ilustrační snímek | foto: Uber

Máte dva měsíce k dobru, vzkazuje Londýn americké společnosti Uber

  • 0
Londýn se rozhodl prodloužit provozní licenci americké alternativní taxislužby Uber o pouhé dva měsíce. Oznámil to úřad zodpovědný za londýnský dopravní systém (TfL). Dodal, že po firmě požaduje dodatečné informace potřebné k posouzení jejích aktivit.

Uber tak zůstává v nejistotě ohledně dalšího působení v Londýně, který je podle agentury Reuters jeho nejdůležitějším trhem v Evropě.

Fotogalerie

V roce 2017 odmítl TfL obnovit londýnskou provozní licenci Uberu kvůli údajným bezpečnostním rizikům pro veřejnost. Soud následně poskytl Uberu zkušební licenci, která vyprší ve středu. 

Součástí nové dvouměsíční licence jsou podle úřadu „nové podmínky k zajištění bezpečnosti cestujících“. „Dvouměsíční licenci jsme poskytli, abychom umožnili podrobné přezkoumání dodatečných informací, které požadujeme před zvážením jakékoli další potenciální žádosti o licenci,“ uvedl TfL, který může udělit licenci až na pět let.

Proti provozu služby Uber v Londýně se staví tradiční taxikáři, kteří poukazují mimo jiné na nedodržování bezpečnostních pravidel. Firma se stala rovněž terčem kritiky ze strany britských odborů a politiků.

Kvůli odporu ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb čelí Uber regulačním a právním překážkám po celém světě. S problémy se potýká i v České republice, kde proti němu taxikáři opakovaně protestovali.

Tradiční taxislužby považují alternativní přepravce za nekalou konkurenci, protože řidiči služeb, jako je Uber, nemají auta evidovaná jako vozy taxi, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře. Uber své služby označuje za spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.

Témata: licence, Londýn, Reuters