ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Další náznak globální krize? Čínským firmám klesají počty nových objednávek

  • 30
Čínské podniky čelí klesajícímu počtu nových objednávek ze zahraničí a podle expertů se asijští výrobci vánočních ozdob, oblečení či stanů kvůli tomu už brzy mohou dostat od velkých problémů. Pro celosvětové hospodářství je ale Čína velmi důležitá a může jít tak o další náznak přicházející globální ekonomické krize.

Domácnosti po celém světě si kvůli rychle rostoucímu tempu růstu životních nákladů začínají stále více utahovat své opasky. Podle několika desítek odborníků, které oslovila agentura Bloomberg, mohou domácnosti po celém světě šetřit až několik měsíců. Pro čínské výrobce ale bude obtížné výpadek objednávek ze zahraničí na svém domácím trhu nahradit.

„Spotřebitelé nemají v době prudce rostoucí inflace peníze na utrácení,“ řekla pro Bloomberg marketingová manažerka z jedné čínských textilních firem na východě země Wendy Ma s tím, že objednávky oblečení, zipů nebo knoflíků se meziročně propadly o třicet procent.

Poptávka podle expertky poklesla hlavně ze zemí Evropy a USA a už za pár týdnů kvůli tomu mohou začít některé čínské společnosti propouštět.

KOMENTÁŘ: Vyžene covid bohaté z Číny? Drsná opatření zvyšují nejistotu

„Vývoz v nadcházejících měsících určitě zpomalí. Je možné, že se ke konci roku dostane z meziročního pohledu do záporných hodnot,“ řekl pro Bloomberg Larry Hu, který je vedoucím ekonomického oddělení pro čínský trh ze společnosti Macquarie. Pokles zájmu o čínské zboží však podle něj bude postupný.

Ekonomové dodávají, že do současných čísel se promítla i zvýšená chuť po cestování. Spotřebitelé totiž kvůli dovoleným a letním radovánkám přehodnotili nákup některého zboží, a i proto některým čínským firmám klesají počty nových objednávek. Tato situace ale může přetrvávat i několik měsíců.

„Zákazníci se v současné chvíli chovají s velkou opatrností. Nenahrává tomu ani makroekonomické prostředí, které je velmi nejisté“, řekla pro Bloomberg jedna z čínských manažerek pro oblast exportu.

Čínská centrální banka reaguje

Kvůli nižšímu odhadovanému expertu v dalších měsících by však mohla výkonnost čínského hospodářství slábnout. Tamní centrální banka se nejbližší budoucnosti už také začíná obávat, a proto před pár dny snížila své klíčové úrokové sazby. Data z oblasti maloobchodu či průmyslové výroby totiž byla horší, než většina ekonomů původně předpokládala.

Sazba pro jednoleté půjčky (MLF) klesla na 2,75 procenta z 2,85 procenta. Centrální banka také snížila úrok u reverzní repo sazby, za kterou si půjčuje peníze od komerčních bank na sedm dní, o 0,1 procentního bodu na dvě procenta. Banka snížila obě sazby o 0,1 procentního bodu již v lednu.

Čínská centrální banka tak nadále postupuje opačným směrem než centrální banka ve Spojených státech i centrální banky dalších velkých ekonomik, které bojují s vysokou inflací zpřísňováním měnové politiky.

Nejnovější údaje čínského statistického úřadu (NBS) ukázaly, že tempo růstu průmyslové výroby v červenci zpomalilo na 3,8 procenta z 3,9 procenta v červnu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali růst až o 4,6 procenta.

Maloobchodní tržby stouply v červenci meziročně o 2,7 procenta. Analytici čekali růst až o pět procent a v červnu se zvýšily o 3,1 procenta. V červenci se zhoršila i situace v realitním sektoru, kterým otřásl bojkot hypoték. Investice do nemovitostí se v červenci propadly o 12,3 procenta, nejrychleji v letošním roce. Pokles nových prodejů se prohloubil na 28,9 procenta.

Čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí jen těsně vyhnula poklesu, ke kterému přispělo uzavření důležitého ekonomického centra – Šanghaje, prohlubující se útlum na trhu nemovitostí a trvale nízké spotřebitelské výdaje. Rizika dále přetrvávají, protože mnoho čínských měst, včetně výrobních center a oblíbených turistických destinací, zavedlo v červenci koronavirová omezení, protože zde byla zjištěna nová ohniska varianty omikron.

Slabá zůstává i zaměstnanost. Celostátní míra nezaměstnanosti na základně průzkumů v červenci mírně klesla na 5,4 procenta z červnových 5,5 procenta. Mezi mladými ale zůstává vysoká a v červenci činila rekordních 19,9 procenta.

,