České fondy – jak bude po prázdninách?

  19:40aktualizováno  19:40
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje...
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje. Z českých fondů tak odplynulo dalších více než půl miliardy korun a celkové spravované jmění všech českých otevřených fondů tak ke konci srpna činí pouhých 66 miliard korun. Lze jen doufat, že letní pokles byl pouhým sezónním výkyvem a že čeští podílníci v posledních měsících nejednali pod dojmem potíží několika akciových fondů. To uvidíme brzy – pokud se jednalo o pouhý sezónní efekt, září s sebou přinese obnovení zájmu o podílové fondy.

Právě uplynulý týden nebyl pro české fondy, s výjimkou dluhopisových fondů, úspěšný ani z hlediska výkonnosti. Dluhopisům pomohlo čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny, a to i přes indikace rostoucího tlaku na růst cen. Posledním varováním byl oznámený růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí o 9,3%.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 248 mil. a odkoupily podílové listy za 890 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –642 mil. Kč. Na první příčku pomyslného žebříčku čistých prodejů v tomto týdnu vystoupil fond IKS Peněžní trh (+25 mil. Kč). Na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS fond světových indexů (+15 mil. Kč). Na třetí příčce se udržel fond Živnobanka-Sporokonto (+13 mil. Kč).

I v minulém týdnu klesaly ceny akcií na většině světových trhů. Jednou z mála výjimek byla Varšavská burza cenných papírů, díky níž se v tomto týdnu dařilo fondu ISČS-SPOROTREND (+1,2%), který má v Polsku zainvestováno čtvrtinu svého portfolia. Naopak největší pokles zaznamenal fond Živnobanka-Akciový fond (-1,9%). Průměrná výkonnost akciových fondů pak činila -0,8%.

Jako obvykle měly smíšené fondy ve srovnání s akciovými fondy nižší výkyv výkonnosti, když průměrná hodnota podílového listu poklesla o -0,2%. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,8%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond 1.IN Pravidelných příjmů (+1,1%).

Ve světle výkonnosti akciových a smíšených fondů příjemně překvapuje výkonnost fondů fondů, které v průměru zhodnotily své podíly o 0,4%. Při bližším pohledu však zjistíme, že tomu bylo jen díky zásluze jednoho fondu - 1.IN - Fond fondů (+1,8%). Zbylé dva fondy v kategorii dosáhly záporné výkonnosti, nejnižší pak fond IKS fond fondů (-0,5%).

Dluhopisové fondy dosáhly velice slušného zhodnocení již druhý týden v řadě, když si v průměru připsaly 0,26%. Největší růst zaznamenal fond ISČS-SPOROBOND (+0,37%), naopak nejmenší fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,10%). V posledním týdnu došlo k dalšímu zploštění výnosové křivky českých dluhopisů, což znamená, že se snížil rozdíl mezi výnosem dluhopisů s kratší a delší durací.

Průměrná výkonnost fondů peněžního trhu v tomto týdnu činila +0,06%. Pod tímto výsledkem se negativně podepsal fond OPF AKRO OBLIGACE, který již nezopakoval růst z minulého týdne a ztratil 0,29% své hodnoty. Největší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii naopak zaznamenal fond IKS Peněžní trh (+0,20%).

Myslíte, že se statistiky českých fondů zlepší s přicházejícím podzimem? Existuje podle Vás přímý vztah mezi aktuální výkonností fondů a prodeji podílových listů? Napište nám své postřehy!

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz