Wall Street

Wall Street - Newyorská akciová burza na Wall Street je centrem světového byznysu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Banky z Wall Streetu čelí podezření, že klamaly ratingové agentury

  • 3
Ratingové agentury jsou často kritizovány za podíl na vzniku finanční krize v USA. Lidé jim dávají za vinu, že situaci na finančních trzích líčily v příznivějším světle. Může to však být trochu jinak. Informace, na nichž ratingy stály, byly možná zmanipulované.

Takové podezření má newyorský státní zástupce Andrew Cuomo, který se domnívá, že osm velkých bank na Wall Streetu poskytovalo ratingovým agenturám zavádějící informace o některých svých cenných papírech. Jednání bank mělo mít logický motiv - aby vypadaly v očích investorů, kteří investují na základě ratingů, stále zdravě.

Listu The New York Times přinesl informaci, že Cuomo vyšetřuje osm velkých bank. Některé z nich prošetřují i federální úřady kvůli podezření, že klamaly investory. Cuomo zkoumá možnost, že agentury svá hodnocení vytvářely na základě mylných údajů od bank. Státní zástupce nicméně vyšetřuje i roli zaměstnanců ratingových agentur, které si najímala hypoteční oddělení bank.

Rovněž ratingové agentury přitom už delší dobu čelí kritice, že kvůli svému špatnému hodnocení cenných papírů odvozených nekvalitních amerických hypoték mají značný podíl na finanční krizi. Investoři totiž do těchto finančních nástrojů investovali na základě jejich doporučení.

Banky se chovaly jinak, než radily

Vyšetřování je na začátku a kvůli složitosti případů nemusí skončit nějakým obviněním. Týká se finančních ústavů Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Crédit Agricole a společnosti Merrill Lynch, již nyní vlastní Bank of America. Jejich produkty hodnotily tři ratingové agentury, a to Standard & Poor's, Fitch Ratings a Moody's Investors Service.

Federální úřady i komise pro cenné papíry (SEC) zároveň vyšetřují několik finančních institucí kvůli podezření, že oklamaly své investory. Banky údajně svým klientům prodávaly některé cenné papíry, i když věděly, že jsou nekvalitní, a proto zároveň na trhu sázely na jejich pokles. Vyšetřování se týká například bank Goldman Sachs a Morgan Stanley. Dnes deník The Wall Street Journal uvedl, že je úřady rozšířily i na firmy J. P. Morgan Chase & Co., Citigroup, Deutsche Bank AG a UBS AG.

U Goldman Sachs již vyšetřování vyústilo v civilní žalobu a věcí se nyní zabývá i prokuratura. SEC tvrdí, že banka profitovala z krize na realitním trhu v USA nečestným způsobem. Firma údajně své klienty neinformovala o tom, že jim prodává cenné papíry, které sama nepovažuje za kvalitní a které jsou sestaveny tak, aby se vyplatilo vsadit na jejich neúspěch.

,