Německé domácnosti jsou chudší než české. Alespoň podle statistik.

Německé domácnosti jsou chudší než české. Alespoň podle statistik. | foto: Reuters

Česká domácnost je bohatší než německá. Ta je nejchudší v celé eurozóně

  • 817
Německé domácnosti jsou suverénně nejchudší ze všech sedmnácti zemí eurozóny. Ukázal to výzkum Evropské centrální banky, který byl poprvé v historii proveden v rámci celé skupiny zemí platících eurem. Podle propočtů údajů Českého statistického úřadu jsou německé domácnosti dokonce o pětinu chudší než ty české.

V Německu a Rakousku, dvou zemích, které tvořily jádro v druhé světové válce poražené třetí říše, dodnes žije většina domácností v bytech či domech, které jim nepatří.

To je hlavní důvod toho, proč se v hodnotě majetku domácností Němci umístili podle průzkumu Evropské centrální banky na posledním místě v celé eurozóně a proč byli předběhnuti i Slovenskem, které bylo do vstupu Estonska bráno jako nejchudší země platící eurem. Estonsko v průzkumu nebylo zahrnuto.

Majetek standardní německé domácnosti je podle průzkumu 51 000 eur, zatímco Slovenské 61 000 eur.

Čisté bohatství domácností v zemích eurozóny (v tisících eur). Zdroj: ECB

V Rakousku tento nepoměr vyvažují velmi vysoké finanční úspory průměrné domácnosti, které v německém průměru výrazně snížilo připojení bývalého východního Německa.

Nejbohatší domácnosti jsou přitom v Lucembursku, na Kypru a na Maltě. Všechny tyto tři země těžily z výrazně naddimenzovaného bankovního sektoru, na jehož špatné hospodaření ovšem Kypr v minulých týdnech tvrdě doplatil.

Kypřané mají pětkrát víc než Němci

Standardní kyperská domácnost je však podle statistiky ECB pětkrát bohatší než německá, což při medializovaných protiněmeckých protestech na Kypru vyznívá obzvlášť paradoxně.

Průměr a medián

Pro srovnání používá ECB medián, tedy prostřední hodnotu, která dělí skupinu (v tomto případě domácnosti) na dvě poloviny. Medián na rozdíl od jindy používaného průměru není zatížen extrémně vysokými či nízkými hodnotami.

V případě Německa tak měla přesně polovina domácností nižší majetek než 51 000 eur a přesně polovina naopak vyšší.

Dvakrát bohatší než Němci jsou také Řekové, byť u nich je otazníkem, jak rychle se majetek jejich obvyklé domácnosti snižuje.

Slováci svého "úspěchu" v předstižení Německa dosáhli především tím, že 90 % slovenských domácností vlastní své domy a byty. Další primát dosáhli podle zprávy, kterou k průzkumu vydala Slovenská národní banka, v tom, že na Slovensku je majetek domácností nejrovnoměrněji rozdělen - což je jedno z mála pozitivních dědictví komunismu.

Bohatší než německé jsou i české domácnosti

Češi jsou na tom podle přepočtu údajů Českého statistického úřadu ještě o něco lépe než Slováci. Standardní česká domácnosti k roku 2011 vlastnila majetek v hodnotě přibližně 65 tisíc eur.

České domácnosti na tom jsou velikostí svého majetku průměrně lépe než německé, byť je současná výše příjmů asi poloviční než v Německu. Také Češi mají podobně jako Slováci drtivou většinu svého majetku uloženou v nemovitostech a i česká společnost se může pyšnit velice malými sociálními rozdíly - alespoň v porovnání se západní Evropou.

Hrubý roční příjem domácností v zemích eurozóny (v tisících eur). Zdroj: ECB

ECB v rámci studie porovnávala kromě bohatství domácností zemí eurozóny i jejich hrubý roční příjem. Tam už pořadí není překvapivé: Německo skončilo na pátém místě, zatímco Slovensko žebříček uzavírá.