Oficiální kurz pro přepočítání na eura bude vyhlášený až počátkem července.

Oficiální kurz pro přepočítání na eura bude vyhlášený až počátkem července. | foto: Profimedia.cz

Zdražení po zavedení eura na Slovensku budou střežit hlídači

  • 83
Dovolená na Slovensku už není pro statisíce Čechů žádnou levnou záležitostí ani dnes. V příštích letech to může být ještě horší. Se zavedením eura se totiž může stát Slovensko pro Čechy, ale i pro místní ještě dražší.

Riziko je dvojí. Jednak hrozí bezprostřední zdražení některých věcí jen kvůli tomu, jak se budou přepočítávat ceny na eura. Další dlouhé roky pak bude Slovensko podle odhadů čelit vyššímu růstu cen než další země používající euro jen kvůli tomu, že bude dohánět Evropu.

Téměř jisté má od ledna příštího roku euro Slovensko po minulém týdnu, kdy dostalo svolení Evropské komise. - čtěte Slováci předběhli Čechy, euro zavedou asi už za rok

Přípravy na novou měnu jsou v plném proudu a s nimi i obavy, co udělá přepočítávání na eura s cenami. Zatím si všichni zúčastnění, obchodníci i zákazníci, mohou trénovat svaly jen teoreticky.

Oficiální kurz pro přepočítání na eura bude vyhlášený až počátkem července. Ekonomové počítají s tím, že bude stanoven kolem 32 korun za euro. Kdo se k našim východním sousedům vydá po 1. srpnu, uvidí už cenovky v dvojí měně.

Výraznější budou ceny ve slovenských korunách a menším písmem ceny v eurech. Po 1. lednu se zvýraznění měn prohodí. Jde o obvyklý způsob, jak se vlády snaží zabránit, aby obchodníci využili změny platidla ve svůj prospěch. Není však dokonalý.

Na ceny dohlédnou hlídači
Slovensko proto zavádí i hlídače cen. "Sdružení slovenských spotřebitelů bude mít třicet monitorovacích center, která budou sledovat ceny osmdesáti základních potravin a služeb," popisuje Ľubomír Drahovský z agentury Terno, která se zabývá průzkumy slovenského trhu.

Někde budou ceny kontrolovat i vyškolení penzisté. Dalších téměř dvě stě položek budou podle něj každých čtrnáct dnů sledovat a kontrolovat statistici, a to hned počínaje srpnem letošního roku. Hříšníky budou kontroloři zveřejňovat na "černé listiny".

"Myslím, že v obchodech to s růstem cen tak tragické nebude. Horší to bude ve službách, ať už jde o ubytování, stravování, ševce nebo holiče," míní Drahovský. Právě dražší služby přitom pocítí nejvíce turisté, kteří směřují na Slovensko na dovolenou.

Jen z Česka jich je každý rok přes sedm set tisíc. Zkušenosti z ostatních států obavy především ze zdražení služeb potvrzují. Nejsou totiž pod takovým drobnohledem jako třeba rohlík a mléko v Tesku či Bille.

Ceny přitom leckdy poskočí už před zavedením eura. Ve slovinském hlavním městě Lublani známá a oblíbená kavárna Slon například zdražila kávu měsíc před zavedením eura (v prosinci roku 2006) o pětinu. Jediný důvod byl ten, že nová cena byla pěkné kulaté jedno euro a ne třeba osmdesát tři eurocentů.

Na Slovensku se zatím zdá, že alespoň velcí obchodníci se snaží státním autoritám zavděčit a minimálně po období zvýšené ostrahy ceny nezvyšovat. Velké obchodní řetězce jako Billa či Coop už totiž začaly obesílat své dodavatele s žádostí, aby držely ceny stejné aspoň do prvního čtvrtletí příštího roku.

"Stávající ceny se tedy přepočtou určeným kurzem a jejich ladění na nové cenové body v eurech by nezačalo dříve než v druhém čtvrtletí příštího roku," očekává Pavel Herman, šéf výrobce Sunaru, společnosti Hero pro Česko a Slovensko.

Cenovými body je myšleno právě to, aby cena třeba Sunaru nevyšla například na 7,38 eura, ale na nějakou pěknější částku. Taková totiž přitáhne oči zákazníka více.

Ne všichni výrobci však budou na žádosti řetězců slyšet. "Zvedáme ceny vždy na podzim," říká jeden z nich, který si nepřál být jmenován. U právníků už si proto ověřuje, zda se musí dopisy obchodníků řídit. Ti říkají, že ne, protože žádný zákon, ani ten o euru, podnikatele neomezuje v tom, aby si ceny svobodně určil.

Pro "ulétnutí" cen v obchodech může hrát i to, že na Slovensku není kvůli jeho poloviční velikosti tak ostrá konkurence jako v Česku. Místní výrobce, alespoň ty větší, dodávající do slovenských obchodů, příliš velké změny nečekají.

Například Budvar už dnes prodává na Slovensko své pivo za eura. "Otázkou bude, jak se ale zachovají k cenám obchodníci. Zkušenosti z Německa, Rakouska a Itálie ukazují, že po přechodu na euro došlo ke zdražení mnoha výrobků a náhlému poklesu poptávky," uvádí za Budvar mluvčí Petr Samec. Na Slovensko vyváží pět procent celé produkce.

Co bude s cenami dál?
Poté, co pominou zmatky s překlopením cen do eur, čeká Slováky možná ještě větší neznámá. A to jak rychle se budou jejich ceny, které jsou stále zhruba na dvou třetinách těch evropských, na úroveň vyspělejšího klubu přibližovat. Klíčů k řešení moc není, protože to bude poprvé, co země s o tolik nižšími cenami do euro klubu vstupuje.

Ceny bude tlačit rychleji vzhůru několik věcí. Slovensko bude dohánět ekonomickou úroveň Evropy, což je vždy provázeno i vyšším růstem cen. Inflaci zároveň nebude tlumit jako nyní sílící kurz slovenské koruny, který zlevňoval dovozy.

Obavy z toho, že Slovensko bude bojovat s vysokou inflací, má i Evropská centrální banka. Ve své zprávě minulý týden bankéři varovali před rizikem většího růstu mezd podporovaného nedostatkem některých pracovních sil.

"Slovensko bude jakousi živoucí laboratoří. Pokud se podaří zvládnout přijetí eura s jen mírným zvýšením inflace, bude to příznivá zpráva pro všechny další adepty včetně Česka," míní analytik Patria Finance David Marek.