(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Franšízy McDonald’s Afroameričanů vydělají méně než bělošské, tvrdí asociace

  • 31
Franšízy McDonald's, které v USA provozují Afroameričané, vydělávají méně než pobočky jejich bělošských kolegů. Desítky z nich už kvůli tomu údajně řetězec opustily. S tímto tvrzením přišla National Black McDonald’s Owners Association (NBMOA), která tento trend pozoruje posledních deset let.

Průměrný peněžní tok franšíz, které vlastní Afroameričané je mnohem menší než průměrný peněžní tok ve všech restauracích řetězce, uvádí zpráva asociace. Ta se odkazuje na údaje franšíz, výpovědi bývalých zaměstnanců společnosti i interní dokumenty, píše portál Business Insider.

Rozdíl se rok od roku podle asociace zvyšuje. Zatímco v roce 2012 to bylo méně než 24 600 dolarů (566 021 korun) za měsíc, v roce 2017 to bylo podle dokumentu NBMOA již asi 60 600 dolarů (1 394 345 korun), tedy více než dvojnásobek.

Někteří afroameričtí majitelé franšízy proto opouštějí systém. V roce 2008 jich v řetězci bylo 304, ale od roku 2017 jich podle dokumentů NBMOA zbylo jen 222.

Čtyři z pěti afroamerických franšínzantů, které oslovil Business Insider, upozorňují, že tím může být i diskriminace při nákupu franšíz, kdy údajně Afroameričané nemají šanci se dostat k podnikům v lukrativnějších oblastech a tedy k vyšším příjmům. 

„Je jednou z našich hlavních priorit, aby měly všechny franšízy společnosti McDonald’s ve všech komunitách příležitost prosperovat, růst a dosahovat obchodních ambicí,“ okomentoval situaci McDonald’s v písemném prohlášení pro CNBC. „McDonald’s je hrdý na to, že podporuje příležitosti pro podnikání, ekonomický růst a mobilitu v komunitách po celé zemi,“ dodala společnost.

Může to být i jinak

Portál Business Insider uvádí, že pobočky franšízantů tmavé pleti mohou být méně výdělečné i proto, že jsou mnohem pravděpodobněji umístěny v místech, kde je prodej nižší a například náklad na bezpečnost výrazně vyšší. Generální ředitel NBMOA Larry Tripplett je však přesvědčen, že je s afroamerickými majiteli zacházeno nespravedlivě. „Bez vlastní viny ve všech měřeních zaostáváme za obecným trhem,“ dodal Tripplett.

Dalším problémem je podle asociace pokles vedoucích tmavé pleti ve společnosti, mnoho jich skončilo během restrukturalizace v roce 2018.

McDonald’s sdělil televizi CNBC, že „pokles počtu afroamerických franšízantů je také zhruba úměrný snížení celkového počtu franšízantů v McDonald’s za posledních několik let.“

Své pobočky raději prodal

„Čísla peněžních toků neklamou,“ řekl Ken Manning, bývalý franšízant McDonald’s tmavé pleti a jeden ze dvou lidí, kteří uvedli, že rozdíl v peněžních tocích se nyní zvýšil na zhruba 68 tisíc dolarů. 

Manning začal pracovat v McDonald’s před téměř čtyřiceti lety za 1,65 dolarů (což odpovídá zhruba 5 současným dolarům, tedy současným 115 korunám) za hodinu. Franšízantem se stal v roce 2001 a postupně koupil šestnáct poboček. I on tvrdí, že rozdíl mezi afroamerickými a bílými franšízanty byl. „Byl jsem tam přes čtyřicet let. Rozdíl tam byl vždycky,“ prodal 

Manning prodal své pobočky v roce 2017. Do důchodu se rozhodl odejít poté, co investoval miliony dolarů na přestavbu obchodů, která je součástí modernizace řetězce. „Miluji ten systém, ale zároveň je skličující vidět některé nerovnosti a nemít možnost nic říct nebo udělat,“ uzavřel Manning.