Mrazy v Brazílii zdražily kávu. Arabica stojí nejvíc za posledních 6 let

  • 17
Cena kávy arabica v úterý na trhu stoupla na nejvyšší hodnotu za více než šest a půl roku. Důvodem je počasí v Brazílii. Úrodu v zemi, která je největším producentem kávy na světě, ohrožují mrazy. Od konce června ceny termínových kontraktů na kávu arabica stouply o zhruba 35 procent, což zvyšuje pravděpodobnost, že velké značky budou muset v příštích týdnech zvýšit ceny, napsala agentura Reuters.

Kávovníky jsou mimořádně citlivé na mráz. Ten může vážné poškodit úrodu a dokonce i zničit samotné kávovníky. Předběžné odhady brazilské vládní agentury pro zásobování potravinami Conam z víkendu ukazují, že mrazy minulý týden postihly 150 000 až 200 000 hektarů. To je asi 11 procent celkové plochy, na které se v zemi pěstuje káva arabica.

„Je to poprvé od roku 1994, kdy země zažila takové povětrnostní podmínky,“ uvedl ve zprávě o stavu trhu obchodník s kávou I&M Smith.

Ceny termínových kontraktů na kávu arabica na burze ICE v úterý prudce vzrostly. Cena zářijového kontraktu stoupla až o 13 procent na 2,1520 dolarů, což je v přepočtu zhruba 47 Kč, za libru, tedy 0,45 kg, nejvýše od října 2014.

„Rozsah škod je stále nejasný, nicméně odhady jsou nyní mezi 5,5 milionu a devíti miliony žoky (jeden žok má cca 60 kg, pozn. red.), proti dvěma až třem milionům minulý týden,“ uvedl makléř firmy Britannia Global Markets Charles Sargeant. Upozornil, že předpověď pro nadcházejí týdny počítá s pokračujícím chladným počasím.

Zdražení pocítí i Češi

Zvyšování cen pociťují i české pražírny. „Růst cen kávy pozorujeme a ovlivňuje nás to. Množství kávy, které stávalo třeba 6,5 eura teď stojí 8,2 eura, což je během pár měsíců dost velký skok,“ říká Miloslav Lněníček z rodinné pražírny Longberry. 

„Od ledna se cena kávy zvedla o nějakých 80 procent, pak to jeden den skočilo o dalších 20 nahoru, řekl bych, že od začátku roku je zdražení o sto procent,“ potvrzuje také Jiří Plšek z pražírny Coffeespot.

„Zatím po této sérii mrazů se očekává celkový pokles produkce Brazílie o cca 21 % kávy což vedlo k zvýšení ceny kávy za poslední týden cca o 30 procent,“ potvrzuje Daniel Kolský z pražírny Mamacoffee. 

Čeští zákazníci tak zdražení nejspíš také pocítí, ale nejspíš až v příštích měsících a letech. „Máme nějaké zásoby a kvůli stálým zákazníkům si nemůžeme dovolit ze dne na den měnit ceny. Uvidíme však co se bude dít, pokud se bude nadále zdražovat a budou vyšší náklady, tak to zákazníci asi také pocítí,“ říká Lněníček pro iDNES.cz. 

To samé potvrzuje i pražírna Coffeespot. „Zatím máme skladové zásoby, ale v příštích letech nás to určitě zasáhne už jen proto, že mrazy byla porušena především káva, která byla určená pro prodej v příštím roce. Dalších několik let tak asi bude krušných,“ říká Plšek.

Kávy není nikdy dost. Její cena v době koronakrize roste

Vývoj cen kávy v dalších letech bude záležet především na počasí, které v oblastech, kde se káva pěstuje, bude. 

„Změny pociťujeme už od začátku roku, v dalších sezónách to ale asi bude
horší. Záleží na tom, zda na podzim v Brazílii pořádně zaprší a
kávovníky budou mít možnost se vzpamatovat. Pokud totiž bude sucho, bude nutné vysadit nové kávovníky a to pak způsobí potíže, jelikož trvá okolo 3 až 5 let, než rostlina začne plodit. Mohlo by to tedy způsobit
globální nedostatek kávy, jelikož Brazílie je největším světovým
producentem,” vysvětluje Jakub Smolka z pražírny Nordbeans.

Káva typu arabica tvoří zhruba čtvrtinu celkové produkce kávy. Je to káva vyšší kvality s menším obsahem kofeinu a širokým spektrem delikátních chutí a vůní. Pěstuje se ve vyšších nadmořských výškách. Upřednostňují ji pražírny jako Starbucks. 

Pro výrobu instantní kávy a pro domácí směsi se používá káva robusta. Meteorologická společnost Rural Clima uvedla, že tento týden se nad Brazílii přesune další masa polárního vzduchu, která prudce sníží teploty. V některých hlavních pěstitelských oblastech kávy, cukrové třtiny a citrusů hrozí další mrazy.

,