ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v Evropské unii roste. Česko zaostává

  • 40
V Evropské unii se používá více energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2020 se její podíl zvýšil na 37 procent. Česká republika se ale drží na chvostu, premiantem je Rakousko.

V Rakousku obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývaly spotřebu elektřiny ze 78 procent. Nad hranicí 70 procent bylo vedle Rakouska v EU pouze Švédsko. V České republice činil podíl obnovitelných zdrojů 15 procent. Nižší podíl v rámci EU vykázaly pouze Lucembursko, Maďarsko, Kypr a Malta. Ve středu o tom informoval statistický úřad Eurostat.

Více než z poloviny pokrývaly spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů kromě Rakouska a Švédska také Dánsko, Portugalsko, Chorvatsko a Lotyšsko. V Německu činil podíl obnovitelných zdrojů 45 procent, na Slovensku 23 procent a v Polsku 16 procent.

Vláda couvla z podpory solární energie, ministerský návrh s aukcemi nepočítá

Elektřina z obnovitelných zdrojů v EU předloni pocházela ze 36 procent z větrných elektráren. Podíl vodních elektráren na pokrytí spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů činil 33 procent a podíl solárních elektráren 14 procent. Zbytek připadal na biopaliva a další obnovitelné zdroje.

Vláda Petra Fialy se chce více zaměřit na jadernou energetiku. „Česká republika není schopna z obnovitelných zdrojů vyrobit dost energie,“ prohlásil premiér začátkem ledna po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Podle loňském průzkumu energetického startupu bezDodavatele se více než třetina obyvatel se chce držet tradičních zdrojů energie. Většina Čechů se zároveň obává změn klimatu a zejména nedostatu vody.

2. prosince 2021

,