Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Nemocenskou danit nemusíte, pozor však na uplatnění slevy na manžela

Na podání daňového přiznání zbývá již jen pár dní. Růžový formulář je třeba odevzdat nejpozději 2. dubna 2013. Na daňové otázky čtenářů odpovídá daňová poradkyně Blanka Marková.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V roce 2012 jsem měl pár krátkodobých zaměstnání, střídavě jsem byl evidován na úřadu práce. Poslední zaměstnavatel za mne nechce podat daňové přiznání, protože jsem celý předchozí rok neodpracoval u něj. Jsem povinen vyplnit daňový formulář?
Důvod, který váš zaměstnavatel uvedl, sice není opodstatněný (pokud jste pobíral mzdu od více zaměstnavatelů postupně a ne najednou), ale jestliže jste jej do 15. února písemně nepožádal o provedení zúčtování a nedodal mu potřebné podklady, musíte podat daňové přiznání sám.

Nepřehlédněte

Dostal jsem na dohodu o provedení práce odměnu od slovenské firmy ve výši asi 900 eur. Zaměstnavatel ji zdanil částkou 182 eur. Stojím před problémem, jak a v jaké výši použít superhrubou mzdu, a tím zahrnout zdravotní a sociální pojištění do výpočtu daně.
Obecně platí, že příjem se navyšuje o pojistné ve výši 34 procent z příjmů. V případě příjmů ze zahraničí a uplatnění superhrubé mzdy je třeba vždy vycházet z konkrétní situace, zda nelze využít výjimky ze zdanění. Doporučuji konzultaci s daňovým poradcem.

Moje patnáctiletá studující dcera si v loňském roce vydělala na brigádě celkem 5 000 korun. Musí odvést z této částky daň z příjmu a podat daňové přiznání?
Záleží na tom, jakou formou si peníze vydělala. Jestli to bylo formou ostatního příjmu, nemusí nic řešit, protože nepřekročila hranici 15 000 korun za rok. Nejspíš ale šlo o DPP, tam se o srážkovou daň (u příjmů do 5 000 korun) postaral zaměstnavatel a ona s tím nic nenadělá. Pokud však podepsala prohlášení o dani a zaměstnavatel odvedl daň zálohovou, měla by šanci na její vrácení, kdyby podala přiznání a uplatnila slevu na poplatníka a studenta.

Daně 2012

Koupila jsem byt, který pronajímám. Daňová poradkyně mi sestavila tabulku zrychlených odpisů na 30 let. Mohu tyto částky použít do daňového přiznání jako nákladovou položku? Další výdaje, které chci použít do daňového přiznání, jsou: fond oprav, pojištění domácnosti, daň z nemovitosti.
Volba způsobu odepisování je na vás. Ostatní náklady musí souviset s předmětem příjmu – daň z nemovitosti tam lze zařadit, stejně tak pojištění. U fondu oprav nejde jednoznačně odpovědět, spíše to však bude příspěvek na budoucí náklady. V takovém případě do výdajů bude patřit teprve váš podíl na konkrétních opravách, a to v poměru, jaký na vás připadá ve společenství.

Jsem zaměstnán a přivydělávám si hraním na zábavách. Jak to je s placením daní a sociálního a zdravotního pojištění? Je jiná situace u mého kolegy, který je již ve starobním důchodu?
Pokud jste zaměstnanec, nemusíte nic řešit, když si hudební činností nevyděláte víc než 6 000 korun za rok. Nad tuto hranici musíte podat daňové přiznání. Pokud jde o zdravotní pojištění, platí stejné pravidlo. U sociálního pojištění budete podávat přehled, platit však musíte, až kdybyste si hudební činností vydělal víc než 60 329 korun za rok. U kolegy, který je ve starobním důchodu, se hranice 6 000 posouvá na 15 000 korun za rok.

V roce 2012 jsem byla devět měsíců evidována na úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti. Rovněž jsem celý rok dostávala částečný invalidní důchod I. stupně. Nevím, zda se tyto položky započítávají do příjmu z pohledu slevy na vyživovanou manželku. Příjem z nich přesáhl 68 tisíc korun.
Do vlastních příjmů se započítává podpora v nezaměstnanosti i invalidní důchod. Protože ve vašem případě je tato částka vyšší než 68 000 korun, nelze slevu uplatnit.

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik štěstí nám přináší práce a jaké je největší přání zaměstnanců

Každý druhý zaměstnanec si myslí, že být spokojený v práci je důležitější než výše výplaty. Leckteré podniky tak...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za...

Paušál nebo výdaje? Jak v daních řešit provoz auta

Na první pohled je to celkem jednoduché. Podnikatel může zaúčtovávat provoz auta několika způsoby. Jenomže ne všichni...

Povinné přehledy letos řešte u počítače. Kdy je odevzdat a co si ohlídat

Kdo zvládl vyplnit daňové přiznání, často si myslí, že má hotovo. Ale čeká ho ještě daleko zapeklitější výzva. A tou...

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec

Daňové zvýhodnění na děti se zvýší. Novelu zákona už posvětila Sněmovna. Pokud ji schválí i Senát, finančně si polepší...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...