Podle odhadů bude do konce roku 2023 na celém světě prostřednictvím...

Podle odhadů bude do konce roku 2023 na celém světě prostřednictvím nejnovějších mobilních vysílačů 5G probíhat více než 20 procent mobilního datového provozu. | foto: Profimedia.cz

Šéf švédského Ericssonu se ohradil proti vyloučení Huawei ze sítí 5G

  • 3
Generální ředitel společnosti Ericsson Borje Ekholm zkritizoval rozhodnutí švédských úřadů o zákazu používání technologií čínské společnosti Huawei při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace. Tento krok podle něj omezuje volnou hospodářskou soutěž a svobodný obchod.

Podle Ekholma to může vést ke zpoždění při implementaci nové technologie, uvedl pro Financial Times. Evropa tak dle Ekholma riskuje, že nedožene náskok ostatních kontinentů.

Šéf švédského Ericssonu se domnívá, že by se evropští politici spíše měli zaměřit na urychlené zavedení 5G sítí v Evropě. „Američané a Číňané zavedli 4G sítě nejrychleji a v ekonomice spotřebitelských aplikací nyní dominují americké a čínské firmy, “ uvedl pro FT.

„5G bude stejné, ale pro podnikový sektor. Zpomalení implementace 5G představuje riziko pro ekonomiku. Evropa riskuje, že opět zůstane pozadu,“ prohlásil Ekholm. Ohradil se tak proti zákazu, který minulý měsíc vydal Švédský poštovní a telekomunikační regulační úřad (PTS). Regulátor současně požádal všechny účastníky aukce rádiových kmitočtů 5G, aby do 1. ledna 2025 odstranily ze svých sítí veškeré komponenty Huawei.

Čínská společnost se proti rozhodnutí PTS odvolala a švédský soud jí v minulém týdnu dal zapravdu. Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že nelze krátit práva jakékoliv společnosti bez řádného procesu. Rozhodnutí regulačního úřadu padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Po usnesení soudu regulátor dočasně pozastavil aukci rádiových kmitočtů pro budování sítě 5G.

Švédský zákaz čínských technologií přišel po sérii opatření v řadě jiných zemí, mezi nimi například Velké Británie, či Kanady. Ekholm se v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil, že si je plně vědom úzké spojitosti mobilních sítí s národní bezpečností. Dle něj se však Švédsko odchýlilo od postupu doporučovaného Evropskou unií v souboru doporučení zvaném jako EU Toolbox, který se snaží nastolit rovnováhu mezi volnou hospodářskou soutěží a národní bezpečností. Podle Ekholma si švédské úřady vysvětlily Toolbox po svém a jejich model není konstruktivní.

Aukce 5G kmitočtů pozastavená na základě rozhodnutí soudu ve věci odvolání společnosti Huawei pak bude mít dle Ekholma neblahý dopad na zavádění 5G sítí ve Švédsku, kde nyní hrozí zpomalení. Ačkoliv je společnost Huawei významným rivalem švédského Ericssonu, Ekholm zdůraznil, že s čínským gigantem spolupracují na vývoji norem a standardů v odvětví ICT, což je podle jeho slov důležité zachovat.

„Patřím do kategorie těch lidí, kteří věří, že z nás konkurence dělá v dlouhodobém horizontu lepší společnost. Z krátkodobého hlediska to může být pro nás bolestivé, ale v dlouhodobém horizontu nás nutí více inovovat a vytvářet lepší produkty pro naše zákazníky,“ uzavřel Ekholm.