České fondy – jak bude po prázdninách?

  19:40aktualizováno  19:40
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje...
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje. Z českých fondů tak odplynulo dalších více než půl miliardy korun a celkové spravované jmění všech českých otevřených fondů tak ke konci srpna činí pouhých 66 miliard korun. Lze jen doufat, že letní pokles byl pouhým sezónním výkyvem a že čeští podílníci v posledních měsících nejednali pod dojmem potíží několika akciových fondů. To uvidíme brzy – pokud se jednalo o pouhý sezónní efekt, září s sebou přinese obnovení zájmu o podílové fondy.

Právě uplynulý týden nebyl pro české fondy, s výjimkou dluhopisových fondů, úspěšný ani z hlediska výkonnosti. Dluhopisům pomohlo čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny, a to i přes indikace rostoucího tlaku na růst cen. Posledním varováním byl oznámený růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí o 9,3%.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 248 mil. a odkoupily podílové listy za 890 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –642 mil. Kč. Na první příčku pomyslného žebříčku čistých prodejů v tomto týdnu vystoupil fond IKS Peněžní trh (+25 mil. Kč). Na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS fond světových indexů (+15 mil. Kč). Na třetí příčce se udržel fond Živnobanka-Sporokonto (+13 mil. Kč).

I v minulém týdnu klesaly ceny akcií na většině světových trhů. Jednou z mála výjimek byla Varšavská burza cenných papírů, díky níž se v tomto týdnu dařilo fondu ISČS-SPOROTREND (+1,2%), který má v Polsku zainvestováno čtvrtinu svého portfolia. Naopak největší pokles zaznamenal fond Živnobanka-Akciový fond (-1,9%). Průměrná výkonnost akciových fondů pak činila -0,8%.

Jako obvykle měly smíšené fondy ve srovnání s akciovými fondy nižší výkyv výkonnosti, když průměrná hodnota podílového listu poklesla o -0,2%. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,8%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond 1.IN Pravidelných příjmů (+1,1%).

Ve světle výkonnosti akciových a smíšených fondů příjemně překvapuje výkonnost fondů fondů, které v průměru zhodnotily své podíly o 0,4%. Při bližším pohledu však zjistíme, že tomu bylo jen díky zásluze jednoho fondu - 1.IN - Fond fondů (+1,8%). Zbylé dva fondy v kategorii dosáhly záporné výkonnosti, nejnižší pak fond IKS fond fondů (-0,5%).

Dluhopisové fondy dosáhly velice slušného zhodnocení již druhý týden v řadě, když si v průměru připsaly 0,26%. Největší růst zaznamenal fond ISČS-SPOROBOND (+0,37%), naopak nejmenší fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,10%). V posledním týdnu došlo k dalšímu zploštění výnosové křivky českých dluhopisů, což znamená, že se snížil rozdíl mezi výnosem dluhopisů s kratší a delší durací.

Průměrná výkonnost fondů peněžního trhu v tomto týdnu činila +0,06%. Pod tímto výsledkem se negativně podepsal fond OPF AKRO OBLIGACE, který již nezopakoval růst z minulého týdne a ztratil 0,29% své hodnoty. Největší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii naopak zaznamenal fond IKS Peněžní trh (+0,20%).

Myslíte, že se statistiky českých fondů zlepší s přicházejícím podzimem? Existuje podle Vás přímý vztah mezi aktuální výkonností fondů a prodeji podílových listů? Napište nám své postřehy!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz