Lukáš Přibyl (vlevo) a Martin Žouželka

Lukáš Přibyl (vlevo) a Martin Žouželka | foto: Policie České republiky

Šéfové podvodné firmy Edbusy, kteří lákali lidi na zázračný úvěr, půjdou před soud

  • 15
Šéfové brněnské úvěrové firmy Edbusy, jež nabízela svým klientům zázračný úvěr, který se nemusí splácet, půjdou před soud. Podle protikorupční policie připravili šéf představenstva společnosti Martin Žouželka a předseda dozorčí rady Lukáš Přibyl více než deset a půl tisíce lidí o celkem 557 miliónů korun.

Šéfové firmy Edbusy získali podvodem přes půl miliardy. "Za podvod a nedovolené podnikání jim v případě uznání viny hrozí až deset let vězení," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Firma Edbusy nabízela od roku 2007 lidem ve finanční tísni takzvanou Schopnou půjčku ve výši sto tisíc až jeden milion korun. Slibovala přitom, že když klienti zaplatí vratnou zálohu, nebudou muset peníze splácet. Za další peníze navíc firma přidala měsíční rentu pěti tisíc korun po dobu třinácti let.

EdbusyTaková nabídka se zalíbila tisícům lidí z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny, Německa a Rakouska. Většina z nich však nikdy nedostala ani půjčku, ani své vložené peníze.

"Obvinění si byli vědomi toho, že nebudou schopni dostát svým závazkům a neměli ani předem zajištěného investora," sdělil Skřepek. Svým klientům však nic neřekli a dealeři firmy dál uzavírali smlouvy o půjčkách.

Už předloni se o Edbusy začala kvůli zálohám zajímat Česká národní banka. "Zákon o bankách zakazuje přijímat vklady od veřejnosti bez bankovní licence," řekl tehdy Pavel Zúbek z oddělení komunikace ČNB. Ani tu podle Skřepka společnost Edbusy neměla.

Dealerům hořel byt i auto

V prosinci 2008 bylo po Žouželkovi a Přibylovi pro podezření z podvodu vyhlášeno pátrání. Oba se nakonec kriminalistům sami přihlásili. Nabízení Schopných půjček a rent od Edbusy bylo založeno na systému dealerů, kteří berou provize za získané klienty. Firma se stylizovala do role "posledního zachránce", který může předluženým lidem pomoci. Klienti si často na zálohu pro Edbusy museli znovu půjčit.

Firma však tvrdí, že právě kvůli neoprávněnému policejnímu vyšetřování není schopna svým klientům peníze vyplatit. V listopadu 2008 dokonce vedení Edbusy oznámilo, že chce Českou republiku žalovat v arbitráži. Na svých internetových stránkách uvedlo, že bude po ministerstvu spravedlnosti žádat 1,7 miliardy korun jako náhradu škody.

Většina z těch, kteří peníze firmě dali, pocházela z Brněnska, stejně jako oba obvinění. Někteří z nich se možná rozhodli dealerům za ztrátu svých peněz pomstít. Od ledna loňského roku policisté vyšetřovali nejméně dva případy, u kterých měli podezření na žhářství související s Edbusy.

Jednomu ze zaměstnanců úvěrové firmy nejprve někdo zapálil byt ve Zbýšově, o několik měsíců později jinému shořelo v Babicích na Rosicku osobní auto. "Že mají požáry souvislost s případem Edbusy, je jedna z vyšetřovacích variant," uvedla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

,