Znalosti prodavačů se testovaly dvakrát

aktualizováno 
-
Každý z jedenadvaceti testovaných obchodů navštívili redaktoři MF DNES dvakrát. Pokaždé pečlivě zapsali datum a čas návštěvy a položili prodavačům celkem dvě otázky - technickou a praktickou. Během první návštěvy se jako fiktivní zákazníci zajímali o koupi mikrovlnné trouby, podruhé o nákup videa. Všechny odpovědi pak oznámkovali. Stranou kritického hodnocení redaktorů nezůstalo, když museli jako zákazníci dlouho čekat, než si jich prodavač všiml (ačkoli byla prodejna například prázdná), a také pokud prodavači odpovídali pouze na položené otázky,aniž by se snažili sami zjistit, co zákazník potřebuje. Do hodnocení se promítla též přívětivost a ochota prodavačů poradit a pomoci zákazníkovi vybrat výrobek odpovídající jeho představě. Skutečnost, že si prodavači v celkovém hodnocení vysloužili spíše průměrné než špatné hodnocení, je důsledkem toho, že v mnoha obchodech mají samostatná oddělení. Proto například výslednou reputaci prodejny, kde mají nekvalifikované prodavače videí, mohli zachránit jejich kolegové, kteří umějí dobře poradit s nákupem mikrovlnné trouby.

Co má zákazník právo vědět

Prodavač by měl zákazníka informovat o tom, jaké má výrobek vlastnosti, jakým způsobem jej má používat a udržovat a jaké hrozí nebezpečí z nesprávného použití či údržby.V žádném případě se nemůže vymlouvat na to, že mu potřebné informace neposkytl výrobce, distributor či dovozce.

Na jaké otázky prodavači odpovídali?

Mikrovlnné trouby s grilem

* technická otázka: Jaký je rozdíl mezi grilem se skleněnými křemíkovými trubkami a grilem s železným trubkovým topným tělesem?

správná odpověď: Gril s křemíkovými trubkami se rychle zahřeje, ohřívá okamžitě a nemůže se spálit. Je však náchylnější k poškození nárazem. Gril s že leznými trubkami je naopak bytelnější.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 62% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»jste první, kdo se na to ptá«, »to ví jen výrobce, stejně to není vidět«, »rozdíl v materiálech není důležitý«, »v mikrovlnce přeci nemůže být železná spirála«, »vše je napsané na štítcích pod výrobky«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak mám troubu čistit a jaké nádobí do ní mohu používat pro obě funkce, tedy mikrovlnnou troubu i gril?

správná odpověď: K čištění se používá vlhká houbička a přípravek na nádobí. Dobré je též použít misku s ocitronovanou vodou, která se nechá v troubě dvě minuty vařit. Pro obě funkce je naprosto nevhodné nádobí z obyčejného plastu. Vhodné je speciální plastové nádobí určené pro mikrovlnné trouby. Lze použít též varné sklo nebo některé druhy porcelánu.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 67% odpovědělo správně, pouze jeden odpověděl zcela špatně (»je jedno, jaké nádobí použijete«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný, o možnosti čištění pomocí misky s vodou se zmínilo pouze šest prodavačů.

Videorekordéry

* technická otázka: Co je to nicam a jaká je jeho funkce?

správná odpověď: Funkce nicamu souvisí se zvukem. Video, které má nicam, umožňuje sledovat pořady s digitálně vysílaným zvukem (například při sledování pořadů ze satelitu či kabelové televize), neboť nicam zvuk rozkóduje.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 48% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»videorekordérům nerozumím«, »je to stejný systém jako PAL nebo SECAM«, »u nás v republice to nepotřebujete, používá se to v Polsku«, »to je norma používaná v Japonsku, k nám se to dostane asi za osm let«, »nicam není důležitý, nikdo se na něj neptá«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak se správně čistí hlavy u videa, pokud nejsou samočisticí?

správná odpověď: Nejlepší je nechat vyčistit hlavy v servisu. Existuje též čisticí kazeta, na níž se nakape speciální přípravek. Kazeta se pak vloží do videa a nechá se asi deset minut proběhnout.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 62% odpovědělo správně, 14% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»nejlepší je video rozdělat a vyčistit si hlavy sám«, »můžete na to použít nějaký čisticí přípravek, třeba Jar«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

Najdete na iDNES.cz