Plavání s batolaty stojí až 700 za lekci. Pediatři vidí i negativa kurzů

  18:00aktualizováno  18:00
Žabička, Vydrýsek, Juklík nebo Amálka. Plavecké kurzy a programy pro kojence a batolata jsou dnes velmi populární. Po Česku jsou desítky míst, kam mohou rodiče s miminkem nebo o trochu větším dítětem chodit plavat. Dovádění s dítětem ve vodě ovšem není levná záležitost.

Ideální je budovat vztah k vodě již u malých dětí | foto: Baby Club Juklík

V Praze a okolí se platí okolo tří stovek za půlhodinovou lekci, zpravidla se předplácí několikatýdenní kurz najednou. Pravidelné cachtání ve vodě tak může během pár měsíců vytáhnout z peněženky klidně i více než pět tisíc korun.
Je to namístě, nebo se provozovatelé jen „vezou“ na módním trendu?

„Ceny kolem tří stovek za 30minutovou lekci plně vedenou kvalifikovanou instruktorkou nejsou přemrštěné. Kromě mzdových nákladů hrají velkou roli náklady provozní a samozřejmě náklady na udržení vody v potřebné kvalitě, kterou požaduje hygienická vyhláška,“ hájí svou cenovou politiku Vladimíra Ottomanská, organizátorka dětských kurzů plavání Ottománek ve středočeských Černošicích a ­Dobřichovicích.

Voda i okolní vzduch musí mít určitou teplotu, bazén musí obsahovat určitou minimální vodní hladinu na jednoho koupajícího, voda i­ okolní prostory se musí upravovat a udržovat podle přísnějších norem než běžná sportoviště. „Pokud jednotlivé baby cluby chtějí, aby jejich aktivity byly na vysoké úrovni, instruktorky se dál vzdělávaly a prostory bazénů a heren byly pro děti útulné, je výše uvedená cena zcela opodstatněná,“ přidává se Štěpánka Štrougalová, zakladatelka pražského plaveckého klubu Juklík.

Čím je dítě mladší, tím bývá kurzovné vyšší. Ceny se naopak výrazně snižují směrem od hlavního města. V Praze se plavání kojenců může vyšplhat až k sedmi stovkám korun za půlhodinu, v Ústí nad Orlicí vyjde celý kurz plavání o deseti lekcích pro půlroční dítě na devatenáct stovek.

Silnější, vytrvalejší, obratnější

Bim, bam, hodiny, chlouba naší rodiny, táta klíčkem otočí a v hodinách to poskočí...

Jedna ze zhruba dvaceti rytmických říkanek a písniček, které několikačlenná skupinka rodičů na pokyn lektorky během půlhodinové lekce plavání zpívá svým dětem, zatímco s nimi ve vodě provádí různé úkony a hraje hry.

Dříve indiánské tábory, dnes hry na modelky. A za to si rodiče připlatí

Nejde o skutečné plavání, děti si na vodu pouze zvykají a otužují se, díky čemuž se v pozdějším věku mohou rychleji naučit plavat. Někde vezmou dítě až od šesti měsíců věku, jinde provozují takzvané vaničkování určené i mladším dětem.

Podle České pediatrické společnosti (ČPS) pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. Plaváním se může přispět k posílení jednotlivých svalových skupin, k rozvoji pohybových schopností – síly, vytrvalosti, obratnosti, a to ve všech etapách života dítěte.

Plavání je i prevencí vadného držení těla. „Pokud lekce vede zkušená lektorka, může odhalit i případné odchylky od normálního vývoje a rodičům doporučit návštěvu odborníka,“ podotýká Vladimíra Ottomanská.

Podle Štěpánky Štrougalové plavání pro nejmenší také pomáhá srdečně cévnímu systému, podporuje chuť k jídlu, ovlivňuje střevní peristaltiku či prohlubuje spánek.

Nikdy bez dozoru

Čeští pediatři ale ve společném stanovisku upozorňují, že provozovatelé kurzů zdůrazňují pouze kladné stránky této činnosti. Ve velké většině případů totiž jde nejen o benefit „plavajících dětí“ a radost rodičů při kontaktu s dítětem, ale také o výdělek.

Dětské vlhčené ubrousky jsou plné chemie, ukázal test MF DNES

Pediatři proto varují rodiče, aby nevěřili tvrzením, že dětské plavání snižuje riziko utonutí. Děti do čtyř let podle ČPS nejsou z vývojového hlediska v naprosté většině případů připraveny, aby se po absolvování plaveckého kurzu skutečně naučily plavat, nejen se udržet nad vodou. V blízkosti vody by se kojenci i batolata měli pohybovat jen za přítomnosti dospělé osoby, a ­to na dosah ruky.

„Dítě sice začne mít vodu rádo, umí se v ní uvolnit, vydechovat do vody, potápět se a skákat do ní, ale právě ztráta respektu z vody a případný skok do vody bez znalosti hloubky se mohou v některých případech stát osudnými,“ varuje Česká pediatrická společnost.

Lékaři také poukazují na případné negativní účinky pobytu v chlorované vodě. Ta může být problematická pro děti s významnou alergickou zátěží v rodině, děti s opakovanými záněty uší nebo se sklonem nebo již počínajícím ekzémem. Pobyt a pohyb ve vodě s sebou nese i možné riziko podchlazení, různé infekce zažívacího traktu či kožní infekce.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Za vysvědčení nedávejte drahý dárek ani peníze, doporučuje psycholog

Ilustrační foto

Dárek dětem za vysvědčení může mít mnoho různých podob – od věcí po zážitky. Měl by ideálně vyjadřovat podporu rodičů...

TEST DNES: Úplné výsledky testu nanuků

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala třiadvacet vzorků nanuků. Do výběru jsme zařadili zmrzliny na dřívku, které jsou uvnitř bílé a mají...

Test online obchodů s módou: nové triko máte doma druhý den i za tři týdny

Ilustrační snímek

Nakupování oblečení nebo obuvi na síti šetří čas, peníze i energii, což se zvlášť o prázdninách hodí. Víte, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz