Prezient Václav Klaus. Za krizi nemohou Řekové, říká.

Prezient Václav Klaus. Za krizi nemohou Řekové, říká. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Volby krizi nevyřeší. Řekové ji nezavinili, jsou obětí, řekl Klaus

  • 697
Prezident Václav Klaus soudí, že ani optimistický výsledek voleb, tedy vítězství proevropských stran v řeckých parlamentních volbách, nepřinese řešení evropské dluhové krize. Dluh Řeků je nesplatitelný a příčiny krize jsou v samotném systému eurozóny a nikoliv v Aténách, řekl na Radiožurnálu.

"Představa o tom, že zvítězí takzvaně proevropští Řekové, že to bude řešení, to je naprostý omyl, protože Řecku ten nikdy nesplatitelný dluh stejně nadále zůstane a jenom se to bude prodlužovat," řekl prezident v rozhovoru.

Volby v Řecku

O průběhu klíčových nedělních voleb v Řecku čtěte ZDE.

Klaus také řekl, že Řecko, které podle něj krizi nezpůsobilo, ale samo je obětí eurozóny, by potřebovalo jasné řešení.

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwazenberga by Řecku zřejmě moc nepomohl ani návrat k drachmě. “To by mělo smysl pouze, ten odchod z eurozóny, kdyby zároveň se škrtla většina dluhů. Bez toho, že si všichni věřitelé řeknou, no, bohužel jsme investovali peníze do černé díry, odepišme je, bez toho to asi nepůjde,” sdělil ministr Radiožurnálu.

“Nemůžeme říct, že oni jsou nevinní. Prostý Řek na ulici za to nemůže. Ale přiznejme, že ty politické elity, které byly u moci, si mohl všeho užívat, ale normální občané byli na tom mnohem bídněji. Tedy tam několik věcí nebylo v pořádku,” dodal Schwarzenberg.

V Řecku právě probíhají důležité parlamentní volby, které budou mít vliv na další vývoj dluhové krize. Může se také stát, že volby skončí patem jako před šesti týdny. Průzkumy před 14 dny ukazovaly na křehké vítězství proevropské Nové demokracie.

Předběžné výsledky budou k dispozici večer (sledujte zde). Trhy ve světě doufají, že moc nezíská radikální levicové hnutí SYRIZA. To populisticky slibuje, že Řecko zůstane v eurozóně a lidem uleví tím, že nebude plnit požadavky Bruselu na přísné úspory. Bez naordinovaného šetření přijde Řecko o peníze ze zahraničí. Zemi přitom zbývají v pokladně finance do poloviny července.

Úspory jsou tvrdé, ale nutné

Úspory v Řecku zahrnovaly v posledních letech například opakované zvyšování daní, zeštíhlování přebujelého státního aparátu, snižování platů včetně minimální mzdy nebo privatizaci státního majetku. Opatření dopadla hlavně na střední třídu.

"Rok od roku je těžší, protože musíme vyjít s méně penězi. Všechny veřejné služby jako elektřina, plyn nebo topení zdražily o pětinu. Daň z příjmu se zvedla o padesát procent a navíc majitelé nemovitostí musí platit novou daň, která se odvíjí od hodnoty majetku. Pohybuje se od tří do dvaceti eur za metr čtvereční," řekl iDNES.cz v lednu Řek Roberto Galanis, majitel obchodu Moser Helas v Aténách.

Přestože Němci o tom vůbec nechtějí slyšet, ekonomové si myslí, že k nějakým úlevám pro Řeky po volbách dojde. Nejčastější názor je, že by se Aténám prodloužila doba splatnosti půjček do více let. Drsnému šetření se ale přesto země nevyhne, a to ani s vítězstvím radikální levice.

,