Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze jednou. Každý rok pak obdržíte informaci o výši daně k zaplacení. Kdo musí toto daňové přiznání podat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Princip daně je jednoduchý: pokud jste koupili, zdědili nebo dostali nemovitost, případně došlo ohledně vámi vlastněných nemovitostí ke změnám, jako je stavební povolení, zahájení výstavby nebo kolaudace stavby, musíte do 31. ledna podat daňové přiznání. Do něj uvedete nemovitosti, které vlastníte k 1. lednu, a do 31. května pak musíte daň zaplatit na základě složenky, kterou finanční úřad zasílá.

Prakticky řečeno, přiznání k této dani musí podat každý, kdo v loňském roce koupil dům, byt nebo pozemek, nebo tyto nemovité věci zdědil či získal darem. Daňové přiznání je třeba podat i v případě, pokud jste svou nemovitost loni rekonstruovali a provedli výraznou úpravu, jako je třeba nástavba patra, přístavba domu, nebo jste svou nemovitost částečně zlikvidovali.

Jestliže se během uplynulého roku nic na uvedeném stavu nezmění, tento rok přiznání podávat nemusíte. „Přiznání se podává finančnímu úřadu podle adresy nemovitosti. Takže pokud vlastníte nemovitosti ve více krajích, musíte podat dvě přiznání a každé odevzdat každému kraji zvlášť,“ upozorňuje Jana Jáčová, šéfka a zakladatelka firmy UOL Účetnictví.

Jaký formulář vyplnit a odevzdat

Finanční správa doporučuje podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí prostřednictvím aplikace Elektronického podání, které je na webových stránkách portálu Mojedaně.

Během vyplňování totiž dochází k průběžné kontrole s protokolem chyb, takže by měl být výsledek naprosto v pořádku. Hotové přiznání ve formě PDF si můžete vytisknout a doručit na finanční úřad, případně ho můžete podat i elektronicky.

Přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba podat do úterý 31. ledna 2023, daň pro letošní rok je splatná do 31. května 2023.

Více vlastníků, více řešení

Co když má ale jedna nemovitost více majitelů? Modelovou situací mohou být sourozenci, kteří zdědili část domu. „Mohou si vybrat ze dvou možností. Buď daň přizná a zaplatí jeden spoluvlastník za všechny, nebo každý podá přiznání sám za sebe a zaplatí každý zvlášť,“ vysvětluje Jáčová a pro úplnost dodává: „Jestliže máte družstevní byt, nemusíte si dělat starosti, daň musí zaplatit družstvo coby majitel.“

Ačkoli v naprosté většině musí daň zaplatit vlastník, například u pozemků zatížených právem stavby platí daň stavebník, v určitých případech uživatel, nájemce nebo tzv. pachtýř, typicky subjekt, který si pronajímá a obdělává zemědělskou půdu pro zisk.

KOMENTÁŘ: Zemědělská půda je stabilní investice, její cena poroste

Pokud vlastníte určitý typ lesů nebo vodní plochu, ve které nechováte ryby, pak se vás tato daň netýká. Stejně tak jsou od ní osvobozeny nemovitosti sloužící neziskovým organizacím, školy, muzea, knihovny, zdravotnická a sociální zařízení a další typy nemovitého majetku.

Co obec, to jinak vysoká daň

Na jakou částku se s nově nabytou nemovitostí psychicky připravit?

„U běžných nemovitostí k bydlení jde většinou jen o několik set, nejvýš několik tisíc korun. Oproti tomu podnikatelské komplexy mohou na této dani zaplatit i statisícové částky,“ říká Jáčová. Výše daně se však může u zdánlivě stejného objektu lišit – každá obec si totiž daň může upravovat pomocí koeficientů. Zpravidla ale platí, že ve větších obcích je daň vyšší, nejvyšší je pak na území hlavního města.

„Například za byt o výměře 50 m² můžete v jedné části Prahy na dani zaplatit 610 korun, v jiné městské části 1 220 korun a například ve středočeských Milovicích by se za stejný byt zaplatilo 244 korun,“ dodává pro ilustraci Jáčová.

Kdy je třeba uhradit daň z nemovitých věcí

Finanční správa bude poplatníky informovat o jejich daňové povinnosti na rok 2023 jako tradičně formou složenky, kterou obdrží majitelé nemovitých věcí do poštovních schránek. Kdo má datovou schránku dostane namísto složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí do své datové schránky.

Jestliže vypočtená daň nepřesáhne pět tisíc korun, hradí se najednou, a to do 31. května 2023. Pokud je daň vyšší než pět tisíc korun, hradí se ve dvou splátkách – první zálohová do 31. května a druhá 30. listopadu.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Ekonomická situace nutí zaměstnance k přivýdělkům. Co si ohlídat?

Kvůli rostoucím cenám a vyšším nutným rodinným výdajům hledá řada zaměstnanců, jak si přivydělat. Mnozí si k...

Přivydělali jste si? Přiznejte to státu. Co se daní a od jakého příjmu

Ne kvůli každému přivýdělku je třeba řešit daňové přiznání. Formuláře vás nemusí zajímat, pokud pracujete takzvaně na...

Daně 2022: Jak zdanit příjmy z nájmu a zbytečně nechybovat

Koupit a pronajímat nemovitost s vidinou zisku slušného příjmu bylo dlouhé roky investiční strategií mnoha lidí v...

Daně 2022: Co lze odečíst z daní, abyste státu neplatili zbytečně moc

Pro daňové poplatníky existují takzvané odečitatelné položky. Díky nim si lidé snižují daňový základ, a tudíž následně...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...