Diskuze

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Cena kávy jako suroviny klesá a vypěstovat a se ziskem prodat kávová zrna je pro zemědělce čím dál, tím složitější. Mnozí z nich tak toto odvětví opouští. Dát si espresso nebo latté přitom už i tak vyjde na víc než v předchozích letech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Myslím, že problém je někde jinde. Nenažranost velkoodběratelů nemá mezí. Koupit od dříčů za 0.1$ a prodat za 100$. Paralelu vidím v banánech. V marketu si je koupím za 20,-Kč/kg. Kdo je trochu soudný, uvažuje o výkupní ceně od farmáře na druhé straně planety, logistice, přežraných marží řetězců a výsledná cena je 20,-Kč. Pak se divíme, že ti producenti chtějí také jen konzumovat. Megapoly, kdyby chtěly zvýšit životní úroveň producentů, zaplatili by producentům férovou cenu. Jim by se zvýšila životní úroveň, my bychom platili 30,- ale... Akcionáři by dostali o pár $ ročně méně. Ať radši chcípne slepice, která mi nese zisk, než abych jí dal nažrat. To není jen o banánech, kávě. I o kakau, kokosech a produktů z nich, palmy... Producenti jsou ti, kteří jen dřou za pakatel a vydělávají ti v kancelářích. Nedávno to poznala Madeta. Producenti se ns**li a odešli za lepší cenou. A Madeta má velký problém. Dobře jim tak.

0 0
možnosti
JB

To je ale naprosto typický řetězec. Dodavatel suroviny není totéž co dodvatel finálního produktu a pokud si na každém mezistupni - viz odběratel kávy, pražírna, balírna, velkoobchod, malobochod - vezme jen 20% a přidají se k tomu daně, tak ve výsledné ceně prostě musí být cena původní suroviny max. těch 10%.

Když se podíváme třeba na cenu Dobré vody, tak náklady na stočení do lahve 1,5l jsou tak 30 haléřů, zbytek jsou náklady na dopravu, skladování, marketing, maloobchod, velkoobchod a jejich marže atd., takže akční cena 10 Kč je stále výdělečná a dekladovaná cena kolem 14 Kč je prostě - no nechci psát jaká.

0 0
možnosti
JC

J78a56n 14C59e44p51e13k

17. 7. 2019 15:05

Kafe má neskutečně nízkou výkupní cenu 20Kč za 450g. Ale třeba nescafe clasik je doporučená prodejní cena 190Kč za 200g. Pak přijde akce a prodávají to samé kafe za 90Kč za 200g a stále na tom má jak dodavatel, tak prodejce svůj zisk. Milí pěstitelé, obracejte svou zlobu tam.

2 1
možnosti
JK

J42i50ř26í 77K79ü68h90r

17. 7. 2019 16:48

Jakou zlobu, prostě to dodavatel nekoupí, tak budou pěstovat něco jiného.

No a až nebude mít dodavatel od koho kupovat, tak poroste cena produktu.

0 0
možnosti
LC

Dá se pochopit, že je to pro ně těžké, ale pokud nemůžou svoje výpěstky prodat za náklady, natož s nějakým dostatečným ziskem, tak to prostě znamená, že je té kávy asi nadbytek a měli by se věnovat jiným plodinám. Jinak to není a nikdy nebude. Afrika nemá asi tak přehnané daně, jako Evropa, takže je může stěží dotovat. Tam ještě funguje normální trh s nabídkou a poptávkou a neexistuje jiné řešení, než zefektivnit pěstování a nebo holt produkci omezit. Oni si ji kávoví gurmáni vyhledají i tak. Afrika zjevně nemá podmínky, aby mohla konkurovat masové produkci jižní Ameriky, takže se musí soustředit na kvalitu.

1 0
možnosti
Foto

P39e30t33r 55K45o67z51á11k

17. 7. 2019 13:41

Tak hlavně že se přizná, že koncový zákazník platí stále více peněz kolikrát za stále větší odpady, přičemž cena kávy na trhu klesá ... no jo, to je typický výdobytek nenažraých kapitalistů! Rv

5 5
možnosti

Když jsou lidé ochotní za kávu tolik platit...na straně nabídky je nadprodukce a poptávka je zjevně cenově málo elastická, což dává velké možnosti ani ne tak kapitalistům, jako obchodníkům.

1 0
možnosti
KL

Takze duvodem migrace je kava. Zavrel byznys a sel pro azyl do USA. A v Africe se jim s kavou take nedari, tak musi do Evropy.

2 0
možnosti
VJ

Možná, že právě ten “průměrný americký piják kávy” bude v tomhle odvětví problém a také všichni ti, kteří jsou schopni zaplatit za podřadnou kvalitu suroviny masovým řetězcům a výrobcům rozspustných káv a zvedají tak zbytečně poptávku po množství. Ale zase bych v tom takovou senzaci neviděl. Kávy je dost a pořád jsou v ní veliké cenové rozdíly. Záleží, co kdo chce pít.

Farmáři asi nejsou ti, kdo na téhle komoditě nejvíc vydělává, jsou bohužel “jen” nepostradatelná pracovní síla.

0 0
možnosti
JV

Jinými slovy: žádná krize v byznysu s kávou se nekoná. Jen je v odvětví moc zemědělců, takže je tlak na výkupní cenu komodity a někteří budou muset jít z kola ven. Nevidím v tom žádný problém, jedná se o klasickou samoregulaci trhu.

9 1
možnosti
Foto

P72e63t38r 40K17o36z48á54k

17. 7. 2019 13:20

Problém jev kvalitě. Né každému chutná brazilská káva. Já mám osobně raději tu africkou, nebo střední ameriku ...

Až afričtí pěstitelé padnou, zbude na trhu jen brazilská káva a to ne vždy v TOP kvalitě.... Rv

1 0
možnosti