Stávkující zaměstnanci před budovou Amazonu na newyorském Staten Islandu (30....

Stávkující zaměstnanci před budovou Amazonu na newyorském Staten Islandu (30. března 2020) | foto: Reuters

Zaměstnanci nadnárodních podniků stávkují, firmy je prý nedokážou ochránit

  • 25
Skladníci Amazonu, pracovní síly v oboru letectví koncernu General Electric, kurýři americké rozvážky potravin Instacart i zaměstnanci francouzské odnože FedExu. Ti všichni jsou nespokojení kvůli nedostatku ochranných pomůcek na pracovišti. Bojí se rizika nakažení, ale i možného propouštění.

Před budovou newyorského skladu společnosti Amazon se v pondělí shromáždilo více než sto zaměstnanců zařízení. Od nadřízených požadují ochranné pomůcky, sanitaci celého skladu i finanční odměny za rizikovost práce v době pandemie.

„Protože se budova sama od sebe nezavře, musíme ji k tomu popostrčit,“ uvedl Chris Smalls, organizátor stávky na newyorském Staten Islandu. „Dělníci se nevrátí, dokud budova nebude sanitována,“ prohlásil. Stávka přichází poté, co již jedenáct skladišť společnosti nahlásilo nakažené zaměstnance. Jedno ze zařízení společnosti ve státě Kentucky muselo kvůli situaci dočasně zavřít.

Zaměstnanci v pohybu. Pracovní agentury musí zastavovat nábory

Jenže Amazon všechna obvinění pracovníků popírá. Společnost podle svých vlastních slov přijala příslušná opatření, zintenzivnila čištění a obstarala zásoby zdravotnických pomůcek. „Dodržujeme všechny pokyny zdravotníků, přijímáme extrémní opatření k zajištění bezpečnosti zaměstnanců na pracovišti,“ uvedl mluvčí firmy po CNBC

Někteří zaměstnanci Amazonu připouštějí, že se firma snaží, při zavádění opatření však nepostupuje důkladně. V některých skladištích společnosti tak stále pracují tisíce lidí v malých stísněných prostorách skladů, píše Guardian.

Společnost označila všechna Smallsova obvinění za nepodložená, neboť podle prohlášení Amazonu sám porušil pokyny ohledně fyzického kontaktu a tím ohrožoval ostatní zaměstnance. V úterý Amazon s organizátorem stávky rozvázal pracovní poměr.

V pondělí šli do stávky i zaměstnanci společnosti Instacart, která ve Spojených státech rozváží potraviny. Od zaměstnavatele požadují dezinfekční prostředky i vyšší odměnu jako kompenzaci za riziko nákazy, kterému čelí při rozvážení nákupů. 

Jak Instacart, tak Amazon se snaží zvýšit počty svých pracovních sil, aby tak uspokojily zvýšenou poptávku po doručování. „Ukazuje se, že firemní chamtivost je problém, který se dotýká nás všech,“ napsali protestující pracovníci vedení Instacartu.

Voják beze zbraně

„Firemní chamtivosti“ se obávají i zaměstnanci francouzské odnože firmy FedEx, ve městě Roissy-en-France. Jeden z tamějších skladníků totiž podlehl koronaviru. Francouzské odborové organizace nyní pracovníky FedExu vyzývají, ať využijí své právo na odstoupení od smlouvy. 

„Ochrana pracovníků zde je stále ještě nedostatečná. Někteří zaměstnanci nemají k dispozici rukavice ani dezinfekční gely, ačkoli jsou navzájem v kontaktu. (...) Je to jako posílat do války vojáka beze zbraně,“ uvedl Thierry Douine z odborové organizace CFTC.

Trochu jiný problém mají zaměstnanci nadnárodního koncernu General Electric (GE), který mimo jiné působí i v dopravě. Koncern nedávno oznámil, že propustí deset procent pracovních sil z oblasti letecké výroby. Odnož společnosti GE Aviation, která se zabývá právě výrobou leteckých motorů, se navíc nechala slyšet, že na 90 dní propustí polovinu pracovních sil z řad údržbářů. GE Aviation uvedla, že by tak v roce 2020 ušetřila půl miliardy až miliardu dolarů.

Podle odborové unie IUE-CWA by ale koncern měl místo propouštění pracovníky zaměstnat výrobou ventilátorů, kterých je ve Spojených státech stále nedostatek. Proto v pondělí zorganizovala tichý protest před budovou společnosti ve městě Lynn ve státě Massachusetts i před jejím sídlem v Bostonu. Stávka se nesla v duchu koronavirových opatření – protestující dodržovali dvoumetrové rozestupy.