Vítěz soutěže sýrů pochází z Francie

  • 1
Nejvíce bodů nasbíraly na Celostátní přehlídce sýrů, kterou v minulých dnech již pošesté uspořádal Ústav technologie mléka a tuků pražské Vysoké školy chemicko­-technologické, zahraniční sýry, které jsou na tuzemském trhu novinkou. Největší úspěch měl francouzský sýr Comté, který do Česka dováží společnost Fruits de France.

Z 91 vzorků, které soutěžily v deseti různých kategoriích o přízeň odborníků i laiků, získal absolutně nejvyšší bodové hodnocení 99 bodů (ze 100 možných). Těsně za ním skončil holandský Leerdammer Caractere ze stejné kategorie tvrdé a polotvrdé sýry zrající minimálně 3 měsíce.

Výborné hodnocení, které si vyslouží jen ideální typy sýrů, obdržely kromě těchto dvou zahraničních ještě tři české výrobky: Krásná Haná (Kromilk Kroměříž) ze stejné kategorie, Král sýrů Brie (Pribina Přibyslav), nejlepší mezi sýry s plísní na povrchu, a eidamský blok z Jihlavských mlékáren, který byl nejlepší mezi tučnějšími eidamskými sýry.

Vítězný sýr Comté se zvláštní oříškově kořeněnou chutí pochází ze Savojských Alp. „Charakteristický je tím, že nemá žádná oka,“ vysvětluje odborník na sýry Ladislav Likler. „Vyrábí se převážně ze syrového mléka, ve dvaceti až šedesátikilových bochnících.“ Zatím je k mání pouze ve specializované prodejně s francouzskými lahůdkami v pražské Jindřišské ulici, brzy by však měl být v prodeji i v některých řetězcích hypermarketů. Stát bude kolem 450 korun za kilo.

Nejlevnější není ani druhý vítězný sýr Leerdammer Caractere, který se od prosince loňského roku prodává v hypermarketech za 400 korun za kilo. Je modifikací klasického leerdammeru, který již čeští zákazníci dobře znají. „Vyrábí se zcela novou technologií, zraje déle a takzvaně pod mazem, takže má jemnou pikantní chuť s typickým aroma,“ říká ředitel dovozní společnosti Jiří Kopáček.

„Nemá tak velká sýrová oka jako klasický leerdammer a je míň nasládlý.“ Tento sýr uspěl jako nejlepší v kategorii sýrů s tvorbou ok. Nejvíce porotcům chutnaly polotvrdé a tvrdé sýry, které zrají minimálně tři měsíce. Dobře se umístily i sýry s plísní na povrchu a eidamské sýry se čtyřiceti až padesáti procenty tuku v sušině.

Nejlepší výrobky z Celostátní přehlídky sýrů

Comté (Fruits de France) 99 ***
kategorie: polotvrdé a tvrdé sýry zrající min. 3 měsíce
Leerdammer Caractere (Leerdammer Co. Bohemia Tábor) 96,67 ***
kategorie: polotvrdé a tvrdé sýry zrající min. 3 měsíce
Krásná Haná (Kromilk Kroměříž) 90,67 ***
kategorie: polotvrdé a tvrdé sýry zrající min. 3 měsíce
eidamský blok (Jihlavské mlékárny Jihlava) 90 ***
kategorie: eidamské sýry 40­ - 50 % tuku v sušině
Král sýrů Brie (Pribina Přibyslav) 90 ***
kategorie: sýry s plísní na povrchu
Satyr - kořeněný bílý sýr (Mlékárna Olešnice) 89,67 **
kategorie: speciality bílé sýry
Eidamský blok (Krkonošské sýrárny Jičín) 89,67 **
kategorie: eidamské sýry 40­ - 50 % tuku v sušině
Hermelín Delikates (Povltavské mlékárny Sedlčany) 89 **
kategorie: sýry s plísní na povrchu
Leerdammer (Leerdammer Company Bohemia Tábor) 88,67 **
kategorie: sýry s tvorbou ok
Poznámky: Uvedeny jsou jen sýry, které získaly nejvyšší hodnocení. Podrobné výsledky najdete na webové stránce VŠCHT. Hodnocení: *** výborný, ** velmi dobrý. Pramen: Ústav technologie mléka a tuků VŠCHT.

O přehlídce

- 6. ročník Celostátní přehlídky sýrů uspořádal Ústav technologie mléka a tuků pražské Vysoké školy chemickotechnologické ve spolupráci s Českomoravským svazem mlékárenským a Českou společností chemickou
- soutěžilo 91 vzorků v 10 kategoriích
- sýry přihlašují do soutěže výrobci nebo dovozci
- vzorky se hodnotily anonymně. Každý sýr posoudily dvě tříčlenné komise expertů a dvě patnáctičlenné veřejné komise.
Odborné komise tvořili lidé z mlékárenského průmyslu, kterým předsedal nezávislý odborník, a veřejn

,