Americké prezidentské volby roku 2020 se neobešly bez demonstrací. (3....

Americké prezidentské volby roku 2020 se neobešly bez demonstrací. (3. listopadu 2020, Portland) | foto: AP

Američané nakoupili rekordních 17 milionů zbraní. Bojí se o své bezpečí

  • 202
Američané letos nakoupili rekordní počet střelných zbraní. Příčinami jsou občanské nepokoje, koronavirová pandemie a v tomto týdnu také dlouho nerozhodnuté prezidentské volby. Skoro pět milionů Američanů si v roce 2020 koupilo zbraň vůbec poprvé. I v závěru roku prodejci očekávají nadstandardní zájem.

Podle dat americké Národní nadace pro sportovní střelbu (NSSF) bylo letos dokončeno 17,2 milionů trestních kontrol kupujících, to znamená 17,2 milionů dokončených prodejů střelných zbraní. Američané tak předčili rekord z roku 2016, kdy došlo k 15,7 milionům prodejů.

Americké prezidentské volby 2020

Za čísly jsou podle odborníků občanské nepokoje, ale i strach z dalšího běhu událostí s ohledem na pandemii. Nárůsty tržeb totiž prodejci začali sledovat v březnu, kdy do Spojených států koronavirus dorazil.

„Všichni šli nejprve do obchodů s potravinami, aby si udělali zásoby, a poté navštívili obchod se zbraněmi,“ popisuje situaci Eric Wallace majitel společnosti Adventure Outdoors, která zbraně nabízí ve městě Smyrna v Georgii, pro CBS.

Očekává se, že se v následujících měsících prodeje ještě zvýší. Listopad a prosinec jsou totiž pro americké zbrojovky nejsilnějším obdobím v roce, uvádí NSSF v analýze. Tu nadace vyhotovila na základě dat Kontrolního systému zájemců o koupi zbraní, který spadá pod křídla FBI.

Česká zbrojovka Group nabízí akcie na burze. Za výnos postaví továrnu v USA

Jen za říjen Američané nakoupili 1,7 milionů zbraní, což je zhruba šedesáti procentní skok oproti stejnému období v loni. Už v srpnu NSSF uvedla, že téměř pět milionů Američanů si v roce 2020 koupilo střelnou zbraň vůbec poprvé.

Nadace to dává do souvislosti s pandemií i s celostátními protesty proti policejní brutalitě, které se neobešly bez případů násilí a rabování. Dalším faktorem jsou hlasy zaznívající nejen z řad politiků, které vyzývají k seškrtání finančních prostředků policie.

„Mírný pokles jsme zaznamenali v dubnu a květnu, ale od té doby je to každý měsíc šílené,“ říká Wallace. „Příčinou jsou občanské nepokoje a zprávy o osekání financování policie. Lidé se zkrátka rozhodli, že musí přijmout opatření, aby ochránili sebe, své rodiny a své domovy.“

Rozdělení Američané

Nadace rovněž poukazuje na to, že se prodeje obvykle zvyšují během prezidentských voleb. Podle Wallace ale tento faktor není tak podstatný. „Prezidentské volby ve skutečnosti nejsou tak důležitým tématem. Ale víme, že Biden by prosazoval větší kontrolu zbraní,“ přiznává Wallace.

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden již dříve navrhoval zpřísnění pravidel pro zbraně. Chtěl by například zakázat některé jejich typy s velkokapacitními zásobníky. Zároveň Biden požaduje omezení počtu zbraní, které si občan může koupit během jednoho měsíce. Naopak Donald Trump je vášnivým obhájcem zbraní a často v tomto ohledu zmiňuje druhý dodatek americké ústavy, v němž je právo vlastnit zbraň uvedeno. 

Otázka zbraní je ve Spojených státech horkým tématem. Zastánci argumentují právě druhým dodatkem, odpůrci připomínají řadu masových střeleb, které se v zemi objevují téměř každý rok. Ve světle těchto událostí se řada společností, bank a maloobchodníků rozhodla distancovat od zbrojního průmyslu. Například řetězec diskontních prodejen Walmart minulý rok v září zastavil prodej některých druhů munice.