch.

Cestování v rámci Evropské unie

Pokud chcete s dítětem vyjet na dovolenou do země Evropské unie, české právní předpisy stanoví jedinou podmínku, dítě s sebou musí mít občanský průkaz nebo pas, souhlas druhého rodiče není nutný.

Ale pozor, existují státy, které po vás mohou souhlas vyžadovat, patří mezi ně například Španělsko.

„Jestliže tento souhlas v písemné podobě nebudete mít, můžete mít smůlu. Úředník na letišti totiž třeba dospěje k závěru, že jde o únos,“ upozorňuje advokát.

Podmínky vycestování pro konkrétní stát si proto raději vždy ověřte na stránkách ministerstva zahraničních věcí, případně zastupitelského úřadu daného státu.

Babička potřebuje souhlas vždy

Jestliže nezletilé dítě cestuje do zahraničí bez vás, například se svými prarodiči, souhlas vždy přibalte. Souží jako ujištění pro úřady, že dítě cestuje s doprovodem dobrovolně a se souhlasem rodičů.

KVÍZ: Víte, co dělat, aby se vám dovolená neprodražila?

„Důvodem je snaha zabránit, aby jeden z rodičů přemístil dítě mimo stát obvyklého bydliště bez vědomí a bez souhlasu druhého rodiče,“ upřesňuje Stawaritsch. Pořízení souhlasu doporučuje zejména nesezdaným párům a rodičům, kteří mají odlišné příjmení než dítě.

Forma souhlasu

Konkrétní forma souhlasu rodiče s vycestováním společného nezletilého dítěte není nijak stanovena, plně postačující je identifikace dítěte, jeho doprovodu, určení místa pobytu, termínu a uvedení souhlasu rodiče s jeho podpisem.

Adam Stawaritsch

Adam Stawaritsch

  • Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Je advokátem bpv Braun Partners.
  • Specializuje se na rodinné a insolvenční právo.

Ideální je pak mít s sebou i rozhodnutí opatrovnického soudu s překladem do jazyka místa pobytu. Vzorový formulář v česko-anglickém znění je dostupný zdarma ke stažení na stránkách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

Pokud druhý rodič odmítá souhlas i přes vaši snahu udělit, nezbývá než se obrátit na soud. K vycestování si toto soudní rozhodnutí vezměte s sebou, ideálně s jeho překladem do jazyka místa pobytu.

„V žádném případě však necestujte proti vůli druhého rodiče, protože na takové jednání může být nahlíženo jako na únos. Vždy trpělivě vyčkejte rozhodnutí opatrovnického soudu,“ radí advokát.

Jestliže jste se rozhodli pro dovolenou s dětmi mimo území Evropské unie, věnujte pozornost podmínkám cílové země, bývají o mnoho přísnější a kontroly mnohem častější.

„V rámci těchto zemí doporučuji vycestování pouze a jedině s písemným souhlasem druhého rodiče, a pokud jej odmítá vydat, s rozhodnutím opatrovnického soudu, opatřeným překladem do jazyka cílové destinace,“ shrnuje Stawaritsch.

, pro iDNES.cz