ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi si „pohoršili“ v žebříčku pijáků alkoholu. Předběhli je i Rakušané

  • 78
Průměrný Čech vypije ročně 12,3 litru stoprocentního lihu, což ho řadí na čtvrté místo na světě. Vyplývá to z aktuálních údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ve srovnání s její předchozí zprávou si Češi „pohoršili“ o dvě pozice.

Žebříčku OECD vévodí Litva, kde člověk starší 15 let ročně v průměru vypije 12,3 litru stoprocentního lihu. Následuje Rakousko a Francie. Česko kleslo z druhé příčky v předchozí zprávě, nynější čtvrté místo znamená spotřebu 11,6 litru na osobu. Slovensku patří 15. příčka.

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Rusko s objemem 11,1 litru na osobu a rok zaujalo sedmou příčku, ale metodika podle serveru Newsru.com vzbuzuje námitky expertů. Ruské ministerstvo zdravotnictví sice ohlásilo pokles smrtelných otrav alkoholem v letech 2003 až 2017 o více než 70 procent a Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí pokles spotřeby lihovin v Rusku během posledních 15 let o 43 procent, kámen úrazu ale tkví v tom, že statistiky nezahrnují nelegální trh. Ten roste i kvůli pravidelnému zdražování lihovin v obchodech vlivem zvyšování daní.

Expert Vadim Drobiz, který trh s alkoholem sleduje dlouhodobě, odhaduje reálný pokles spotřeby alkoholu v Rusku na pět, nejvýše deset procent. „Hlavní příčina rozvoje nelegálního trhu tkví v tom, že alkohol v legálním prodeji je – s přihlédnutím k rozdílné úrovni příjmů – pětkrát dražší než na západě Evropy. Proto desítky milionů Rusů pijí vodku z nelegální výroby, podomácku vyráběnou samohonku či náhražky obsahující líh,“ upozornil Drobiz.

Slovenských 9,7 litru  – shodných s Velkou Británií  – stačilo na 15. příčku. Na úplném konci žebříčku skončila převážně muslimská Indonésie (0,3 litru). Umístila se za Tureckem (1,4 litru), Izraelem (2,6 litru), Indií (3,0 litru) a Kostarikou (3,8 litru).

Zpráva OECD je obsáhlejší, spotřebu alkoholu analyzuje jakožto jeden z faktorů, které ovlivňují zdraví populace. Téměř všechny sledované země podle autorů zprávy zaznamenaly v letech 2007 až 2017 pokles spotřeby.

V Česku lihoviny od příštího roku zřejmě podraží v důsledku zvýšení spotřební daně. Vládní návrh minulý týden schválila Poslanecká sněmovna, je ale pravděpodobné, že ho ještě vrátí Senát. V případě půllitrové lahve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

,