Řecko úspěšně prodalo dluhopisy, zemi pomohla dohoda eurozóny

  13:54aktualizováno  13:54
Řecko bez problémů prodalo do zahraničí dluhopisy za 1,2 miliardy eur. O tento "předkrm" na financování dluhu země byl velký zájem, úroky u půjčky ale zůstávají stále vysoké a dosahují téměř pěti procent. Odborníci se nicméně shodují, že dohoda eurozóny o případné pomoci Řecku zvýšila zájem o dluhopisy země.
Řecká vlajka. Ilustrační foto.

Řecká vlajka. Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Je to první prodej dluhopisů Řecka od neděle, kdy se ministři financí eurozóny dohodli na konkrétních podmínkách finanční pomoci. (více čtěte zde)

Atény snadno prodaly pokladniční poukázky v plánované hodnotě 1,2 miliardy eur (30 miliard koun) a dodatečně získaly ještě 360 milionů eur. Za nové dluhopisy však musí Řecko i nadále platit příliš vysoké úroky, třebaže již nižší než minulý týden.

Výnos půlročních poukázek v dnešní aukci dosáhl 4,55 procenta proti 1,38 procenta v lednu. Minulý týden řecko prodalo dluhopisy s úrokem 4,85 procenta.

Poptávka po dluhopisech nyní šestkrát až sedmkrát překročila nabídku. "Emise byla velmi úspěšná. Řecko získalo více peněz, než původně oznámilo, a vznikl několikanásobný převis poptávky," řekl agentuře Reuters analytik BNP Paribas Ioannis Sokos.

Další peníze bude Řecko potřebovat v květnu

"Je to příznivé hodnocení záchranných opatření, která byla oznámena o víkendu. Výnosy však jsou stále velmi vysoké," řekl Ben May z londýnské firmy Capital Economics. Jiní analytici dodávají, že vzhledem k nízkému objemu emisí byla aukce víceméně psychologickou záležitostí.

S dnešní aukcí si Řecko od počátku roku půjčilo na trzích k refinancování splatných dluhů a pokrytí rozpočtového deficitu přes 25,5 miliardy eur čili asi deset procent HDP. Země předpokládá, že bude letos potřebovat 53,2 miliardy eur. Na duben má vláda dost peněz, ale v květnu bude muset sehnat dalších 11 miliard eur.

Řecko se na konci loňského roku dostalo do dluhové krize, když kvůli vysokým dluhům a statistickým manipulacím ztratilo důvěru trhů. Úroky z řeckých dluhů prudce vzrostly a země nyní musí platit za půjčky dvakrát více než Německo.

Na hrozbu státního bankrotu Řecka reagovaly země eurozóny v březnu a tento víkend dohodou, podle níž budou připraveny půjčit Řecku spolu s Mezinárodním měnovým fondem až 45 miliard eur za pětiprocentní úrok. Víkendová zpráva v pondělí prudce snížila úvěrové náklady Řecka na trzích, které minulý týden dosáhly kritických hranic.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

V každém hrdinovi jsou miliony dalších. Spermobanky cílí na mužská ega

Reklama spermobanky IVFAustralia

Britské a australské reprodukční kliniky se potýkají s nedostatkem dárců spermatu. Stoupá totiž poptávka a ony nesmějí...

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Najdete na iDNES.cz