Slovenská Becherovka znovu míří do obchodů

Takzvaná slovenská Becherovka, vyráběná podle receptury Zdeňka Hoffmana z Domažlic, se opět dostává do slovenských obchodů. Po doprodání skladových zásob hodlá společnost Simpex Plus v květnu obnovit výrobu bylinného likéru a spustit produkci dalších dvou alkoholických nápojů v tradiční zelené lahvi.

"My nevidíme v současné době žádné překážky na území Slovenské republiky, které by nám bránily ve výrobě a distribuci tohoto likéru i jiných výrobků," řekl dnes novinářům jednatel společnosti Broken Heart Bohuš Néma.

Tato firma na 20 let získala od rodiny Hoffmanových výhradní právo na výrobu a distribuci Becherovky, které pak postoupila společnosti Simpex Plus.

Néma uvedl, že bylinný likér bude exportován do zahraničí, neupřesnil ale, zda se objeví i na trhu v České republice. "Nám by stačilo na území Slovenska vyrábět a distribuovat v objemu asi takových 30 tisíc litrů měsíčně," poznamenal.

"Tento měsíc by měly postačovat zásoby na pokrytí požadavků odběratelů," doplnil jednatel firmy Simpex Plus Boris Gatial s tím, že výrobu likéru společnost opětovně spustí nejpozději v květnu.

"Slovenská" Becherovka má být v obchodní síti o několik desítek korun levnější než známý bylinný likér od českého výrobce Jan Becher Karlovarská Becherovka (JBKB).

V průběhu jednoho až dvou měsíců má následovat spuštění výroby bylinného likéru Becher fernet rovněž podle Hoffmanovy receptury, jakož i produkce Becher vodky.

Spolu s "tradiční" Becherovkou budou i tyto nápoje distribuovány v známých zelených lahvích, dovezených z Polska.

Představitelé obou společnosti se neobávají případných soudních sporů s JBKB. "Nepředložili (JBKB) žádné důkazy o tom, že tato darovací smlouva je neplatná," poznamenal Néma. Připustil však, že při vzájemných jednáních Zdeněk Hoffman neposkytl originál ale pouze ověřenou kopii darovací smlouvy, která má potvrdit právo na výrobu Becherovky.

Néma soudí, že celý spor kolem práva na výrobu  Becherovky podle původní receptury je problémem mezi JBKB a Hoffmanem, což musí rozřešit soudy v České republice.

JBKB přitom v minulosti vedla několika soudních sporů s firmou Simpex Plus, která začala likér vyrábět již v roce 1998. Nejvyšší soud v Bratislavě však dvakrát zrušil předběžná opatření Krajského soudu v Nitře, která zakazovala likérce v Chotíně na jižním Slovensku výrobu Becherovky.

Kapacita závodu s 20 zaměstnanci činí 120 tisíc litrů měsíčně, Simpex Plus však za rok vyrobí zhruba 100 tisíc litrů různých lihovin, jako například rumu, fernetu, borovičky a vodky.