(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích

  • 70
Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny přišla s novým testem, který přináší další střelivo odpůrcům přípravků na hubení plevele jako je Roundup. Škodlivá látka je podle nich obsažena ve snídaňových cereáliích a zvyšuje prý riziko vzniku rakoviny u dětí.

Závěry přinesl test Skupiny pro ochranu krajiny (EWG), zveřejněný ve středu. Debaty o škodlivosti herbicidu glyfosát a zákazu jeho užívání včetně nejpopulárnějšího přípravku Roundup se přitom už roky vedou nejen v USA, ale i v Evropě.

Nově bylo testováno 45 vzorků snídaňových cereálií, vyrobených z herbicidy ošetřovaného ovsa. Mezi jinými šlo o výrobky Cheerios (obilné kroužky, které se zalévají mlékem) a cereálie Quaker Oats.

Zvýšenou hladinu glyfosátu zjistil toxikolog po laboratorní analýze v 31 testovaných vzorcích. Podle vyjádření toxikologa Alexise Temkina je zjištěná látka na úrovních, které nelze považovat u populárních snídaňových potravin za bezpečné.

Scott Partridge, viceprezident firmy Monsanto, vyrábějící Roundup, nové poznatky odmítl stejně tvrdě, jako ty předchozí. Programem „aktivistů“ je podle něj vyvolávat strach a deformovat vědu.

Nový americký test je jen další z řady materiálů, které hovoří o škodlivosti těchto látek v potravinách. Faktem je, že celá řada studií těmto závěrům odporuje a oficiální vládní autority snad až na výjimky (za karcinogenní látku považuje Kalifornie) považují herbicid glyfosát za bezpečný.

Celá problematika, která nabobtnala do obrovských rozměrů a vyústila v mnoho žalob proti společnosti Monsanto, je tak diskutabilní. Federální orgány v USA nejsou přesvědčeny o tom, že chemické glyfosáty mohou způsobit rakovinu.

O problému se diskutovalo i v Evropě. Se stejným závěrem. Evropská komise loni v prosinci došla k tomu, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává. Licenci na používání tohoto pesticidu prodloužila o dalších pět let (čtěte Komise dala herbicidu glyfosátu dalších pět let).

Vášnivou a několik let trvající debatu vyvolalo prohlášení Světové zdravotnické organizace z března 2015. V té době organizace přišla s tvrzením, že klíčová složka Roundupu od americké společnosti Monsanto pravděpodobně způsobuje rakovinu.

Kvůli debatě o škodlivosti nejpoužívanějšího herbicidu Roundupu se rozhořel spor mezi USA a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Americké orgány jsou přesvědčeny, že přípravek není škodlivý. Kongresmani kvůli tomu dokonce WHO pohrozili zastavením financování programu na výzkum rakoviny (více čtěte zde).

Herbicid místo slunce

Soudy ale mohou rozhodovat jinak. Ukázal to mimochodem první soudní spor z minulého pátku, který skončil pro německý chemický a farmaceutický koncern Bayer nepříznivě. Společnost má podle verdiktu kalifornského soudu zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy Kč) bývalému školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten firmu zažaloval za to, že mu její herbicid Roundup způsobil rakovinu. Monsanto se proti verdiktu odvolá.

Johnsonův případ je první ze stovek žalob týkajících se přípravku Roundup a jeho údajné souvislosti s non-Hodgkinovými lymfomy, který se dostal před soudní porotu.

Ta v pátek po třech dnech rokování dospěla k závěru, že herbicid „značně“ přispěl k mužově rakovině a že výrobce měl o potenciálních rizicích informovat varovnou etiketou (čtěte Roundup přispěl k jeho rakovině, rozhodl soud. Odškodné jde do miliard).

Kroky k omezení Roundupu teď podniká i české ministerstvo zemědělství. Podle odborníků totiž přípravek zemědělci plošně používají i před sklizní kvůli dosušování plodin. Je to levnější než dosušování po sklizni (čtěte Ministerstvo opět zvažuje, že omezí používání kontroverzního Roundupu).